Her koşulda kültür sanatın yanında

FARUK ŞÜYÜN
FARUK ŞÜYÜN YAŞAM KEYFİ faruksuyun@dunya.com

Tarihiyle, lezzetleriyle, edebiyatçılarıyla Tokat; İş Sanat’ın 21. sezon etkinlikleri dijital platformlarda herkese açık; İstanbul Modern’de “Dünya Diye Bir Yer”; “Kovid Döneminde Sanat Üzerine Düşünceler”; Borusan Müzik Evi’nin sesleri yeniden Borusan Klasik’te! ve dahası Yaşam Keyfi’nde…

- Tarihiyle, lezzetleriyle, edebiyatçılarıyla Tokat

Şehrin merkezinde sarp kayalığın “çıkılamaz” çetin tepesinde kaleye bakıyorum. Bir yeraltı yoluyla şehre bağlı olduğunu söylüyorlar. Kale, kaldığımız Yazmacılar Hanı’nın tam karşısında… Karanlık çökünce ışıklandırılıyor; gündüzü de gecesi de görkemli…

Kulaklarımda seferberlik zamanından, Çanakkale Savaşı’nda hayatını kaybedenler için yazılmış bir türkü, Erkan Oğur mu söylüyor ne:

“Hey on beşli on beşli Tokat yolları taşlı”

Biraz önce Behzat Camisi karşısındaki bir asırdan fazla altı kahvehane olarak kullanılan üç katlı ahşap binada, Mustafa Kemal Atatürk’ün de önünde konuşma yaptığı Yüksek Kahve’de çaylarımızı içmişiz. Halen üst katları Demokrasi Müzesi…

Ben Tokat’ı daha gitmeden üç usta edebiyatçı; ora doğumlu Cahit Külebi, Turhal’da doktorluk yapan Ceyhun Atuf Kansu, Almus’ta gezici başöğretmen Talip Apaydın’dan da biliyordum…

Külebi’nin Hikâye şiiri daima ezberimde, Cem Karaca’nın harika yorumu hep kulaklarımdadır. İşte bir dörtlüğü:

“Benim doğduğum köylerde / Şimal rüzgârları eserdi / Ve bu yüzden dudaklarım çatlaktır / Öp biraz!”

Edebiyatçılarıyla başladık; tarihiyle, lezzetleriyle Tokat’ı konuşmaya devam edebiliriz…

Bu haber ve köşemizin diğer haberlerinin ayrıntıları için lütfen dunya.com/yasam-keyfi’ne geçiniz…

- İş Sanat’ın 21. sezon etkinlikleri dijital platformlarda herkese açık

İş Sanat, çevrim içi yayınlayacağı yeni sezonunu besteci ve orkestra şefi Serdar Yalçın yönetiminde, çoğunluğu bağımsız çalışan müzisyenlerden oluşan İstanbul Ensemble konseri ile açtı. İş Sanat’ın sosyal medya hesapları üzerinden yayınlanan konser, sezon sonuna kadar dijital platformlarda ücretsiz izlenebilecek. İş Sanat’ın Kasım ayındaki diğer etkinlikleri de dijital platformlar üzerinden izleyicilerle buluşmaya devam edecek.

- İstanbul Modern’de “Dünya Diye Bir Yer”

İstanbul Modern, Türkiye sanat ortamındaki kadın sanatçıları görünür kıldığı sergilerine Selma Gürbüz ile devam ediyor. Sanatçının 35 yıllık sanatsal üretimine tematik duraklar çerçevesinden bakan "Selma Gürbüz: Dünya Diye Bir Yer" sergisi, 31 Mart 2021 tarihine kadar gezilebiliyor.

- “Kovid Döneminde Sanat Üzerine Düşünceler”

Pera Müzesi ve İstanbul Araştırmaları Enstitüsü iş birliğiyle düzenlenen minyatür konuşmaları serisi, güncel minyatür sanatının temsilcilerinden Shahzia Sikander ve sanat tarihçi Vishakha Desai’nin katılacağı söyleşi ile devam ediyor. Pandemi, iklim krizi gibi dünyayı etkisi altına alan toplumsal sorunların sanata yansımalarının ele alınacağı, Columbia Global Center iş birliğiyle gerçekleşecek söyleşi, 12 Kasım saat 19.00’da müzenin YouTube kanalından izlenebilir.

- Borusan Müzik Evi’nin sesleri yeniden Borusan Klasik’te!

Borusan Klasik radyonun programı “Borusan Müzik Evi”, güz dönemiyle 13 Kasım’dan itibaren her Cuma 23.00-24.00 saatleri arasında Borusan Klasik’te! Programda, Borusan Müzik Evi’nde sahne almış topluluklar, sanatçılar ve organizatörler; müzikseverlere kendi müzik seçkilerini sunacaklar.

- “Sakıp Sabancı Sanat Ödülleri”, 27’nci kez sahipleriyle buluştu.

Merhum Sakıp Sabancı’nın kariyerlerinin başındaki genç sanatçıları desteklemek amacıyla 1994 yılında başlattığı ve Sabancı Vakfı’nın devam ettirdiği “Sakıp Sabancı Sanat Ödülleri”, 27’nci kez sahipleriyle buluştu. Dereceye giren 9 başarılı öğrenciye toplam 240 Cumhuriyet Altını değerinde Türk Lirası ödül verildi.

- BASE 2020, 20-25 Kasım’da Tophane-i Amire’de

Yeni mezun sanatçı adaylarını profesyonel hayata geçişlerinde desteklemeyi amaçlayan BASE, dördüncü yılında sanatseverleri “Uzak Yakın” temasıyla buluşturuyor. 20-25 Kasım tarihlerinde Tophane-i Amire’de gerçekleştirilecek sergi, bu yıl 22 şehir, 32 üniversiteden 102 sanatçının katılımıyla gerçekleşiyor.

- Bilkent Sahne AST perdelerini açtı!

Bilkent Center, Ankara’nın yeni tiyatro salonu Bilkent Sahne’yi Ankara Sanat Tiyatrosu (AST) işbirliğiyle tiyatro severlerle buluşturuyor.

- Zeynep Cemali Edebiyat Günü çevrimiçi yapıldı

Yıllık yayıncılık konferansı Zeynep Cemali Edebiyat Günü, kitaplara ve edebiyata emek verenleri yeni bir gündemle, bu kez çevrimiçi olarak bir araya getirdi. Günışığı Kitaplığı’nın düzenlediği, 10 yıldır yayıncılığımızın tüm paydaşlarını her sonbaharda buluşturan konferans, bu yıl COVID-19 pandemisi nedeniyle webinar formatında çevrimiçi gerçekleşti.

Yazara Ait Diğer Yazılar Tüm Yazılar
İş Sanat 21 yaşında 08 Şubat 2021
Daldan dala… 18 Ocak 2021