Ev tekstilinin 2020 hedefi 3.3 milyar dolar…

Osman AROLAT
Osman AROLAT AROLAT'tan osman.arolat@dunya.com

9-11 tarihlerinde Frankfurt’taki Heimtextil fuarına katılan 2 bin 941 firmadan yaklaşın yüzde 7’si 257 firma Türkiyeli. Fuara katılan ev tekstilcileri 2018 yılında 1.9 milyar dolar olan ev tekstili ihracatının 2019’da 3 milyar dolara çıktığını bu yıl hedeflerinin 3.3 milyar dolar olduğunu belirtiyorlar.

Frankfurt’ta 9-11 Ocak 2020’de 65 ülkeden 2 bin 941 firmanın katıldığı Heimtextil fuarına Türkiye’den ağırlıklı olarak Bursa ve Denizli’den 257 firma katıldı. Katılım gösteren firmaların yüzde 7’si Türk firmaları oluşturdu. Arkadaşımız Ferit Parlak’ın haberine göre, 2018 yılında 170 ülkeye kilo başına 8.1 dolardan, 1.9 milyar dolar ihracat yapan ev tekstil firmaları, 2019’da ihracatlarını 3 milyar dolara yükselmişler. Fuara katılan firmaların 2020 yılı beklentileri ise kilo başına 11 dolara yükselirken, toplam ev tekstil ihracatının ise 3.3 milyar dolar olacağı tahminini yapıyorlar. Türkiye ev tekstilinin 2023 ihracat hedefi ise 4 milyar dolar.

Fuarda yer alan Türk firmaları nevresimden battaniyeye, havludan, perdeye, banyo tekstilinden duvar kağıdına ürünlerini sergiledi. Bursa TSO Başkanı İbrahim Burkay, arkadaşımız Ferit Parlak’a bilgi verirken, “Türkiye ev tekstilinde inovatif ürünleriyle ciddi mesafe kaybetti. Dünyayı izlemezseniz rekabetçi olamazsınız. Yenilik yapanlarımız bu fuarda olduğu gibi ön plana çıkarak pazarlarını büyütüyorlar. İtalyan firmalarıyla rekabet edebilir durumdalar. İnovasyon ve Ar-Ge’ye önem verip kalitelerini yükselterek Çin, Hindistan, Pakistan’ı rekabette geride bırakıyorlar” ifadesini kullanıyor.

Denizli İhracatçılar Birliği Başkan Yardımcısı İbrahim Uzunoğlu ise, “Çin’de işçilik ücretleri ve maliyetler arttı. Kalitede ve fiyat maliyetinde Çin’den öndeyiz. Ama onlar üretimlerini Vietnam ve Kamboçya’ya kaydırarak rekabetçi olmaya çalışıyorlar. Biz Avrupa’nın en büyük üreticisiyiz. Dünyanın ev tekstili ihracatçısı 4 ülke arasında yer alıyoruz. Birbirimizin ayağına basmazsak her geçen gün önümüz açılacak” diyor. Uzunoğlu, dokumada çok iş olduğunu, meslek lisesi sayısının artması gerektiğini, var olan liselerde donanımların geliştirilmesi için sanayici ve ihracatçıların destek için ellerini taşın altına koyması gerektiğinin de altını çiziyor.

Ev tekstilinde son yıllardaki üretim ve ihracat gelişmesi, fuarda açıklama yapan ev tekstilcilerin önerilerinin ciddiye alınmasının gerekliliğini ortaya koyuyor. 2018 yılındaki 1.8 milyar dolarlık ev tekstil ihracatının 2023’te iki katını aşma hedefine ulaşmak için buna ihtiyaç vardır.

Yazara Ait Diğer Yazılar Tüm Yazılar