28 °C
Osman AROLAT
Osman AROLAT AROLAT'tan osman.arolat@dunya.com

Ekonomide yabancı işçiler sağlıksız

Ekonomide bir kayıtlı istihdam söz konusu. Bir de onun yüzde 35’i civarında, çoğu yabancı kayıt dışı istihdam var. İstihdamdaki bu ikili ve sağlıksız yapı ekonomiyi derinden etkiliyor.

Anadolu’da TOBB’a bağlı hangi ticaret/sanayi oda başkanıyla konuşsam, yabancı işçilerin, istihdam açığını kapattığına dikkat çekiyor. Onlarsız yola devamın mümkün olamayacağını ifade edenler çoğunlukta. Bazı illerde Afgan işçiler kaçak ve denetimsiz 23.00’te işe başlayıp sabah 07.00’de paydos ediyorlar.

Bir üst düzey maliyeci dostumla konuyu değerlendirdim. Bakışı şu; istihdam rakamları altüst oldu/olmaya da devam ediyor.

Sorunun sonuçlarının ne olduğunu sorduğumda şu bilgileri verdi:

- Ekonomide bir kayıtlı istihdam söz konusu. Bir de onun yüzde 35’i civarında çoğu yabancı kayıt dışı istihdam var. Kayıt dışı çalışanların çoğunluğu yabancılar. Nedeni bizim insanlarımızın gece fabrikada ağır işçilik yapmak istememelerinden kaynaklanıyor. İşverenler fabrika işçiliğine başvuran olmadığını söyler. Oysa AVM’de oturarak kapı görev yapmak gibi işlere çok sayıda başvuru var. Yerli işçi bulamayan işverenler, zorunlu olarak bu kaçak ve kayıt dışı yabancı işçilere yöneliyorlar.

- Bu yabancı işçiler çoğu yerde asgari ücretin yarısına ve kayıt dışı çalışmayı kabul ettikleri için, istihdamda ikili denetimsiz yapı oluşuyor. Oranlar her geçen gün de artıyor. Bu durumda kayıtlı istihdam piyasası, işçi sendikaları çok ciddi zarar görüyor. İşçi sınıfının örgütlü olmasının anlamı bile kalmıyor.

- Yabancı işçiler kayıt dışı çalıştığı için ortaya çok ciddi bir vergi kaçağı çıkıyor. Ticaret ve sanayi oda başkanları ise yabancı istihdamına son verilmesi halinde bazı sektörlerin işçi bulamayıp üretim yapılamayacağını ifade ediyorlar.

Resmin bu iki yüzü sayısı 5 milyonu geçen sığınmacı ve kaçak yabancı uyruklu insanların ekonomide hem bir panzehir, hem de zehir oluşturduğunu gösteriyor.

Sorun göründüğünden çok daha derinde...

Bugünün notu:
A.Köksal ve H.Osmanoğlu’nun ortak yazdığı “Yarının Büyükleri İçin Tasarruf ve Yatırım Tavsiyeleri” adlı çalışma bir BKM yayını ve çok anlamlı yönlendirmeler içeriyor, tavsiye ediyorum.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap