Eylül’ün ilk haftasından…

FARUK ŞÜYÜN
FARUK ŞÜYÜN YAŞAM KEYFİ faruksuyun@dunya.com

Venedik Bienali VR yarışmasından bir seçki İstanbul’da; Zeynep Bodur Okyay, Kale Tasarım ve Sanat Merkezi’ni anlattı; Kadın gözünden kadın hikâyeleri: “Göz Hizası”; Tekfen Vakfı Müzik Bursu sahiplerini buldu ve dahası Yaşam Keyfi’nde…

Venedik Bienali VR yarışmasından bir seçki İstanbul’da gösterilecek

Küresel salgın günlerinde fiziksel olarak bir araya gelmenin zorluğu nedeniyle 125 yıllık Venedik Bienali (La Biennale di Venezia) tarihinde ilk kez programını çevrimiçi yayınlayarak dünya çapındaki mekânlarda izleyicilerle buluşacak. Koç Üniversitesi KARMA Gerçeklik Laboratuvarı ve Soho House İstanbul’un işbirliğiyle; Portland, Amsterdam, Barselona, Berlin, Kopenhag, Cenevre, Hangzhou, Modena, Montreal, Moskova, Paris, Taipei ve Venedik’le birlikte İstanbul’da bu yaratıcı ağın bir parçası haline geliyor. Bu kapsamda İstanbul, 2-12 Eylül tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan Venedik Bienali'nin “Venice VR Expanded 2020” seçkisine ev sahipliği yapacak.

Venive VR Expanded içeriklerini deneyimleyebilmek için etkinlik biletlerine, BuGece’den ulaşılabiliyor.

Bu haber ve köşemizin diğer haberlerinin ayrıntıları için lütfen dunya.com/yasam-keyfi’ne geçiniz…

Zeynep Bodur Okyay, Kale Tasarım ve Sanat Merkezi’ni anlattı

Kale Grubu’nun, İstanbul Kalkınma Ajansı’nın (İSTKA) desteğiyle Karaköy’deki 8 katlı ilk merkez binasında hayata geçirdiği Kale Tasarım ve Sanat Merkezi’nde (KTSM) bugüne kadar 7 tasarım ve 7 sanat çalıştayı, 4 disiplinlerarası buluşma, 4 atölye çalışması, 2 mekân tasarım çalıştayı ve 2 tasarım yarışması gerçekleştirildi. Çalıştayların çıktılarından oluşan 8 sergi bu süre zarfında ziyaretçilerle buluştu. Proje, 15 Eylül’e kadar sürecek karma sergiyle sona eriyor.
KTSM’nin gelecek vizyonunu paylaşmak üzere bir basın toplantısı düzenleyen Kale Grubu Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Zeynep Bodur Okyay, merkezin başta öğrenciler ve yeni mezunlar olmak üzere, dünyanın sanat ve tasarımla daha yaşanabilir olacağına inananlar ve bu amaç uğrunda çalışanlar için bir paylaşım ve buluşma alanı olmasını hedeflediklerini söyledi.

Kadın gözünden kadın hikâyeleri: “Göz Hizası”

Pera Film’in 5Harfliler iş birliğiyle düzenlediği Göz Hizası film programı, pandemi nedeniyle ertelenen gösterimlerine kaldığı yerden devam ediyor. Dünyadaki tüm kadınlara ithafla 7 Mart’ta ilk gösterimi yapılan program, 3-19 Eylül tarihleri arasında Pera Müzesi Oditoryumu’nda ücretsiz izlenebilir.

Tekfen Vakfı Müzik Bursu sahiplerini buldu

Tekfen Vakfı’nın 2020-2021 eğitim yılı Müzik Bursu kazananlar açıklandı. Tekfen Filarmoni Genel Sanat Yönetmeni ve daimi şefi Aziz Shokhakimov’un başkanlığındaki jürinin yaptığı değerlendirme sonucunda bursun sahipleri Görkem Çiçek (viyolonsel) ve Seher Karabiber (flüt) oldu.

17. Akbank Kısa Film Festivali başvuruları sürüyor

Akbank Kısa Film Festivali, 22 Mart - 1 Nisan 2021 tarihleri arasında 17. kez düzenlenecek. Geçtiğimiz yıl 74 ülkeden toplam 2 bin 217 kısa filmin başvurduğu “Yarışma Bölümü” için son başvuru tarihi 25 Aralık Cuma olarak açıklandı.

Odunpazarı Modern Müze’de açık hava film gösterimleri

OMM - Odunpazarı Modern Müze’nin etkinlik programı, “Açık Havada OMM Sinema” başlığı altında düzenlenen film gösterimleriyle kaldığı yerden devam ediyor. 3 - 24 Eylül tarihleri arasında Perşembe günleri ücretsiz gerçekleştirilecek gösterimler, Yasemin Şamdereli’nin Willkommen in Deutschland (Almanya’ya Hoş Geldiniz) filmiyle OMM’un terasında başlıyor.

Meşher, kapılarını yeniden açıyor

COVID-19 salgını sebebiyle geçici olarak ziyarete kapatılan Meşher, gerekli sağlık tedbirleri alınarak kapılarını yeniden açıyor. Meşher, ikinci sergisi “Alexis Gritchenko – İstanbul Yılları” ile, Ukraynalı sanatçının 1919-1921 yılları arasında yaşadığı İstanbul’u konu alan eserlerini izleyici ile 1 Eylül’de yeniden buluşturuyor. Sergi ile paralel olarak tasarlanan konuşmalar ise çevrimiçi olarak devam ediyor.

4. Bodrum Caz Festivali 1 Ağustos’ta

Caz Derneği tarafından düzenlenen Bodrum Caz Festivali dördüncü yılında 1 -8 Eylül tarihleri arasında gerçekleştiriliyor. Yaşadığımız COVID-19 pandemisi dolayısıyla programda sosyal mesafe kurallarına yönelik birçok düzenleme yapıldı.

Urla Caz ve Gastronomi Günleri için geri sayım başladı

İzmir-Urla'da geçtiğimiz yıl ilki yapılan Urla Caz Günleri, programına gastronomiyi de ekleyerek 14 Eylül'de caz ve lezzetseverlerle buluşuyor.

HEPSİ ve DAHA FAZLASI YAŞAM KEYFİ'nde

Yazara Ait Diğer Yazılar Tüm Yazılar
Daldan dala… 18 Ocak 2021