30 °C
Osman AROLAT
Osman AROLAT AROLAT'tan osman.arolat@dunya.com

Haziran ayı ihracatı yüz güldürdü

Dün açıklanan ihracat verilerinin olumlu sonuç vermesi, İSO Türkiye İmalat PMI’daki yükselişten sonra yeni bir umuda neden oldu. İş dünyası temsilcileri ekonomideki toparlanmanın devamıyla birlikte 3. ve 4. çeyrekte başarı bekliyor.

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) haziran ayında ihracatın mayıs ayına göre yüzde 35.8 artarak 13 milyar 459 milyon dolar olarak gerçekleştiğini açıkladı. 27 sektörden 24’ünde artış sağlandığını kaydeden TİM Başkanı İsmail Gülle, KOBİ’lere ihracat desteğiyle haziranda 1443 yeni firmanın ihracatçı ordusuna katıldığını belirtti. İhracat ailesine katılan yeni firmalar haziranda 101 milyon 384 bin dolarlık katkı sağladılar. İsmail Gülle, ihracat artışından memnuniyetini, “İhracat ailesi salgın döneminde önce ihracat diyerek ülkemize destek oldu. Haziranda 81 ilden 48’i ihracatını artırdı. İlk 3 sırada 5 milyar 404 milyon dolarla İstanbul, 991 milyon dolarla Bursa, 865 milyon dolarla Kocaeli yer alırken ihracatta ilginç gelişmeler de oldu. Kastamonu ihracatını yüzde 631 artırarak 54 milyon dolara yükseltirken hazır giyim ihracatını da 11 kat artırdı. En yüksek ihracat yapan 5 sektör otomotiv, kimyevi maddeler, hazır giyim, çelik ve elektrik-elektronik olarak ortaya çıkıyor. Otomotiv ihracatı 2 milyar 6 milyon dolar ile ilk sırada yer alırken onu 1 milyar 435 milyon dolarla kimyevi maddeler, 1 milyar 129 milyon dolarla hazır giyim sektörleri izledi. Geçen yılın haziranına göre Birleşik Krallığa ihracat 304 milyon dolar artışla ilk sırada yer alırken onu 272 milyon dolarlık artışla ABD ve 162 milyon dolarlık artışla İsrail İzledi.İhracat yapılan ülkelerden 119’unda yüzde 10’luk ihracat artışı gerçekleşirken 61’inde de ihracat artışı yüzde 50’nin üzerine çıktı.

TİM, ihracatın artmasında Hazine, Maliye ve Ticaret bakanlıklarında birçok sorunun jet hızıyla çözüm bulmasının önemli rol oynadığını da kaydetti.

Önceki gün açıklanan yüzde 53.9’luk PMI yükselişinden sonra ihracattaki bu artış ekonomik toparlanmanın bir başka göstergesi olarak karşımıza çıktı.

Bu olumlu gelişmeler iş dünyasında da yıl sonunda büyümenin olumlu geleceği yönündeki düşüncelerini artırdı. İş dünyasının görüşüne göre 3’üncü ve 4’üncü çeyrekte artışların devam etmesi halinde 2020 yılının daralma değil büyüme ile kapatabileceğimiz olasılığı artıyor.

BUGÜNÜN NOTU:
2002-2007 döneminde Fransa Başbakanı olan Francois Fillon ve eşinin haksız çıkar sağladığı savıyla 5 yıl hapse mahkum olmaları siyasette unutulan bir örnek olay oldu.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap