19 °C
Fatoş KARAHASAN
Fatoş KARAHASAN Markalar & İçgörüler fkarahasan@gmail.com

Genç kadın yöneticiler turizmi dijital dünyayla buluşturuyor

Ülkemizin en büyük turizm yatırımlarından olan Gloria Hotels &Resorts 1996’dan bugüne başarılı projelere imza attı. Ankara merkezli Özaltın Holding’in 2016 yılında vefat eden kurucusu Rahmetli Nuri Özaltın, başta golf olmak üzere yüksek katma değerli alanlarla farklılaştı. 12 ay boyunca açık tesislerle, hem çalışan hem de müşteri sadakatini yüksek tutmayı başardı.

Nuri Özaltın’ın vefatı sonrasında kızı Öznur Özaltın grubun turizm yatırımlarının başına geçti. Öznur Özaltın’ın kızı Elif Özdemir Gloria Sports Arena’nın CEO’luğunu üstlendi. Ailenin bir başka genç üyesi Melis Özaltın’sa iletişime odaklandı. Melis Özaltın Global Marka ve İletişim Elçisi ve Özaltın Yönetim Kurulu Üyesi olarak çalışıyor.

Her iki genç yönetici de Y ve Z nesli müşterileri yakından tanıdıkları için grubu gençleştirecek adımlar atıyorlar. Teknolojiyi işlerine daha çok dahil ederek, farklı konseptler yaratılmasına zemin hazırlıyorlar. Gloria Sports Arena’nın CEO’luğunu ve Özaltın Holding Yönetim Kurulu Üyesi Elif Özdemir, spor turizmi konusundaki sorularımızı yanıtladı:

Gloria Hotels & Resorts’un markalaıyla başlayalım...

Özaltın Holding, Antalya’nın Belek bölgesinde, 1996’da 46 yıllık tahsisle aldığı, 2 milyon 200 bin metrekarelik arazide yaptığı 350 milyon dolarlık yatırımla kuruldu. Gloria Hotels & Resorts’un ilk halkası olan Gloria Golf Resort ve Gloria Golf Club’ı 1997 yılında hizmete sunduk. 2001 yılında Gloria Verde Resort, 2007 yılında Gloria Serenity Resort’u açtık. 2015’de yılında 50 milyon dolarlık yatırımla Gloria Sports Arena’yı inşa ettik.

Gloria Hotels& Resorts kaç kişiyi istihdam ediyor? 12 ay boyunca çalışanların ortalama çalışma süresi? Toplam oda sayısı?

Turizm grubumuz 3 bin yatak kapasitesine erişti. Yüksek sezonda çalışan sayımız 2 bin civarında.. Ortalamamız 1.500 seviyesinde.

Sports Arena sizin hayalinizdi. Düşündüklerinizin ne kadar gerçekleşti?

Gloria Sports Arena’da odaklandığımız en önemli konulardan biri deneyim. Bizler misafirin yolculuğundaki her deneyimi gözden geçirip, nerede iyileştirme yapılabilir, nerede yaratıcı bir bakış açısıyla yeni süreçler yaratılabilir ve nerede doğru teknolojiler kullanarak beklentinin üzerinde deneyimler sunulabilir, diye sürekli araştırıyoruz.

Tesislerimizde, sporcunun kendi ekosistemini kurabilmesi, devam ettirebilmesi ve bunlara yenilerini eklemesine yardımcı oluyoruz. Bunları yaparken de, bir şirketin teknoloji departmanında uygulanan ‘preventive predictive maintanence’ (Koruyucu öngören bakım) yaklaşımı ile; biz bu sporcuların hizmet verdiğimiz her alanda, yeni teknolojilerle sağlıklarını ve performanslarını nasıl optimum düzeyde tutabileceği konusunda çalışıyoruz.

Teknolojiyi süreçlere nasıl dahil ediyorsunuz?

Teknolojik gelişmeler ve yatırımlar sürekli olarak ilgi alanımızda. Spor bilimi ile teknolojinin değişiminin kültürümüzde ve organizasyonumuzda da bir karşılığı olmasına çalışıyoruz. Diyebilirim ki, Gloria Sports Arena olarak esas ayrıştırdığımız nokta spor deneyimine odaklanmamız ve sporcularımızın yanında gerek hizmet veren kurum olarak gerekse bir aile duygusu ile durabilmemiz.

Talep ne düzeyde?

5 yıl önce yola çıktığımızda 100 odamız vardı. Şimdi görüyoruz ki sene içerisinde yüzde yüz dolulukla ilerliyoruz. Bir süredir var olan sahalarımıza ilave futbol sahaları üzerinde çalışıyoruz. Aktif olarak yapımına başladığımız bir rugby sahamız var. Seneye tamamlanacak. Aynı zamanda oda sayımızı arttırma konusunda da planlarımız var. Bu da iki seneye kadar tamamlanmış olur. Gloria Sports Arena’nın kapasitesini iki katına çıkarmak istiyoruz.

Nuri Özaltın Golf Turnuvası dört yıldan beri başarıyla sürüyor. Rakamlar nasıl?

1997 yılında açtığımız Gloria Golf Club, Türkiye’nin ilk 45 delikli golf sahası olma özelliğine sahip. 2017 senesinde kurucumuz rahmetli Dedem Nuri Özaltın adına düzenlenmeye başladığımız “Nuri Özaltın Golf Turnuvası” ile golf sporuna gönül vermiş sporseverleri ağırlamayı hedefliyoruz. Turnuvaya, 2017 senesinde 9 ülkeden 181 sporcunun katılıdı. 2018’de 9 ülkeden 191 sporcuyu ağırladık. 2019’da 10 ülkeden 205 sporcu geldi. . Bu yıl da 9 ülkeden yaklaşık 200 sporcu yarıştı.

Genç bir yönetici olarak deneyimleriniz nasıl?

50’den fazla branşa spor yapma imkânı sağlayan ve hem profesyonel sporcular hem de takımlar için benzersiz deneyimler sunan, Avrupa’nın en geniş kapsamlı spor oteli Gloria Sports Arena’nın, proje aşamasından, bugünlere kadar, her türlü aşamasına kurucumuz rahmetli dedem sayesinde, katılma fırsatım oldu. İşin içine tamamen girince anladım ki sporun çok büyülü bir özelliği var. Sporun en büyük farklılık yaratan özelliği birleştirici gücü…

Hedefleriniz neler?

Gloria Sports Arena’da onlarca farklı ülkeden yüzlerce farklı sporcu var ve biz bu birleştirici gücü her gün yaşıyoruz. Ayni hissi sevgili dedemin anısına düzenlediğimiz golf turnuvasında da yaşıyoruz.

Bu doğrultuda baktığımda, genç bir yönetici olarak en büyük hedefim önce bulunduğum ülkede bu değerlere sahip çıkabilmek. Türk sporu ve sporcusuna olabildiğince destek olabilecek bir ekosistemi yaratıp sürdürülebilirliğini sağlamak.

"Turizm markalarımız teknoloji yatırımlarını artırmalı"

İnternet, akıllı telefonlar ve dijital teknolojiler tüm iletişim ve satın alma biçimlerimizi değiştirmeye devam ediyor. Teknolojinin büyük ölçüde dönüştürdüğü sektörlerden birisi de turizm. Genç nesiller, aramalarını, bilet ve hotel rezervasyonlarını internet üzerinden yapıyor. Dolayısıyla, şirketlerin iletişim çalışmalarının dijitalde olması büyük önem taşıyor. Gloria Hotels& Resorts’un Global Marka ve İletişim Elçisi ve Özaltın Yönetim Kurulu Üyesi Melis Özaltın modern pazarlama tekniklerini kullanan bir iletişimci. Özaltın çalışmalarını şöyle özetliyor:

Marka elçisi olarak ne yapıyorsunuz?

Gloria Hotels& Resorts markasının yurt dışındaki tanıtım elçiliği görevini yürütüyorum. Aynı zamanda satış, pazarlama ve konsept geliştirme alanında da aktif rol alıyorum. Misafirlerden alınan geribildirimlerden, CRM’e, otel çalışanlarından, yeme-içme alanına kadar, otelin kalite sürekliliği konusunda projeler geliştiriyoruz.

Ziyaretçi profiliniz nasıl?

Ağırlıklı BDT pazarı ve Batı-Doğu ve Kuzey Avrupa ülkeleri. İç pazar ve Orta Doğu ülkelerinin yüksek gelir grubundaki A+ misafirleri.

Pazarlama çalışmaları olarak neler yapıyorsunuz?

2008 yılı itibariyle dijital dönüşüme ve teknolojik otomasyon sistemlerine üst düzeyde yatırım yapma kararı aldık. Tüm web sitelerimiz, mobil aplikasyonlarımız ve dijital-sosyal medya reklam planlamamız yeniden tasarlanıyor. Kitlesel pazarlama yanında, kişiye özel pazarlama ve misafirin özel talep, beklenti ve isteklerine göre hizmet sunabilecek şekilde yapılanıyoruz.

Teknolojiyi nasıl kullanıyorsunuz?

Big data (Büyük Veri) kavramını sadece bilmek yetmiyor. Buna uyum sağlamak ve kullanabilmek gerekli. Bu sebeple, örneğin, yeni mobil uygulamamız AI (Artifical intelligent) (Yapay Zeka) destekli ve kendi kendine öğrenen bir sistem olarak geliştiriyoruz. Misafirlerin sorularına ve taleplerine doğrudan cevap verebilecek yazılımlarla destekliyoruz. Bu şekilde operasyon hızımızı ve misafir memnuniyetini üst seviyelere çıkartıyoruz. Ayrıca, elde edilen data ve istatistiklerle misafirlerin son alışkanlıklarını ve sonraki konaklamalarında onlar talep etmeden tercihlerini kendilerine sunmayı hedefliyoruz.

Çalışanlarınızı bu alanda eğitiyor musunuz?

Tüm bu dijital ve teknolojik yazılım ve programları kullanmak için personel kalitemizi ve personelimizin teknik eğitimlerini üst seviyede tutuyoruz. Yeni teknolojiler hakkında gerekli eğitimleri veriyoruz. Ayrıca, bu platformların sunulduğu ve geliştirildiği organizasyon ve etkinliklere katılmalarını, vizyon ve bakış açılarının gelişerek, yeni trendleri yakalamalarını sağlıyoruz.

İtalyan Tasarım Günleri’ni kaçırmayın

Dünyaca ünlü İtalyan tasarımcıları “İtalyan Tasarım Günleri” için İstanbul’a ve sonraki günlerde Ankara ve İzmir’e geliyor. İstanbul İtalya Başkonsolosluğu ve İstanbul İtalyan Kültür Merkezi ev sahipliğinde, Yıldız Teknik Üniversitesi ve Yıldız Teknopark işbirliği ile 23-24 Mart 2020 tarihleri arasında İstanbul’da düzenlenecek etkinlikler, Venedik Sarayı, İtalyan Kültür Merkezi, Salt Galata, Mongeri Evi ve Yıldız Teknik Üniversitesi’nde gerçekleştirilecek.

İtalyan Dışişleri ve Uluslararası İşbirliği Bakanlığı’nın yüz İtalyan Konsolosluğu ile aynı anda organize ettiği ve bu yıl dördüncüsü gerçekleşen İtalyan Tasarım Günleri, “Made in Italy” tasarımını farklı açılardan tanıtmayı amaçlıyor.

2020 yılı teması “Geleceği Çizmek, Gelişim, İnovasyon, Sürdürülebilirlik ve Güzellik” olarak belirlenen etkinliklerin içeriği üniversite ve sanayi işbirliği vizyonu çerçevesinde genişletildi. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın 2018 verilerine göre Türkiye’nin en başarılı teknoparkı seçilen Yıldız Teknopark da ev sahipleri arasına katıldı. Bu kapsam çerçevesinde de İtalyan ve Türk şirketleriyle işbirliği alanları genişletilmesine başlandı.

Küratörlüğünü dünyaca ünlü Mimar ve Küratör Prof. Luca Molinari’nin üstlendiği İtalyan Tasarım Günleri iki gün boyunca mimarlık, endüstriyel tasarım (ürün, mobilya, otomobil ve tekne tasarımı vb.) ve moda alanlarında İtalya’nın önde gelen isimlerini Venedik Sarayı, İtalyan Kültür Merkezi ve 19. yüzyılda İtalyan mimarlar tarafından tasarlanan Salt Galata, Mongeri Evi gibi yapıların yanı sıra Yıldız Teknik Üniversitesi mekanlarında düzenlenecek paneller ve atölye çalışmalarıyla ağırlayacak.

Türkiye’deki Etkinlikler

İtalyan Tasarım Günleri İstanbul’da sona ermiyor. Sonraki günlerde Ankara İtalya Büyükelçiliği ve İzmir İtalya Konsolosluğu, İtalyan tasarımcıların katılımı ile panel ve seminerler düzenleyecek.

İtalyan Tasarım Günleri kapsamında 23-24 Mart tarihlerinde düzenlenecek olan panel oturumları etkinliğin web sitesi üzerinden kayıt yaptıran mimarlık, tasarım ve moda meraklılarının katılımına ücretsiz olarak açık olacak. Panel ve atölye katılımları için başvurular web sitesi üzerinden yapılabiliyor. www.italiandesigndays.istanbul

Çocukları sanatla buluşturan kutular

Aysun Ayişkan Yalaza, uzun yıllar iletişim ve medya sektöründe çalıştıktan sonra kızı Alara ile birlikte Krafti Mrafti’yi kurdu. Çocuklar için aktivite kutuları tasarlamak amacıyla başladığı bu serüven, zamanla bir sosyal sorumluluk projesine dönüştü. Kutuların satışından elde edilen gelir farklı yardım projelerine aktarılıyor. Aysın ve Alara Yalaza(12) köy okullarında çocuklar ile buluşuyorlar. Hastanelere gidip çocuklara moral olmaya çalışıyorlar. Aysın Ayışkan Yalaza’ya projesini şu cümlelerle dile getiriyor:

Kutularla tam olarak ne yapıyorsunuz?

Biz sanat aktivite kutuları üretiyoruz. Konunun içeriğine uygun olarak çocukların okuma alışkanlıklarını desteklemek için kutulara kitaplar da koyuyoruz. Hedefimiz, çocukları sanatla buluşturmak. Sabancı Müzesi ile Fikret Mualla kutuları yaptık. Çocuklar hem değerli sanatçı Fikret Mualla’yı tanıdılar hem de ondan esinlenerek kendi tuvallerini boyadılar.

En son hangi proje üzerine çalışıyorsunuz?

Türk resim sanatının önemli bir ismi Mevlut Akyıldız’la birlike bir sanat kutusu hazırladık. Çocuklar sanatçının resminden ilham alarak camaltı resim sanatını keşfedip kendi cam altı resimlerini yapıyorlar. Çalışma için gereken tüm malzemeler kutuda yer alıyor.

2019’da Geleceğe Gülümse ekibinin özverili çalışmaları ile Adıyaman Kahta Ali Dam İlköğretim Okulu’nda bir sanat atölyesi açtık. Bu kutunun satışından elde edilen gelir Kraftimrafti Sanat Atölyesi’ne destek olarak . Ayrıca, köy okullarında sanatçılarla çocukları buluşturacağız.

Hangi illere gideceksiniz?

Öncelikle Gaziantep, Halfeti, Bartın ve Adıyaman’a gideceğiz. Hedeflerimizi her geçen gün büyütüyoruz. Yeni işbirlikleri ile daha çok çocuğun hayatında farklılık yaratmaya çalışacağız.

Size nasıl ulaşılabir?

İlgilenenler kutulara www.kraftimrafti.com / Kraftimrafti@gmail.com üzerinden ulaşabilirler. Ya da instagram aracılığıyla bizimle bağlantıya geçebilirler.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap