28 °C
Osman AROLAT
Osman AROLAT AROLAT'tan osman.arolat@dunya.com

Güvende iyi gelişme...

Uzmanlar, COVID-19 dönemi içinde geçireceğimiz bayramın, önemli kısıtlarla yaşanması gerektiğini, uyarılarıyla ortaya koyuyorlar.

Temmuzda kapasite kullanım oranı haziran ayına göre 4.7 puan artışla 70.7'ye yükseldi. Güven endekslerinde artışlar kaydedildi. Hizmet sektörü güven endeksi 20.2 oranında artarak 66.7 düzeyine ulaştı. Bu iki gelişme umut verici...

Bu artışlarla hizmet sektörü güven endeksi 66.7'ye, mevsim sektöründen arındırılmış perakende güven endeksi 94.6, inşaat sektörü güven endeksi 87 seviyesine ulaştı.

Son aylardaki artış ile inşaat sektörü güven endeksi geçen yılın üzerinde artış göstermeye başladı. Hizmet sektörü güven endeksinde son aydaki yükselişe karşın, en düşük güven endeksi seviyesi bu sektörde. Ama konaklama, seyahat ve eğlence sektörlerindeki canlanmaya bağlı olarak, hizmet sektöründe artış olacağı beklentisi var.

Umut verici önemli bir diğer şey de imalat sanayii kapasite kullanım oranındaki (KKO) gelişme. Ocak ayında yüzde 75 oranıyla başladıktan sonra COVID-19 salgınıyla nisan ayında yüzde 61 düzeyine dek geriledikten sonra, yeniden yükselişe geçti. Temmuz ayında KKO yüzde 70.7 oldu. Kuşkusuz oran 2018 ve 2019 yıllarındaki düzeye ulaşabilmiş değil.

Güven endeksini yukarıya taşıyan bir diğer olumlu gösterge İSO'nun PMI Endeksi (Satın Alma Yöneticileri Endeksi). Haziran 2019 PMI verisi 53,9 oldu ve şubat ayından bu yana ilk kez 50 baz değerin üstüne çıktı. İzlenen 10 temel sektörün 7'sinde artış saptandı.

Ancak 5 yıllık CDS endeks rakamı hala 490-510 arasında değişiyor ve ülkemiz bu anlamda “kritik değer” taşıyan ülkeler grubunda yer alıyor.

Sonuçta, endekslerin baz rakam 100'ün altında olmasının “olumsuzluk” olduğunu unutmamamız gerekiyor. Bu nedenle güz dönemine girerken güven endekslerinin 100'ün üzerine çıkması, gelecekten yana “umut”u bize gösteriyor oldu.

Ancak bütün bu “olumlu” halin yaşanması, biraz da dünya ekonomisinin konumuyla ilgili. Neyse ki, temmuz ayı sonuçlarıyla ABD’de PMI endeksinin 51,3 ve Euro Bölgesinin 51,1 olması umudumuzu besleyen veriler.

BUGÜNÜN NOTU

Yazarımız Sami Altınkaya "ordino" uygulamasının Danıştay kararıyla durdurulduğunu duyurdu. Gazeteniz DÜNYA "ilk haber veren" gazete olmaya devam edecek...

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap