10 °C
H. Bader ARSLAN
H. Bader ARSLAN

Enflasyonun altına inmiş faizde yeni bir indirim olur mu?


Bu haftanın gündemini Para Politikası kurulunun faiz kararı, tüketici güven endeksi ile açılan ve kapanan şirket sayıları belirleyecek. Ama kuşkusuz içlerinde açık ara en önemlisi çarşamba öğleden sonra açıklanacak olan faiz kararı olacak.
Son aylarda faizlerde ciddi bir gerileme oldu. 2018 sonbaharında yüzde 35-40 aralığına kadar yükselen ticari kredisi faizi şu anda yüzde 10-11 aralığında. Geçtiğimiz günlerde çok daha düşük faizler ile kredi kullanan şirketler dahi oldu. Yine 2018 sonlarında yüzde 40’a kadar yükselen ihtiyaç kredisi faizleri şimdilerde yüzde 15’in altına inmiş durumda.

Bu cazip oranlar geride bıraktığımız sıkıntılı günler ile kıyaslayınca ciddi bir kredi talebi doğurdu. 2019’un sonbaharından itibaren özellikle tüketici kredilerinde bir sıçrama oldu. Ancak ticari kredilerdeki büyüme, tüketici kredilerindekinden daha yavaştı. Bu kanalı hareketlendirmek için adımlar atıldı ise de henüz sonuçlarını tam olarak aldığımız söylenemez.
2018’in gergin piyasa koşullarında yüzde 24’e çıkarılan politika faizinde, Temmuz 2019’dan başlayarak Eylül, Ekim, Aralık ve geçen Ocak aylarında beş kez indirime gidildi. En son yapılan Ocak toplantısında 75 baz puanlık indirimle bir haftalık repo faizi yüzde 11.25’e çekildi.
2020 içinde PPK’nın yeni indirimler yapması bekleniyor. Ancak artık enflasyon faizin üzerine çıkmış durumda. Ocak enflasyonu yüzde 12.15 seviyesinde ve yıl sonu için enflasyon beklentisi yüzde 10.06. Diğer yandan politika faizi 11.25 iken Merkez Bankası ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti yüzde 10.97 düzeyinde. Yani yeni bir faiz kararı için kritik bir eşikteyiz. Bu ay AB ve ABD merkez bankalarının yeni bir faiz kararı açıklaması olmayacak.

Faiz kararının ertesi sabah, TÜİK şubat ayı tüketici güven endeksini açıklayacak. Tüketici güveni, diğer güven endekslerindeki düzelmeye rağmen tatmin edici bir yükseliş göstermedi. Kasım ayında 59.9’a çıktıktan sonra Aralık ve Ocak aylarında 58.8 değerini aldı. Endekste 100’ün altı tüketici güveninde olumsuz gidişe işaret ediyor.

Yurt İçi

Çarşamba 14: PPK faiz kararı
Perşembe 10: Şubat ayı tüketici güven endeksi
Cuma 10: Ocak ayı kurulan ve kapanan şirketler

Yurt Dışı

Salı 13: Euro Bölgesi Şubat ay ZEW sonuçları
Çarşamba 22: FED Ocak ayı toplantı tutanakları
Perşembe 15:30 Avrupa Merkez Bankası Ocak ayı toplantı tutanakları

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap