HDP nasıl Türkiye partisi olur?

Osman AROLAT
Osman AROLAT AROLAT'tan osman.arolat@dunya.com

Hiçbir partinin HDP ile açık bir ittifakta yer almak istememesi, parti içinden de eleştirilere yol açıyor. Selahattin Demirtaş, Ayhan Bilgen, Altan Tan ilk akla gelen isimler… Başta AK Parti olmak üzere bütün partiler empati kurarak HDP’nin Türkiyelileşmesine destek olmalı…

Hiçbir partinin HDP ile açık bir ittifakta yer almak istememesi, bu parti içinden de eleştirilerin gelmesine yol açtı. Edirne cezaevinden Selahattin Demirtaş bir tweetle ağustos ayında ilk eleştirisini yapmıştı. Kobani soruşturmaları ve tutuklanmaları sırasında Ayhan Bilgen ve eski milletvekili Altan Tan, HDP’nin siyasetini eleştirdiler. HDP’nin yalnızlaşmadan kurtulması için yapması gerekenleri ortaya koydular. İlk çıkışı yapan Selahattin Demirtaş, şu eleştiriyi yöneltiyordu:

“HDP, TBMM’ye sıkışarak işlevsiz demokrasicilik oynuyor. Tatil havasından çıkıp, sahaya inmeli, halka öncülük yaparak daha cesur bir duruş sergilemelidir.”

Altan Tan, geçen hafta verdiği söyleşide, HDP’nin PKK ilişkisinin gizli saklı bir mevzu olmadığı eleştirisini yöneltiyor ve şöyle diyordu: “Türkiye partisi olmak için, eğitim, sağlık, ekonomi, dış politika, hülasa Türkiye’yi ilgilendiren tüm sorunlarıyla ilgili çözümleri olması gerekir. HDP bunu yapmadı, CHP ve MHP de yapmadı. HDP’den beklenen PKK’nın yanlış olan şiddet tarzına yüksek sesle karşı çıkmaktır.”

Kobani olayları nedeniyle tutuklanan Kars Belediye Başkanı Ayhan Bilgen attığı tweette, “Hiçbir parti HDP ile açık ittifakı göze alamamaktadır. HDP kurulurken Türkiyelileşme amacını taşıyordu. Hem dayatmalardan şikayet edip, hem Kandil ve İmralı’dan yana pozisyon belirlemeye kalkmak, pozisyonunun gereğini yapmamakla ilgilidir. Son iki kongrede aday belirlemeye bakınca tam da benim Türkiyelileşmeme diye tarif ettiğim siyasal mücadeleyi kontrol altında tutma eğiliminden kaynaklandığını göstermektedir” eleştirisini getiriyor. Tüm bu çıkışları değerlendirdiğimde HDP’nin yeniden Türkiye partisi olabileceği konusunda zeminin genişlediğini görüyorum. Bunun için HDP’nin PKK ile arasına mesafe koyduğunu açıklaması, Meclis’te ve sahada sorunlara yanıtlarını ortaya koyması gerekir. HDP bu önerilen değişime uğrayıp, PKK ile arasına mesafe koyarsa, yeniden Türkiye’nin partisi olma yolunda adımlar atabilecektir.

GÜNÜN NOTU:
Yeni Zelanda’da kadın başbakan J. Ardern ve İşçi Partisi’nin yüzde 49’luk seçim başarısı, doğru bir program ve iyi uygulamanın neler yaratabileceğini anlatıyor.

Yazara Ait Diğer Yazılar Tüm Yazılar