Endeksler dibi gördü mü?

Atılım MURAT
Atılım MURAT AYKIRI FİNANS amurat@etu.edu.tr

Dünya piyasalarında geçen hafta yaşanan satış dalgasından sonra merkez bankaları devreye girdi. Hem sözlü yönlendirmelerle, hem de faiz indirimleriyle piyasalara moral verdiler. Japonya Merkez Bankası’ndan, “Ne gerekiyorsa yaparız” açıklaması geldi. Avustralya Merkez Bankası faizi düşürdü. Avrupa Merkez Bankası’nın yayımladığı metinde, “Koşullara uygun politikanın yanı sıra nokta atışı önlemler gelebilir” ifadeleri gözüme çarptı. Avrupa’da faiz indirimi için alan yok. Euro Bölgesi’nde likidite sıkıntısına giren işletmelere, yeni bir uzun vadeli refinansman paketi açıklanabilir. Fed Başkanı Powell’ın ve üyelerin açıklamaları önemliydi. Fed’in 18 Mart’taki toplantısından 25-50 baz puanlık indirim bekleniyor. Söylemlerin şiddetini gördükten sonra, “Fed faiz indirimini her an yapabilir” algısı bende oluştu. Piyasalardaki havaya göre erken bir indirim gelebilir.

Koronavirüsü nedeniyle yaşanan çöküş portföylere büyük zarar verdi. Altın ve dolar gibi güvenli liman olarak görülen finansal varlıklar bile dağıldı. Geçen haftanın başında 1700 dolara dayanan altın fiyatı, dört günde yüzde 7.5 düştü. Zor dönemlerde yatırımcıların gözdesi olan altının fiyatının bu hızla düşmesi, 15 Eylül 2008’de Lehman Brothers battıktan sonra da yaşanmıştı. Finansal varlık fiyatları çöktüğü için, çalıştıkları aracı kurumlardan ve yatırım bankalarından “teminat tamamla” çağrısı alan yatırımcılar, nakit bulmak için altınlarını bile satmışlardı. Altında geçen hafta bu yaşandı. Piyasalarda risk alma iştahı güçlü olduğunda, Carry Trade stratejisi uygulanıyor. Yatırımcılar düşük faizli para birimlerini satıp (euro ve yen), yüksek getirili para birimlerini (dolar) alıyorlar. Rüzgâr terse döndüğünde bu pozisyonları kapatıyorlar. Dolar satıp, euro ve yen alıyorlar. Geçen hafta doların başına gelen buydu. Yatırımcıların duygusal altüst oluşlar yaşadığı bu tip piyasa ortamlarında, sadece ülke tahvillerinin fiyatları yükseliyor. Bu bir kez daha tecrübe edildi.

Endekslerde bu hafta yükselişler yaşanıyor. Endekslerin dönemsel bir dip yapmış olabileceklerini düşünüyorum. Büyük merkez bankaları oyuna dâhil oldular. Geçen haftaki gibi bir satış furyasının yaşanması için, koronavirüsü tarafından felaket bir haber akışı gerekiyor. Öte yandan, birkaç hafta önce görülen zirve seviyelere hemen döner miyiz, emin değilim. Endeksler bir süre belli bir bant içinde hareket edebilirler. Merkez bankalarının teşviklerinin fiyatlaması yapıldı. Yeni, olumlu haberlere ihtiyaç olabilir. Aslında grafiksel açıdan en iyi senaryo, düşük işlem hacmiyle, endekslerin geçen hafta gördükleri seviyelere inip oradan hızla dönmesi olur. Tabii bu görüşlerin temelini Fed’in faiz indirimi oluşturuyor. Sinyal geldi. Ancak indirim yapılmazsa başka şeyler konuşuruz.

Yazara Ait Diğer Yazılar Tüm Yazılar
Emtialara bakış 17 Kasım 2021
Bitcoin mi, altın mı? 10 Kasım 2021