20 °C
Osman AROLAT
Osman AROLAT AROLAT'tan osman.arolat@dunya.com

Fuarcılar 1 Eylül'de açılma bekliyor...

Türkiye’de fuarcılığın iki duayeni, TÜYAP Başkanı Bülent Ünal ve ATİF Fuarcılık Başkanı Bilgin Aygül, sanal fuarlardan hareketle son durumu değerlendirdi. Fuarlarda yüzde 75-80 arasında iptal olduğunu, 1 Eylül’de “açılma beklediklerini’’ söylediler.

Fuarlar 16 Mart-1 Eylül arasında COVID-19 salgını nedeniyle yasaklandı. Sonrasında Ticaret Bakanlığı desteğiyle TİM'in sanal fuarları başladı. Bu konuda DÜNYA'da Yener Karadeniz'in yetkin bir haberini okuyacaksınız.

Bu yıl fuarcılıkta ne kadar kayıp olduğunu TÜYAP'ın Başkanı Bülent Ünal ve ATİF Fuarcılık Başkanı Bilgin Aygül ile konuşup bilgi aldım. Ezcümle, dünyada ve Türkiye'de fuarların yüzde 75-80'inin bu yıl için “iptal” olduğunu, ikinci bir dalga olmazsa 1 Eylül'de “açılma beklediklerini” söylediler. Aldığım bilgiler şöyle:

• Türkiye'de fuarcılığın yıllık ekonomik büyüklüğü 3 milyar dolar. Bunun 350 milyon doları doğrudan fuar organizasyonlarıyla ilgili. Stant yapımından konaklamaya, otel ve uçak giderlerine on katlık bir çarpan etkisi olduğu için ekonomik büyüklüğünün 3 milyar dolar olduğu hesaplanıyor. Bunun çoğu bu yıl gerçekleşemeyecek.

• Bu yıl fuar takviminde 419 fuar yer alıyordu. 1 Eylül'de açılma olsa da yüzde 75-80'i ya yapılamayacak, ya da gelecek yıla ertelenecek.

• Dünyada Türkiye'nin payı yüzde 1.4 civarında. 3 trilyon dolar büyüklüğü olan dünya fuarcılığında da kayıp büyük olacak.

• Eylülde fuar açılma izni bekleniyor. Ancak uluslararası uçak seferlerinin sadece yüzde 5'i yapılıyor. Ne kadar normalleşme olacağını kestirmek mümkün değil.

• Eylülden yılsonuna kadar yapılacak fuarların bağlantıları kurulmuş durumda. Salgının sonbaharda ikinci dalga yapması halinde zorunlu olarak onlar da ertelenecek.

•Sanal fuarların denenmesi ve bakanlıkça desteklenmesi iyi. Ancak sanal fuarların ertelenen fuarların yerini alması pek mümkün değil.

1 Eylül'de salgında ikinci dalga olmazsa yıl sonuna dek fuarlar yapılabilecek. Ama sağlıklı olması konusunda sektör temsilcilerinin kaygıları var.

Büyük umutları ise gelecek seneye yönelik.

BUGÜNÜN NOTU:
Konfeksiyon sanayicisi ve TGSD eski başkanı Osman Benzeş, dünkü yazımdaki "yatırımcıya hazır fabrika modeli"ni 1995'te Necmettin Erbakan'a sunduğunu ve o dönem kabul gördüğünü açıkladı

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap