28 °C
Osman AROLAT
Osman AROLAT AROLAT'tan osman.arolat@dunya.com

Gıda üretiminde neler oluyor?

Gıda üretiminde gözlemlenen olumlu artış kendi kendimize yetmede önemli bir adım olacak. Tarımsal gıda sektörünün duayeni Mehmet Reis, COVID-19 sonrası gıda güvenliğinin öneminin bir kez daha ortaya çıktığını vurguluyor.

45 yıldır tarımsal gıda ürünleri alanında çalışan Mehmet Reis “COVID-19 sonrası gıda güvenliğinin önemi bir kez daha ortaya çıktı. Türkiye, birçok üründe kendine yeterliğini artırıyor. Bu çok önemli” değerlendirmesini yapıyor.

2020 ürün rekolteleri konusunda Reis şu bilgileri veriyor:

■ Buğdayda yaşanan soğuk ve don az miktarda kayba yol açtı. Buna rağmen %5-6 artış var. Rekolte 20.2 milyon ton civarında olacak.

■ Kuru fasulye ekim alanları atıl arazilerin tarıma kazandırılması ve hibe tohum verilmesiyle arttı. Ağustos hasatında %10'luk bir artışla 250 bin tonu aşan üretim artışı bekleniyor. Kendi kendine yeterliliğe ulaşmada yine de bir açık var.

■ Nohutta geçen yıl 630 bin ton üretim sağlandı, bu yıl da aynı miktarda üretim bekleniyor. Son üç yılda kendi kendine yeterlilik sağlandı. 2019'da 127 ton ihracat yapıldı.

■ 2019'da 1.1 milyon dekar alanda 980 bin ton çeltik üretildi. Bu yıl, geçen yıla eşdeğer alanda ekim yapıldı. 980 bin ton çeltik, 600 bin ton pirinç üretimi anlamına geliyor.

■ TMO natürel kabuklu kırmızı mercimek fiyatını %40 artışla 3.5 lira, yeşil mercimek alış fiyatını da kilo başına 3.2 lira olarak açıkladı. Kırmızı mercimekte bu yıl %13 artışla 350 bin ton üretim bekleniyor.

Reis, Tarım Orman Bakanlığı'nın Hazine arazilerini çiftçilere bedelsiz vermesi ve hibe tohum katkısı gibi kamu girişimlerinin birçok üründe yeterliğimizi artırdığını gözlüyor. Tarımda teknoloji kullanarak, gıda verimliliğini artırarak, israfı en aza indirerek ‘'gıda güvenliğini sağlamış bir ülke olabileceğimiz inancında.

Yine de tarımda işgücü temini ve finansman sağlamak gibi asal sorunlar var, bunları da göz ardı etmemek gerek. DÜNYA'nın kıdemli tarım yazarı Ali Ekber Yıldırım'ı ve “Tarım Dünyası”nı yakından izlemenizi öneriyorum.

BUGÜNÜN NOTU:
ABD Başkan adayı J. Biden'ın seçim programı Trump'ın ortadan kaldırdıklarını "iade etmeyi'' öngörüyor, bu ABD Başkanlık Seçimlerinde ilk kez yaşanan bir çıkış oldu.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap