21 °C
Osman AROLAT
Osman AROLAT AROLAT'tan osman.arolat@dunya.com

Fransa’da yerel seçimler neler söylüyor?

Fransa Cumhurbaşkanı Macron’un partisinin oy oranı, son yapılan yerel seçimlerde yüzde 10’lara kadar geriledi. “Güçlü, yenilmez” denilen Macron artık Yahya Kemal’in dizesinde olduğu gibi “Dönülmez bir akşamın ufkunda”dır. Vakit çok geç!..


Fransa Cumhurbaşkanı Macron’un ilginç bir ‘’yoğurt yeme’’ tarzı var. Her şeyi biliyor, gündem hep onun yarattığı konular olmalı, inisiyatifi hiç elden bırakmak istemiyor. Onu ‘’otokrat’’ olarak niteleyenler çok haksız değil.

Ama halk dediğimiz o sessiz çoğunluk, bu yoğurdun nasıl yendiğini bir gün öğrenmek istiyor. Bunu göremez ise önce başını çeviriyor, onu yoksuyor. Sonra da bir gün yoğurt kabını alıyor, o kişinin başından aşağı geçiriyor. Bu Stanley Kubrick yapımı “Spartaküs” filmindeki “başkaldırı” anıdır. O ana dek seyirci olanlar, bir gün “yetti” diyor. Fransa’da da öyle oldu…

“Güçlü/yenilmez” diye nitelenen Macron’un LREM Partisi, yerel seçimlerin ikinci ayağında sonuncu geldi. Bir kent hariç, hiçbir büyük kentte yerel seçimi alamadı. Buna karşılık Fransa “Yeşillerin Yükselişi”ni selamladı. Neden?

1- “Popülizme Son” diyen Macron’un kendisi popülizmi kullandı, mart ayında “hastalık yok, yerel seçim yapılabilir” dedi. Oysa salgın ülkenin her yanına ulaşmıştı. Salgındaki 29 bin ölümü seçmen deftere yazdı.

2- İnsanlar salgında iki ay eve kapatılınca, kendini sorguladı. Sadece “hız’’dan oluşan tüketime dayalı bir dipsiz koşuşturmanın yerine daha basit/farklı bir yaşamın mümkün olduğunu anladı. Bunu “umutla” ifade eden Yeşiller’e bağlandı.

İlginçtir, yerel seçimler aynı zamanda aşırı sağda ve solda dizilen anarşist/goşist ve göçmen ve insan karşıtı neo-nazi partilere de ‘’ders’’ verdi, onlara da itibar etmedi.

Seçimlerden sonra Macron, merkez sağcı politikacılar gibi Başbakan ve hemen tüm kabineyi değiştirdi. Bunun adını “felsefe değişimi’’ olarak koydu.

Rubicon, Roma’yı İtalya topraklarından ayıran nehirdir, aynı zamanda bir “geçilmez sınır’’ olarak kabul edilir.

Rubicon nehri aşıldı, Macron’un yüzde 47 olan “onay’’ oranı da yüzde 10’lara geriledi.

Cumhurbaşkanı Macron artık Yahya Kemal’in dizesindeki “dönülmez bir akşamın ufkunda”dır. “Vakit çok geç…”

BUGÜNÜN NOTU:
Osman Kavala’nın tutukluluğu, İngiltere’de “Osman bey and the Snails” adlı bir video operanın bestelenmesine neden oldu. (The Economist)

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap