Gazeteci Varlık Özmenek’i anarken

Osman AROLAT
Osman AROLAT AROLAT'tan osman.arolat@dunya.com

Gazeteci Varlık Özmenek’in ölüm haberini duyunca 50 yıl önceden başlayan sıkı dostluğumuzu hatırladım. Bir grup gazeteci arkadaş, onun benzetmesiyle birbirimize “Arap” derdik. “Arap’’lık o dönemler TRT’den atılanları simgelemek içindi, “yanmış” anlamında kullanılıyordu.

Varlık Özmenek’in ölüm haberini 3-4 gün sonra öğrenince, 50 yıl önceden başlayan dostluğumuzu hatırladım.

Gazeteci dostum Varlık Özmenek, 1974'te İSTA Haber Ajansı'nı kurduğumuzda Ankara Temsilcimiz oldu. Ajansımızın gelişmesine önemli Ankara haberleriyle katkıda bulundu. İSTA’nın ilk döneminde bir yerimiz yoktu. O da bize kabanının cebindeki haberleriyle, “Benim bürom bu, kaban...” esprisini yapardı. Alp Orçun, Ahmet Abakay, Gül Önet gibi gazetecilerle çok etkili bir büro oluştu. Titizliği için bir örnek vereyim: 2. Milliyetçi Cephe Hükümeti kurulacaktı, atamalarda sorun çıkmış olmalı ki iş uzuyordu. Varlık, MC kuruluşu haberini ilk verebilmek için Ankara’da kar altında saatlerce beklemek zorunda kaldı, haberi de ilk o yetiştirdi ama hastalandı.Bir grup gazeteci arkadaş, onun başlatmasıyla birbirimize “Arap” derdik. Melih Aşık, Aydın Engin, Niyazi Dalyancı, Alp Orçun “Arap’lar takımındaydı. “Arap’’lık TRT’den atılanları simgelemek içindi, “yanmış” anlamında kullanılıyordu. Varlık da TRT’den atılmış 100’ü aşkın gazeteci arasındaydı, yine bir temizlik yapılmıştı.

Varlık, espri kabiliyeti yüksek bir insan olarak bir gün telefon etti, dediği şuydu:

Arap yeni öğrendim, Marx’la Engels de birbirlerine Arap derlermiş...

İSTA başka bir yönetime geçince “harç bitti yapı paydos” olmadı. Dostluğumuz yıllarca sürdü. Varlık, bu kez bir sosyalist olarak TİP’in Yürüyüş dergisini yönetti. Bense, 1980’de THA’dan Milliyet’te geçerken, yabancı radyolara yaptığım muhabirliklerden WDR’nin Türkiye muhabirliğini Varlık’a devrettim. O da bu işi yıllarca sürdürdü. “Arap”, Melih Aşık’ın Milliyetteki köşesine de uzun süre destek verdi. Son yıllarda sık görüşemesek de ne zaman karşılaşsak, dün ayrılmışız gibi sohbet ederdik. 77 yaşına dek dik duruşlu, ilkeli yaşamış, değerleri olan Varlık Özmenek’i rahmetle anıyor, eşi Aylin, kızları Aslı ve Elif ile bütün ‘Arap’’ dostlarına DÜNYA adına başsağlığı diliyorum.

Işıklar içinde yatsın...

GÜNÜN NOTU:
Türkiye’nin Karadeniz’de doğalgaz çıkarmasını uzmanlar alkışlıyor ancak yüksek çıkarma maliyetine dikkat çekiyorlar.

Yazara Ait Diğer Yazılar Tüm Yazılar