Hayallerim, aşkım ve korona

Dr. Hakan ÇINAR
Dr. Hakan ÇINAR SIRADIŞI hakan.cinar@mentorgumruk.com.tr

Birçok kişi pek çok farklı hayallerle girer yeni yıla; tıpkı 2020 yılbaşında da olduğu gibi. 31 Aralık’ı 1 Ocak’a bağlayan o gece, hiçbirimiz 2020’nin başımıza neler getireceğini kestiremezdik, kestiremedik de. Kimi evleneceği için düğün planları yaparken, kimileri yazın Miami veya İtalya sahillerindeki tatilinin rezervasyonunu yapıyor; güzel temenniler ile yeni yıla giriyor idi. Bir virüs çıkıverdi dünyanın diğer bir ucunda; tüm hayalleri, tüm aşkları yerle bir etti. Tüm dünyayı aynı anda; kurulan hayallerden uzaklaştırdığı gibi, pek çok canı da aramızdan aldı. Enseyi karartmak ile bir yere varamayacağımız kesin; tedbirleri elden bırakmayalım yeter. Aşı konusundaki gelişmelerin olumlu sonuç vermesi hepimizin en büyük hayali ve arzusu, ama bu süreçte şüphesiz bizler de üzerimize düşen her şeyi eksiksiz yapmayı sürdürmeliyiz.

Bu süreçte ABD’nin ve FED’in tutumlarını, dünyadaki diğer ülkelerin davranışlarını ve ülkemizin bu süreci nasıl yönettiğini ve neler yapmamız gerektiğini incelemekte yarar var. Geçen hafta özellikle vergi ve SGK borçlarına ilişkin olarak erteleme ile matrah artırımı konusundaki beklentileri ele aldığım yazım bir hayli ilgi gördü. Tabi ilgi ve beğeni iş dünyasından geldi; kamu tarafının nasıl bir tepki verdiğini veya vereceğini ben de çok merak ediyorum doğrusu. Kısa süre içerisinde ekonomiyi eski günlerine döndürebilmek için, yeni tedbirlerin alınacağına dair inancımı koruyorum. Aslında ilginç bir şekilde, beklenenin aksine, bir süredir çok durağan bir Ankara gördüğümüzü, bu sessizliğin nasıl bir fırtınaya dönüşeceğini merak ettiğimi de itiraf etmeliyim.

Gelelim FED’e. FED önceki gün, faiz artırımına gitmeyeceğini, enflasyon %2’nin altına inene dek de bu tutumunu devam ettireceğini belirtti. Piyasalarda olumlu bir etki yarattı; bizde de yaratması beklenilirdi, ancak ekonomik önlem paketlerine dair henüz bir gelişmeden söz edilmiyor olması bu durumu şimdilik geciktiriyor.

AB ile olan ilişkilerimizin boyutu ile dış ticaretteki dengeye göz atalım. Ne dedik, turizm ile döviz girdisi sağlayamadık; doğru, ne dedik, dış ticaret açığımızı azaltmamız lazım, cari dengeyi korumalıyız, e bu da doğru. Ama COVID-19 ile tüm dünya çok zor bir dönemden geçiyor, bu da doğru. Sadece bu hamleleri yapmak için doğru bir zamanlama olmadığını söylüyorum, söylemeye devam edeceğim. Zira bu durum, enflasyonu telafisi zor noktalara doğru tırmandırırken, beraberinde işsizlik riskini de arttırıyor. AB ile olan ilişkilerimizin temsili olarak Yunanistan üzerinden bozulacak olması, dış ticaret açısından bizi çok ama çok zor durumlara sokar, bunu asla göz ardı etmemek gerekiyor. Doğru siyaset ile ilişkileri iyi tutarken, ticarette alacağımız riskin boyutunu tahmin dahi etmek ve paylaşmak istemiyorum. Yüksek vergi uyguladığımız ülkeler de mütekabiliyet ile bize yüksek vergiler koyarlar ve koyuyorlar ki, bu da ihracatımızı zora sokar hale doğru gidebilir. Bu noktalar bence en ince ayar gereken ve dikkat edilmesi gereken noktalar.

Geçtiğimiz gün başkanlığını yürüttüğüm DIŞYÖNDER, yani Dış Ticarete Yön Verenler Derneği olarak, TSE Başkanımız Sn. Adem Şahin ile bir toplantı gerçekleştirdik. Adem hoca çok kıymetli ve yapıcı bir başkan. Ancak bu dönemde “standartlarımızın bile standardının olmadığını” dile getirdik, hocamız da bizi ilgi ile dinledi. Kendisi net ifade etmese de konunun yine dış ticaret açığını azaltma ile bağlantısını biz anlayabildik. Ancak dernek olarak süreçleri iyileştirme yönündeki kararlarımız Başkan’ı da etkilemiş olsa gerek ki, birlikte bazı çalışmaları başlatmaya karar verdik.

Başta da dediğim gibi, hepimizin bu yıl için pek çok hayali vardı. Ama gelinen noktada, ne eğitim eğitim gibi yapılabiliyor, ne düğünler düğün gibi, ne de cenazeler cenaze gibi. Bu yıl da bunu görecekmişiz. Şimdilik, hayallerimizi ve aşklarımızı aşı sonrasına ertelemekten ve bir an önce bu illetten kurtulmayı dilemekten öte yapabileceğimiz pek bir şey bulunmuyor. Kalalım sağlıcakla.

Yazara Ait Diğer Yazılar Tüm Yazılar
İhracat AŞ. 22 Ekim 2021
Bir iki üç çip 08 Ekim 2021
Ortaya karışık program 10 Eylül 2021
Haydi büyüyelim 03 Eylül 2021