28 °C
Osman AROLAT
Osman AROLAT AROLAT'tan osman.arolat@dunya.com

Hayırlı bayramlar dileyebilmek için...

COVID-19 etkisindeki bayramın önemli kısıtlar içerisinde kutlanması gerekiyor. DÜNYA okurlarına “Hayırlı Bayramlar” dileklerimi, bu yazımla, mesafe ve hijyen sorunu olmadan iletiyorum.

COVID-19 döneminde “Hayırlı Bayramlar” dileyebilmenin koşulları var, bunu unutmamamız gerekir. Çünkü hala günlük vak'a sayısını yeterince düşüremediğimiz gibi, yoğun bakımdaki hasta sayısı da yüksek. Bu nedenle uzmanlar buna bağlı olarak birbiri ardından uyarılarda bulunuyorlar.

Bayramlaşmalarda kalabalık buluşmalardan kaçınılmasını, mesafe ve hijyen kurallarına eksiksiz uyulmasını talep ediyorlar. Yaşlılara yapılacak bayram ziyaretleri için “dikkat” derken, “Büyüklerin bayramlarını toplu aile ziyaretleriyle yapmak yerine telefonla/görüntülü görüşmeyle kutlama” önerisinde bulunuyorlar. Ve ekliyorlar:

-Gelecek bayramlarda sarılarak kutlayabilmek için, bu bayramda böyle davranmanın doğru olacağını bilelim...

Bayram namazlarında mesafeye uygun saf tutulması gerektiğinin altını çiziyorlar.

Kurban pazarlıklarını da el sıkışarak, pazarlıklar sırasında gruplaşarak pazarlıklar yapılması yerine, yakın temas olmaksızın davranılması gerektiğini, orada da mesafe ve hijyen kurallarına sıkı sıkıya uyulmasını istiyorlar.

Bütün bu uyarılar, bu yıl bayramın geçen yılların bayramları gibi kutlanamayacağını ortaya koyuyor. Eğer mesafe ve hijyen kurallarına uymayıp, eski bayramlar gibi davranılırsa, bayram sonrası hem günlük vak'a sayılarının, hem de yoğun bakım ve ölüm sayılarının artacağından kimsenin şüphesi olmaması gerektiğini vurguluyorlar.

Ben bu bayramda, her bayramda yaptığım gibi Anadolu'daki girişim dünyasını da içinde yer alan DÜNYA okurlarına “Hayırlı Bayramlar” dileklerimi, bu yazımla, mesafe ve hijyen sorunu olmadan iletiyorum.

İstanbul'da ve 25'e yakın Anadolu bürosunda görev yapan DÜNYA Ailesi mensuplarının bayramlarını kutluyorum. Gazetemizin yaşatılmasına maddi-manevi destek veren dostlarımıza da bir kez daha “sağ olsunlar” diyorum. Bağımsız/bağlantısız bir DÜNYA‘nın varlığını onların destekleriyle sağladık, bunu hiç unutmuyoruz.

Gelecek bayramın COVID'siz, normal bir ortamda sağlıklı olarak yaşanmasını diliyorum...

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap