27 °C
Osman AROLAT
Osman AROLAT AROLAT'tan osman.arolat@dunya.com

GB güncellenmeli ama nasıl?

Almanya 1 Temmuz itibariyle AB Dönem Başkanı oldu. Türkiye ile AB arasında ‘’güncelleme‘’ bekleyen Gümrük Birliği konusunda Almanya’nın etkisi ne olur? Bugün bunu ele aldım...

Avrupa Birliği'nin (AB) iki hafta önce uzlaştığı 1.7 milyar Euro'luk 2021-27 dönemi yedi yıllık bir bütçe ve 750 milyar Euro'luk bir “kurtarma paketi” var. 1 Temmuz itibariyle AB Dönem Başkanı Almanya oldu. Bunların Türkiye-AB arasında 24 yıldır geçerli olup "güncelleme" bekleyen Gümrük Birliği (GB) üstünde etkisi ne olur? Etki alanı yaratmak için Türkiye‘nin kozları ne?

İKV Başkanı Ayhan Zeytinoğlu‘nun çizdiği resme bir göz atalım:

GB modernizasyon sürecinde STA sorununun çözümünün amaçlanmasına rağmen siyasal sebeplerle başlatılamadı. AB'nin STA'larına baktığımızda kapsamının daha geniş olduğunu görüyoruz. GB en kısa zamanda modernize edilmelidir.

Türkiye için AB pazarı, ihracatının %50'si demek. Böyle olunca ‘'sıfır gümrükle ihracat ve ithalat‘' büyük anlam taşıyor. Tarım/Hizmet/İşgücü serbest dolaşımı kapsam dışında olsa da, 1996‘da ‘GB başlangıçta büyük anlam taşıyordu. Ancak AB daha sonra benzeri anlaşmaları ‘'serbest ticaret anlaşmaları'' ve ‘'ekonomik işbirliği anlaşmaları" adı altında 79 ülkeyle ve dahası Mercosur ve TTİP ile yaptı. Türkiye'nin GB‘ni ‘'güncelleme‘' önerisi, önce kabul gördü. 2019‘da ‘'siyasal nedenler" gerekçesiyle görüşmeler ‘'resmen'' donduruldu. Bununla kalmayıp, 2012‘de başlayıp 2020‘de yürürlüğe girmesi hedeflenen “Türkiye-AB Vize Serbestisi Diyaloğu” da durdu. Hizmet sektöründe “vizesiz” dolaşımı sağlayan ATAD'ın 2009‘daki ‘'Soysal Kararı'' yaşama geçmediği gibi, resmen ‘'askıya alındı.''

Bu durumda Türkiye'nin ne AB‘nin yeni 7 yıllık bütçesi ne de Almanya‘nın dönem başkanlığıyla bir ‘'açılım şansı" var. Tek koz, siyasal ve ülkemizde misafir olan 3.9 milyon Suriyeli sığınmacı. Bunun için ortada 16 Aralık 2013'de yürürlüğe giren “Türkiye-AB Geri Kabul Anlaşması'' var. Bu işin resmi muhatabı Almanya ve bu ülke de AB Dönem Başkanı. Bunun siyasal olarak görüşme masasına getirilmesi tek ‘'açılım şansı" olarak gözüküyor.

Konuyu, Ankara'nın ve uzmanların değerlendirmesine açıyorum...

BUGÜNÜN NOTU
Dünyanın en zengin ülkesi ABD'de COVİD'ten ölenlerin sayısı 150 bine ulaştı. Bu rakamla ABD dünya rekoru kırmış oldu.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap