22 °C
Osman AROLAT
Osman AROLAT AROLAT'tan osman.arolat@dunya.com

“Gezegenimiz ateşin üstüne oturdu”

İklim krizinin tetiklediği çevre yangınları dünyayı sarıyor, insanlık ne yapıyor? İklim aktivisti Greta Thunberg ve arkadaşları, 25 Eylül günü düzenleyecekleri bir eylemle dünyanın neyi “ıskaladığını” anlatacaklar… Biz de bunu Açık Radyo’dan dinlemekle yetineceğiz…

Kaliforniya, Napa Vadisi ve San Fransisco’ya dek ulaşmış doğa yangınlarıyla kavruluyor şu günlerde... 1985’te 1 milyon hektar alanı yanan bu eyalette 2018’te 3,5 milyon hektar alan yanmış. İklim değişimi ile birlikte atmosfer dinamikleri de değişti. Denver kentinde 7 Eylül’de gün içi sıcaklık 34 dereceye çıktı, gece kar yağdı, sabaha karşı don yaşandı. Zira Kuzey Kutbu’nda insanoğlunun hunharca sürdürdüğü petrol araması, buz kütlesini eritiyor, iklim dengesini değiştiriyor, kutuplardan gelen “Jet Stream” başka türlü bir ısı rüzgarı olarak alçak basınç kütlesine kavuşuyor.

Yaşananlar için bilim dergileri “gezegenimiz ateşin üstüne oturdu” nitelemesi yapıyor. Bu Kaliforniya, 3,2 trilyon dolarlık ekonomisi ile dünyanın 5. büyük ekonomisi. Kişi başına geliri yaklaşık 60 bin dolar ve ABD ortalamasından 7-8 bin dolar daha fazla, ve o bu yangınları eli-kolu bağlı olarak sadece seyrediyor. Eyaletin 20 yıllık Ev Yapım Yönetmeliği değiştirilemediği gibi, sivil toplum girişimleri yeterince yankı yapmıyor, çünkü insanoğlu ucuz çözümleri yeğliyor.

Bütün bu olumsuzluklar içinde AB’nin son UFUK 2020 Hibesi’ni DÜNYA okurlarına duyurmak istiyorum: 1,3 milyar Euro’luk hibe ağırlıklı çevre ve iklim olmak üzere girişim dünyasının başvurusunu bekliyor. Ayrıntıyı İKV’nin web sitesinden edinmek mümkün.

“Roma yanarken o keman çalarak yangını seyrediyordu” sözü Roma hükümdarı Neron için söylenmiştir ama doğru değildir, zira o tarihte “keman” bir müzik aleti olarak yoktu.

Ama “seyretmek” fiili çok yerinde kullanılmış, insanlık adı “dünya” olan gezegenin yok oluşunu seyretmenin ötesinde, gaz dökerek yangını kızıştırıyor.

25 Eylül Cuma günü, Greta Thunberg ve arkadaşları yine düzenleyecekleri bir eylemle bize neyi “ıskaladığımızı” anlatacaklar, bundan eminim, biz de bunu Açık Radyo’da bu işin ülkemizdeki öncüsü Dr. Ömer Madra’nın anlatımından dinlemekle yetineceğiz herhalde...

GÜNÜN NOTU:
İklim aktivisti Greta Thunberg, “Dünyalı hala iklim krizinin inkarcısı konumunda’’ diyor.
Doğru söze ne denir ki?

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap