Galatasaray beyaz sayfa açma peşinde

Cem TOP
Cem TOP SPOR ANALİZ cem.top@dunya.com

Ligde travmatik bir ilk devre geçiren Galatasaray, ikinci yarıya sahasında ve seyircisi önünde yepyeni umutlarla başlamak istiyor. İkinci devrenin ilk maçında sarı-kırmızılı ekibin rakibi, tıpkı kendisi gibi 17 maçlık bölümde umduğunu bulamayan takımlardan biri olan Medicana Sivasspor. Galatasaray’ın 30 puanla lider Beşiktaş’ın 11 puan gerisinde kaldığı klasmanda, Sivasspor da sahip olduğu 13 puanla düşme hattının bir basamak üzerinde yer alıyor. Takımların bulundukları konum dolayısıyla puan ihtiyaçları çok bariz. Bu nedenle hafta sonunda biz futbolseverleri Türk Telekom Arena’da sıkı bir maçın beklediğini rahatlıkla söyleyebiliriz. Galatasaray hırslı, Sivasspor kolay teslim olmamak niyetinde. 

Devam eden transfer döneminde her iki takım da kadrolarını güçlendirmek amacıyla hamleler yaptılar. Sarı-kırmızılı ekip, Kasımpaşa forması giyen Ryan Donk ile göbekteki defansif oyuncu ihtiyacını giderdi. Martin Linnes’in de sağ kanattaki yaraya merhem olması kuvvetle muhtemel. Ara transfer dönemini boş geçirmeyen takımlardan biri olan Sivasspor ise stoper Oumari, orta alan oyuncusu Hussain ile golcü oyuncular Hasan Kabze ve David Texeira’yı kadrosuna kattı. Kırmızı- beyazlıların korkulu rüya görmemek için işlerini sıkı tuttuklarını düşünüyorum. 

Sarı-kırmızılılarda maç öncesi Hamit Altıntop ve Lukas Podolski’nin sakatlıkları bulunuyor. İyileşen Sabri takıma döndü. Burnunda kırık olan Umut Bulut ise maskeyle oynayabilir. Sarı kart cezalısı olan Semih Kaya, bu karşılaşmada forma giyemeyecek. Sivasspor cephesinde Barrales’in uzun süreli sakatlığı devam ediyor. Kart cezalısı olan Cicinho ve Yiğit İncedemir de maç kadrosunda yer alamayacaklar. Kadrosunu dört yeni oyuncu ile güçlendiren Sivasspor’un sahada nasıl bir on bir ile yer alacağı önemli bir soru. Cicinho ve Yiğit İncedemir gibi iki önemli futbolcunun eksikliğinde bir uyum sorunu yaşanacak olursa, Sivasspor’un karşılaşmada bocalayabileceğini düşünüyorum. Saha ve seyirci avantajına sahip Galatasaray, kazanma arzusuyla rakibinin handikaplarını kendi lehine çevirebilir. Yan bağlarında esneme olduğu saptanan ancak yapılan tedaviye olumlu yanıt vererek oynayabilecek duruma gelen Sneijder ile birlikte Burak Yılmaz, Selçuk İnan ve Ryan Donk’un bu karşılaşmada kilit öneme sahip futbolcular olacağını düşünüyorum. Sivasspor ise ligin ilk yarısında deplasmanda oynadığı 9 maçta sadece 7 gol kaydedebilmişti. Dış sahada yaşadıkları gol problemini çözebilecek isimleri kadrolarına kattılar ama ilk maçta katkı alıp alamayacakları şimdilik belirsiz. Bu karşılaşmada Galatasaray’ın galibiyet için öne çıktığını rahatlıkla söyleyebiliriz. Sarı-kırmızılılar ilk 17 maçlık bölümde evlerinde maç başına 2.13 puanlık bir ortalama tutturmuşlardı ki, bu da gayet yeterli bir istatistik. Sivasspor muhtemelen karşılaşmaya sıkı ve kademeli bir savunma anlayışı ile başlayacaktır. Gol yemedikleri her dakika dirençleri de giderek artacak. Öte yandan Galatasaray’ın kapalı savunmayı açabilecek silahlara sahip olduğunu söylemek mümkün. Gerek yan ortalarla gerekse de uzaktan vuruşlarla sonuca gidebilecek isimlere sahip sarı-kırmızılılar, kilidi açtıktan sonra karşılaşmanın zevkli ve çekişmeli bir hale bürünmesi beklenebilir. Bu nedenle karşılaşmada üç ya da daha fazla gol izlemek de beni şaşırtmayacak. Sivasspor, bu karşılaşmada Chahechouhe’nun yönettiği orta alandan Beykan ve Burhan gibi süratli forvetlerini defans arkasına kaçırmaya yönelik bir hücum planı benimseyebilir. Puan şansları olması için bunu başarmak zorundalar.

Yazara Ait Diğer Yazılar Tüm Yazılar
Derbi kadar zor 03 Mart 2016
Düğüm çözülecek mi? 25 Şubat 2016
Skandalın daniskası 23 Şubat 2016
Maçın şifresi: Savunma 18 Şubat 2016
Öp Quaresma’nın elini 16 Şubat 2016
Taktik savaşı 11 Şubat 2016
Maça geç kaldılar 09 Şubat 2016
Ciddiyet şart 02 Şubat 2016