25 °C
FARUK ŞÜYÜN
FARUK ŞÜYÜN YAŞAM KEYFİ faruksuyun@dunya.com

Hayatımızdaki iki sözcük: Online ve sosyal medya

- Dünya Dans Günü, 29 Nisan’da internet üzerinden kutlanıyor

UNESCO'nun önde gelen performans sanatları partnerlerinden Uluslararası Tiyatro Enstitüsü (ITI) tarafından 1982 yılında tanıtılan ve o zamandan bu yana 29 Nisan'da kutlanan Dünya Dans Günü, bu sene Çarşamba gününe geliyor.

Dünya Dans Günü'nün 29 Nisan'da kutlanmasının nedeni ise modern balenin atası olarak kabul gören ünlü balet Jean-Georges Noverre'in doğumgünü olması. Bu bağlamda Uluslararası Tiyatro Enstitüsü'ne bağlı olmayan etkinlikler de gerçekleştiriliyor. Dans toplulukları, dans stüdyoları Dünya Dans Günü özelinde performanslar sergiliyor, özel sınıflar açıyor ve daha pek çok özel etkinlik organize ediyorlar. Hepsinin ortak amacı ise belli, dans tutkusunu tüm dünyayla paylaşmak.

Korona virüsü salgını nedeniyle etkinlikler bu sene online veya sosyal medya üzerinden gerçekleştirilecek. Akbank Sanat da tüm dansçıların ve dans severlerin 29 Nisan Dünya Dans Günü’nü kutlamak için Akbank Sanat Dans Atölyesi’nde yer almış yabancı ve Türk dansçıların katılımıyla Company RAu’nun artistik direktörü Korhan Başaran’ın konseptini oluşturduğu bir kutlama videosu hazırladı.

Haberin ve buradaki diğer haberlerin ayrıntıları için lütfen dunya.com/yasam-keyfi’ne geçiniz…

- 27. İstanbul Caz Festivali ertelendi

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından Garanti BBVA sponsorluğunda, 27 Haziran-14 Temmuz tarihleri arasında gerçekleştirilmesi planlanan 27. İstanbul Caz Festivali’nin, küresel koronavirüs COVID-19 salgını sebebiyle içinde bulunduğumuz olağanüstü koşullar göz önüne alınarak, sene içinde ileri bir tarihe ertelenmesine karar verildi. 1994 yılından bu yana her yıl Temmuz ayında düzenlenen, İstanbul’un uluslararası konser haritasında önemli bir yer edinmesini ve kentin başka bir gözle deneyimlenmesini sağlayan İstanbul Caz Festivali’nin yeni tarihleri ve programa dair ayrıntılar Temmuz ayında festivalin web sitesi ve sosyal medya hesapları üzerinden duyurulacak.

- Kültür sanat dünyasında yeni bir portal

Kültür sanat dünyası yeni bir portal kazandı. Kültür, sanat, sinema, müzik ve etkinlik haberlerini tek sayfada görülebileceği Culture Vulture, yayın hayatına başladı.

- Nobel ödüllü isimler, canlı yayında öğrencilerle buluşuyor

Kültür Koleji ve Kültür2000 Koleji, öğrencilerini, Nobel ödüllü bilim insanlarıyla buluşturuyor. “Nobel Söyleşileri” adlı altında gerçekleşecek canlı yayınlarda, Didier Queloz, Joachim Frank gibi bilim insanlarıyla buluşacak öğrenciler, Nobelli isimlere merak ettikleri tüm soruları sorabilecek.

- “Yarının Kadın Yıldızları” belirlendi

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından düzenlenen 48. İstanbul Müzik Festivali kapsamında, Türkiye Sınai Kalkınma Bankası (TSKB) işbirliğiyle hayata geçirilen “Yarının Kadın Yıldızları: Genç Kadın Müzisyenler Destek Fonu”ndan faydalanmaya hak kazanan 12 genç kadın müzisyen belirlendi.

- 23 Nisan’da sağlık çalışanlarının çocuklarına 10 bin armağan kitap

Sağlık ve Eğitim Vakfı (SEV), TBMM’nin 100. kuruluş yıldönümünü kutladığımız 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı nedeniyle, koronavirüs sürecinde büyük özveride bulunan sağlık çalışanlarına ve çocuklarına 10 bin kitap armağan etti. Sağlık çalışanları ve onların yolunu gözleyen çocukları, Türkiye’nin dört bir yanındaki sağlık kurumlarına gönderilen Reçelli Şiirler kitabı ile reçel tadında şiirler okuyacak…

- “Bir Hayal Bir Oyun” yarışmasında kazanan eser belli oldu

Zorlu Holding tarafından çocukların hayal gücünü harekete geçirmek amacıyla düzenlenen Bir Hayal Bir Oyun Yarışması’nın sonuçları açıklandı. Bu yıl online olarak bir araya gelen jüri değerlendirmesi sonucunda; “Acayip Teknolojik Masallar” adlı hikâyesiyle ilkokul dördüncü sınıf öğrencisi Elif Sude Dobra birinci oldu.

- Pınar Çocuk Resim Yarışması 30 Nisan’a kadar devam ediyor

Çocukların uçsuz bucaksız hayal dünyalarını renklendiren resimlerin yarıştığı 39. Uluslararası Pınar Çocuk Resim Yarışması’nın başvuruları 30 Nisan’a kadar uzatıldı. Türkiye’nin yanı sıra, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ve Almanya’daki 6-14 yaş aralığındaki tüm çocukların katılabileceği yarışma bu yıl serbest tema ile gerçekleştiriliyor. Özel Eğitim Uygulama Okulları’nda okuyan çocuklar için ayrı bir kategori düzenlenen yarışmada çocuklar, resimlerini sosyal medya üzerinden paylaşarak yarışmaya katılabilecek.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap