6 °C
Resul KURT
Resul KURT İŞ HUKUKU VE SOSYAL GÜVENLİK info@resulkurt.com

Engellilere kolay emeklilik

Toplumsal hayatta her zaman pozitif ayrımcılık yapılması gereken engellilerin emeklilik hakları diğer çalışanlardan farklıdır.

Engelliler, diğer şartları tamamlamaları durumunda yaş beklemeden emeklilik hakkını kullanabilmektedir.

Engelliler vergi indirimi yazısı alarak SGK'ya başvurup emeklilik talebinde bulunabilir. Buna göre;
- SSK’lı olarak bir iş yerinde çalışıyor olmak,
- Sağlık kurulundan en az yüzde 40 engelli raporu almak,
- Bağlı Olunan Vergi Dairesi'nden vergi muafiyetine başvurarak engelli vergi indirim yazısı almak gerekmektedir.

Engellilere emeklilik konusunda da avantajlar olup, ilk defa 06/08/2003 tarihinden önce çalışmaya başlayan ve engelli vergi indiriminden yararlananların emekliliğinin hesaplaması aşağıdaki koşullara göre yapılmaktadır.

1- Sigortalı olarak ilk defa çalışmaya başladığı tarihten önce 506 sayılı Sosyal Sigortalar Kanunu’nun 53’üncü maddesine göre malûl sayılmayı gerektirecek derecede (2/3 oranında) hastalık veya özürü bulunan ve bu nedenle malûllük aylığından yararlanamayan sigortalılar, yaşları ne olursa olsun en az on beş yıldan beri sigortalı bulunmak ve en az 3600 gün malûllük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primi ödemiş olmak şartıyla yaşlılık aylığından yararlanırlar.
2- İlk defa 06/08/2003 tarihinden önce çalışmaya başlayan ve engelliliği nedeniyle vergi indiriminden yararlandığını belgelendiren Engelli sigortalılar için kademeli bir geçiş öngörülmüş olup aşağıda belirtilen sigortalılık süreleri ve prim gün sayılarıyla yaşlılık aylığından yararlanacaklardır. SGK uygulamasına göre Sigorta başlangıç tarihi 18 yaşın dolduğu tarihten başlar. 1 Ekim 2008 öncesi sigortalılar aşağıda belirtilen işe giriş tarihleri ile çalışma gücü kaybı oranı ve derecesine göre belirli bir prim günü ve sigortalılık süresi ile yaşlılık aylığı bağlanabiliyor. 1 Ekim 2008 öncesi ve sonrası işe girenlerin emekliliği farklı kriterlere bağlıdır.

1 Ekim 2008 öncesi işe giren engelli sigortalıların kontrol muayenelerine gönderilmeleri SGK tarafından yapılacak ancak, Sağlık Kurulu raporları değerlendirilmek üzere yine Maliye Bakanlığı Merkez Sağlık Kurulu’na gönderilecek. Engelliliği nedeniyle vergi indiriminden yararlananların sağlık kurulu raporları SGK Sağlık Kurulları’na gönderilmeyecek.

1 Ekim 2008 sonrası işe girenlerin engelli emekliliği

Bu sigortalılardan talepte bulunanların, 01.10.2008 tarihinden önce alınan sağlık kurulu raporları dikkate alınmayıp, öncelikle hastaneye sevk işlemleri yapılarak, bunların yeni tarihli sağlık kurulu raporları değerlendirilmek üzere Kurum Sağlık Kurulu’na gönderilecek. 1 Ekim 2008 tarihinden sonra sigortalı olan engelliler ise engelli vergi indirimi aranmadan aşağıda belirtilen rapor oranı ve derecesine göre emekli olabiliyorlar.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap