Eximbank’tan yeni ihracat kredisi

Osman AROLAT
Osman AROLAT AROLAT'tan osman.arolat@dunya.com

Eximbank’ın yeni kredisi ihracata yeni soluk getirecek özellikler taşıyor. Bir KOBİ yöneticisi, “Bizim KOBİ’lerimizin en büyük sıkıntısı, ihracat yaparken uygun mali kaynağa ulaşmaktır. Bu finansman paketi ile KOBİ’lere yeni bir fırsat sunuluyor” diyor.

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’ın, Türk Eximbank’ın Dünya Bankası garantili 360 milyon Euro’luk bir kredi sağladığı açıklaması, bugünkü DÜNYA’da haber olarak yer alıyor.

Bu kredinin dört farklı özelliği var: 1-Bu kredinin yüzde 70’i KOBİ finansmanında kullanılacak. 2-Kredi, Dünya Bankası’nın kısmi kredi garantisi verdiği dünyadaki ikinci uygulama özelliği taşıyor. 3-Bu kredide girişimci kadın kotası uygulanacak. 4-Kredi hem işletme sermayesi, hem de yatırım harcamaları için kullanılabilecek.

Bu kredi iki yılı ödemesiz, 10 yıl vadeli. Toplam maliyetin eurobond +2.83 civarında gerçekleşeceği Bakan Pekcan‘ın açıklamasında yer alıyor. Devamında ‘’kredinin yüzde 70’inin KOBİ’lere kullandırılacak olması ile yeni ihracatçılar üzerinde yoğunlaşması sonucunu sağlayacağı’’ ifade ediliyor.

Kredinin en az yüzde 10’u cinsiyet eşitliği ilkesiyle, Dünya Bankası’nca geliştirilen yeni ‘’Kadın Girişimci Katılımı‘’ tanımı kapsamında değerlendirilecek.

Yakın dönemde Türk Eximbank’ın benzer yapıda 10 yıla kadar vadeli, uygun maliyetli 120 milyon Euro’luk ek kaynak oluşturabilmesinin mümkün olacağı anlaşılıyor.

Bu kredi paketi nasıl bir etki yaratır?

Ölçeği geniş, ihracatçı KOBİ özellikli firmanın bir yöneticisi bana şu değerlendirmeyi yaptı:

● Mali yüküyle olumlu bir imkan. Bizim ihracatçı KOBİ’lerimizin en büyük sıkıntıları ihracat yaparken uygun mali kaynağa ulaşmaktır. Bu türden yeni finansman paketleri ile KOBİ’ler yeni pazarlara ihracat yapma fırsatı bulacaklar.

Eximbank yönetiminin 2020’de ihracata daha fazla finansman sağlayacaklarını belirtmesi kanımca işin önem taşıyan diğer yanını oluşturuyor.

Dünya Bankası garantili bu yeni kredi, miktar olarak büyüklüğünden çok, bu yeni yapısal özellikleriyle farklılık taşıyor…

BUGÜNÜN NOTU:
Fransa’da yerel seçimler Yeşiller’in %59 oy üstünlüğü ve Paris hariç, hemen hemen tüm büyük kentlerde belediye başkanlığını kazanması ile sonuçlandı. Macron’un iktidar partisi büyük yenilgi aldı.

Yazara Ait Diğer Yazılar Tüm Yazılar