29 °C
Yasemin SALİH
Yasemin SALİH İYİLİK FABRİKASI yasemin.salih@dunya.com

Evdesin ama yalnız değilsin

Tüm dünya koronavirüsle mücadele sürecinde evde geçirdiği süreyi artırdı; sokağa çıkma yasakları, sosyal izolasyon virüsle mücadele için hayati değer taşıyordu. Ancak aradan geçen üç ay gösterdi ki evde kalan kadınlar için tek hayati tehlike virüs değil, birlikte yaşadıkları erkekler. İstatistikler kadına şiddetin koronavirüs sürecinde tüm dünyada arttığını gösteriyor. Türkiye’de de şiddet ve ölüm vakaları üç kat artmış durumda. 11 Mart tarihinden itibaren Türkiye’de 41, kadın erkek şiddeti nedeniyle hayatını kaybetti. Yılda 200 kadının şiddet nedeniyle hayatını kaybettiği düşünüldüğünde iki ayda 41 ölüm, ürkütücü görünüyor.

Uzun yıllardır kadına yönelik şiddetin ortadan kaldırılması için çeşitli projeler yürüten ve bu alanda birçok ülkede çalışmalar yapan Avon Vakfı, karantinanın ilk günlerinde izolasyonun aile içi şiddetle ilgili böyle bir sonuç doğurabileceğini düşünerek birtakım projeler üzerinde çalışmış. “Evdesin ama yalnız değilsin” sloganıyla nisan ayında bir farkındalık projesi başlatan vakfın çalışmalarını, Avon Türkiye Genel Müdürü Orkun Gül’den dinledik.

‘Yardım çağrıları üç kat arttı’

Uzmanların evdeki uzun izole yaşantının psikolojik etkilerine dikkat çektiğini belirten Orkun Gül, “Af Yasası’nın etkisi de oldu bu süreçte. Ayrıca daha önce uzaklaştırma cezası alanlar da evinde kaldı. İzole edilmiş olmanın getirdiği problemler şiddete yol açtı. Bu, tüm dünyanın problemi. Dünyada her üç kadından biri şiddet görüyor. O nedenle Avon Vakfı, kadına şiddetle mücadele etmek için 1 milyon dolarlık fon ayırdı” diyor. Türkiye de bu fondan yüzde 10 gibi önemli bir pay almış.

Peki nasıl kullanılacak bu para? Orkun Gül, 100 bin dolarlık fonun, kadına şiddetle uzun yıllardır mücadele eden sivil toplum kuruluşlarının desteklenmesinde kullanılacağını belirtiyor. Bu aşamada Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu ve Diyarbakır merkezli KAMER ile işbirliği yürüttüklerini belirttiklerini anlatan Gül, işlerinin odağında bilinçlendirme ve farkındalık yaratma hedefi olduğuna dikkat çekiyor.

Kadın kuruluşlarından gelen bilgilere göre şiddet nedeniyle yardım çağrılarında son iki aylık süreçte üç kat artış söz konusu. Bunun çok ciddi riskler içerdiğini vurgulayan Gül, çalışmaların şöyle anlatıyor: “Kadınlara böyle bir durumda neler yapmaları gerektiğini anlatıyoruz. Kadınlar tek tek aranıyor. Bu dönemde yaşadıkları ve neler yaptıkları soruluyor. Kamunun Alo 183 sosyal destek hattı var. Bu hattın bilinirliğini artırmak istiyoruz. Ayrıca elimizdeki fon ile şiddet gören kadının evinden uzaklaştırılması, başka güvenli bir yerde barınması için de çalışıyoruz. Diğer yandan biliyoruz ki bunlar kadına şiddet konusunda sadece yara bandı yerine geçecek çözümler. Farklı faaliyetler lazım. Biz de bunun için birtakım projeler üzerinde çalışıyoruz. Yıllardır şiddete dikkat çekilen çalışmalarla kadınların artık sesleri daha çok çıkıyor. Farkındalık önemli.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap