Hükümette bakan değişiklikleri…

Osman AROLAT
Osman AROLAT AROLAT'tan osman.arolat@dunya.com

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ikinci yılını doldururken kabine içinde değişiklik yapılacağı söylentileri artıyor, yeni isimler Ankara kulislerinde yüksek sesle dillendiriliyor... Son söz Cumhurbaşkanı’nda…

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi, 10 Temmuz’da ikinci yılını dolduracak. Bununla birlikte bakan değişiklikleri konusu kulislerde daha yoğun gündeme geldi.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın yaptığı çalışmanın ardından hazırladığı raporda, iş yükü fazla olan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın bölünmesi konusunun ele alındığı esasen açıklanmıştı. AK Parti kulislerinde, milletvekillerinin bakanlara ulaşamadıkları konusunda şikayetlerin varlığı uzun bir süredir gündemde yer alıyordu. Bunun sonucunda hükümet değişikliği ‘’dedikoduları’’ başladı. Ama bütün bu konuların gerçeklik kazanmasında tek karar mercii, Cumhurbaşkanı Erdoğan, bunu unutmamak gerekiyor.

Kulislerde yer alan çeşitli konuşmaların odak başlıklarını şöyle sıralamak istiyorum:

- Berat Albayrak, Dışişleri Bakanlığına ya da Cumhurbaşkanı Yardımcılığına kaydırılabilir. Yerine Naci Ağbal veya özel sektörden güvenilir bir isim gelebilir. Ancak, adı geçen isimlerden birine konuyu sorduğumda bana, ”Bu bir vatani görevdir, bunu biliyorum ama ben düşünmüyorum” dedi. 

- Sağlık, Turizm ve Ticaret Bakanlarının yerleri ‘’sağlam’’ olarak niteleniyor. Sanayi Bakanı Varank ile İçişleri Bakanı Soylu, fazla öne çıkmaları nedeniyle AK Parti içinde eleştiriliyor. Berat Albayrak ile sorun yaşadıkları öne sürülüyor. Ancak her iki bakan Cumhur ittifakının ortağı MHP tarafından da beğeniliyor. Soylu’nun yerini koruyacağına ‘’kesin’’ gözüyle bakılıyor. Dışişleri Bakanlığına Albayrak getirilirse, Mevlut Çavuşoğlu’nun bir başka bakanlığa kaydırılacağı belirtiliyor. 

- Parti içerisinde performansı beğenilmeyen 2-3 bakanın yerine yeni atamalar yapılması muhtemel. Ama son söz Cumhurbaşkanı’nın…

O nedenle, Ankara kulislerinde eski dönemde olduğu gibi pek “Bakan Toto” oynanmıyor.

BUGÜNÜN NOTU:
27 yazar, ozan ve düşünürün yakıldığı Sivas Madımak Katliamı’nın 27. yılında bu güzel insanları anıyorum. Katliam davası ise el ‘an sürüyor.

Yazara Ait Diğer Yazılar Tüm Yazılar
Vergi cennetlerinin sonu 14 Haziran 2021