6 °C
Osman AROLAT
Osman AROLAT AROLAT'tan osman.arolat@dunya.com

Eskiyörük’le süt ve kooperatif sohbeti…

Tire Süt Kooperatifi Başkanı Mahmut Eskiyörük ile İstanbul’a okul çocukları için verdikleri üç aylık süt projesinin sonlanması sonrasındaki durumu ve birçok belediyeye yerel üreticileri destekleyecek kooperatif önerilerini konuştuk.

Tire Süt Kooperatifi Başkanı Mahmut Eskiyörük ile İstanbul’a verdikleri süt konusunu ve yeni dönemdeki projelerini konuştum. “İstanbul’a sistemi kurup üç ayda 3.80 liradan 25 ton süt verdik. Anlaşmamız sona erdi. İzmir’de ise 12 yıldır sorunsuz okul çocuklarına süt projesini sürdürüyoruz. İstanbul’a sistemi kurduktan sonra bölgedeki üreticilerden almalarını önerdik. Ama onlar, Şubat’ta yıllık 9 milyon ton süt alımı için ihale açacaklarını açıkladılar. Bu ihaleye biz de gireceğiz. Ama sanayiciler karşısında bizim de diğer üreticilerin de pek şansımızın olacağına ihtimal vermiyorum” değerlendirmesini yaptı.

Eskiyörük, yerel üreticilerle belediyelerin çocuklara süt içirmelerinde İzmir Modeli’ni sosyal bir proje olarak önermeye başladıklarını, Mersin ve Antalya’da başlayacağından umutlu olduğunu söyledi. Eskiyörük, “Biz isteyen illerde modeli kurup, dağıtımı gerçekleştirip, belediyelerin yereldeki üreticilerle yola devam etmelerini öneriyoruz. Bu yolun daha sağlıklı olduğunu düşünüyoruz. İstanbul için de önerimiz buydu. Ama belediye yerel üreticilerden yararlanmak yerine ihale açarak süt temini yolunu seçti. Bizim önerdiğimiz model her belediyenin kendi yöresindeki üreticileri destekleyip kooperatif kurmalarını sağlayarak hizmet vermeleriydi. Biz kurduğumuz kooperatif ile hem üreticinin ihtiyaçlarını ucuz temin etmesini sağlıyoruz. Hem de modelin Türkiye’de gelişmesi/yaygınlaşması için çalışmalar yapıyoruz” ifadesini kullandı.

Eskiyörük, Türkiye’de sorun yaşayan hayvancılığın gelişmesinde kooperatifçiliğin önemli rol oynayacağına inandığını, bununla ilgili başarı ile yürüttüğü, hızla gelişen Tire Süt Kooperatifi örneğinde yaptıklarını, hem belediyelere, hem de kamu yönetimine her fırsatta anlattıklarını söylüyor.

Eskiyörük’le sohbetimizde anlattıkları bunlar. Belediyelerin yöresel üreticilerden yararlanmaları için kooperatifler kurmalarını öneriyor. Bunu sadece süt için değil, sebze meyveyi ucuzlatmak için de öneriyor.

NOT: Hafter’in ateşkes anlaşmasını imzalamadan, iki gün istişare süre isteyerek Moskova’dan ayrılması, üzerine “Pazar sabahı rahat bir nefes alıp Ohh! çektim” diye dünkü yazımda söz ettiğim iş insanı dostum yine aradı, ”Şimdi çatışma başlar mı tedirginliği içerisinde Berlin Konferansı’nı beklemeye başladığını” söyledi. Biz yine de Libya’da barış konusunda iyimser düşünelim, iyi olsun…

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap