28 °C
Hasan AKDOĞAN
Hasan AKDOĞAN GÜMRÜK VE DIŞ TİCARET hakdogan@akddenetim.com

Gümrük müşavirlerinin korona sesi duyulmalıdır

Sayın DÜNYA okurları, önceki yazımda; gümrük işlemlerinde sürekliliği, gümrük personelinin sağlık durumu. Yurt dışından gelen yük araçlarının şoförleri/kaptanları ile gümrük personelinin teması ve virüs bulaşmış gümrük personeline ve de gümrük müşavirliği sistemine dikkat çekerek bazı sorunları aktarmıştım.

Belirttiğim önlemlere ek önlemler de getirilmiş bulunuyor. Keza; önlemlerin artacağını da öngörmek mümkündür.

Bu arada; Gümrük müşavirlerini/Yetkilendirilmiş Gümrük Müşavirleri’ni ve yardımcıları ve de staj-yerleri çatısı altında toplayan örgütler olan İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa ve Mersin dernekleri yazılı taleplerini Ticaret Bakanlığı’na bildirmiş bulunuyorlar.

Sayın Ticaret Bakanı’na şöyle sesleniyor müşavirler; “... Sağlık Bakanlığımızın ihtiyaca binaen ithal etmek durumunda kaldığı ilaçlar, tanı kitleri ile solunum cihazlarının işlemleri sahadaki meslektaşlarımızca yapılmaktadır. Ülkemizde dış ticarete ihtiyaç devam ettiğinden ve bunu uzaktan yapamayıp sahada çalışmamız gerektiğinden sahada çalışan meslektaşlarımız ve aileleri de risk altındadır. Mevcut olağanüstü durum nedeniyle tüm dünyada üretim ve ticaret yavaşlamış ya da durmuş, bu durumdan dış ticarette oldukça etkilenmiştir. Bu nedenle işlem hacimlerimiz düşmüş olup istihdamın önümüz-deki dönemlerde etkileneceği aşikardır. Bu konuda da sektör olarak devletimizin desteğini arkamızda hissetmeye dün olduğundan daha fazla ihtiyacımız vardır. Sonuç olarak ifade etmek isteriz ki, mevcut olağanüstü durumda ülkemizin asgari düzeyde etkilenmesini sağlamak için Bakanlığımız ile Derneklerimizin istişare ortamı ve iletişim kanallarının daha fazla açılması gerekmektedir. Bu doğrultuda sizlerin uygun gördüğü her ortamda yüz yüze sağlanamayacağı için online olarak toplantılar yapılmasına hazır olduğumuzu belirtmek isteriz. Her zaman olduğu gibi bu olağanüstü durumda da devletimizin yanında olduğumuzu ve işbirliğimizi en üst düzeyde göstereceğimizin bilinmesini isteriz..”

Hem sağlıkları açısından hem de ekonomik olarak desteklenmeleri bakımından bu sesi duymak gerekiyor.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap