25 °C
FARUK ŞÜYÜN
FARUK ŞÜYÜN YAŞAM KEYFİ faruksuyun@dunya.com

“Evde kal”ırken “online” dünyada bu hafta

- Milli Kütüphane koleksiyonundaki binlerce taşplak, çevrimiçi erişime sunuldu

Korona virüsü salgınını sebebiyle milyonlarca insan evlerinde karantina hayatı yaşarken pek çok sergi veya yayın online erişime açılıyor, konserler sosyal medya üzerinden canlı yayınlanıyor. Milli Kütüphane'nin koleksiyonunda yer alan 5 bine yakın taşplak da ses dosyasına dönüştürülerek Milli Kütüphane üyeleri için online erişime açıldı. Bunların arasında Zeki Müren’den Beethoven’a, Safiye Ayla’dan Bach’a kadar pek çok sanatçı ve bestekâra ait taşplak bulunuyor.

Haberin ve buradaki diğer haberlerin ayrıntıları için lütfen dunya.com/yasam-keyfi’ne geçiniz…

- Devlet Opera ve Balesi’nin repertuvarından seçmeler dijital yayında

Yeni tip Koronavirüs salgını nedeniyle Kültür ve Turizm Bakanlığı ile TRT işbirliğiyle 1 Mayıs tarihine kadar “Sanat Heyecanı Evimizde” sanat etkinlikleri kapsamında Devlet Opera ve Balesi tarafından sahnelenen eserler, konserler ve opera belgeselleri TRT2’de seyirciyle buluşuyor. Bu sanatsal etkinlikler kapsamında Devlet Opera ve Balesi’nin zengin dijital arşivi de dijital ortamda sanatseverlere sunuluyor. Repertuvardan seçmeler, Bakanlığın Youtube kanalından izlenebiliyor.

- Hilton’un 43 yıllık çalışanı F&B Müdürü Hasan Sabuncu, Koronavirüs’ten vefat etti

Hilton İstanbul Bosphorus’un 43 yıllık F&B (Food And Beverage / Yiyecek Ve İçecek) Müdürü, sektörün en sevilen isimlerinden Hasan Sabuncu, bir süredir tedavi gördüğü Koronavirüs nedeniyle vefat etti. Sektöre çok sayıda çalışan ve yönetici kazandıran Sabuncu, 13 ülkede 19 adet 5 yıldızlı otelin faaliyete geçmesinde de bizzat görev almıştı.

- Kahve Dünyası online mağazasında bahar indirimi

Covid-19 salgını nedeniyle tüm ihtiyaçlarımızı online alışveriş ile karşılamaya çalıştığımız günlerde Kahve Dünyası, online mağazası üzerinden müşterilerini indirimlerle buluşturuyor. 30 Nisan’a kadar geçerli olacak bahar kampanyası kapsamında yöresel kahvelerden orijin çikolatalara, aromalı filtre kahvelerden pastacılık çikolatalarına, Türk kahvesinden çikolataya kadar birçok ürün yüzde 45’e varan indirimlerle müşterilerin beğenisine sunuluyor.

- Okumak umuttur, “okumakiyigelir”!

“Evde kal”ırken daha fazla kitap okumaya, kitaplar hakkında daha fazla düşünmeye çalıştığımız bu dönemde Doğan Kitap, “okumakiyigelir” adını verdiği yeni bir iletişim alanı açtı. Bu mecrada kitapla, okumakla ilgili yazılar, denemeler, söyleşiler yer alıyor; yayın ve edebiyat dünyası ile ilgili özel haberler, dosyalar bulunuyor.

- Arter’den #evdeçal başlıklı bir video seçkisi

Arter, koleksiyonundan farklı icra yöntemleri aracılığıyla sesle ve müzikle bağlar kuran sekiz videoyu bir araya getiren #evdeçal başlıklı çevrimiçi bir video seçkisi sunuyor. Nevin Aladağ, Ali Mahmut Demirel, Cevdet Erek, Ayşe Erkmen, Annika Kahrs, Mikhail Karikis & Uriel Orlow, Sophia Pompéry ve Sarkis’in eserlerinin yer aldığı seçki, COVID-19 salgınına karşı alınan sağlık tedbirleri kapsamında Arter’in internet sitesinde 15 Mayıs’a kadar görülebilir.

- KaleTalks Sosyal Girişimcilik Serisi dijital platformda!

Sosyal girişimcilik ekosistemine katkı sağlayarak sosyal girişimcileri teşvik etmek amacıyla hayata geçirilen ‘İbrahim Bodur Sosyal Girişimcilik Ödülü’ katılımcılarının ve gelecek vaat eden sosyal girişimcilerin ağırlandığı 'KaleTalks Sosyal Girişimcilik' serisi, dijital platforma taşındı.

- Pera Film’den internet ortamında yeni program

Pera Film, daha önce Pera Müzesi oditoryumunda gösterime sunduğu Seçilmiş Aileler: Tomer Heymann programını bu kez internet ortamında izleyiciyle buluşturuyor. Belgesel yapımcısı ve yönetmen Tomer Heymann’ın aile kavramını sorgulayan filmlerine odaklanan retrospektif niteliğindeki program, müzenin web sitesinde 9 Mayıs’a kadar izlenebilecek.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap