İçerik üretmek

Muhterem İLGÜNER
Muhterem İLGÜNER MARKA ŞEHİR; Gün Bugün!

"Şehrimizi tanıtmak için web sitesi hazırlıyoruz, içerik ne olacak?”- Turizm faaliyetinin gerçekleştiği ortam tümüyle dönüşüm içerisinde. Dijital platformlar görmeye değer yerlerin araştırma şeklini, rezervasyon, satın alma, satış, deneyim ve başkalarıyla paylaşım şeklini kökten değiştiriyor. Araştırmalara göre, seyahat edenlerin neredeyse yarısından çoğu mobil araçlar üzerinden araştırma yapmak, satın almak ve seyahatlerini planlamaktan oldukça mutlu gözüküyor. Bu nedenle, dijital platformlarda yer alan içerikler seyahat öncesi en önemli ve en yaygın yararlanılan kaynak olmakta, önemi de her geçen gün artmaktadır. Ayrıca seyahate çıkacak kişilerin önceleri izlediği seyahat acentesi, seyahat rehberi, klasik pazarlama yaklaşımları ile süreçleri ve derecelendirme sistemlerini adım adım yerinden etmektedir. Aynı zamanda elde edilecek verilerin işlenmesi ile düşük maliyetli iyileştirme hamleleri için yeni fırsatlar da sunmaktadır; ziyaretçi profilini izlemek, şehir yararına olacak şekilde profili güncellemek gibi: “Kültürel miras açısından zengin bir şehiriz ancak ziyaretçilerimizin çoğu bu zenginliklerle ilgili değil.”

Kaldı ki destinasyonlar sürekli “yeni” gezginlere ihtiyaç duyacaktır. Diğer sektörlerin aksine, turizmde her zaman aynı kişilerin aynı destinasyonu seçme şansı düşüktür. Rakip binlerce destinasyonun ve onların yayınladığı sayısız bilginin arasından sıyrılıp dikkat çekmek ve kararı etkilemek uzmanlık gerektirecektir. Başarılı bir içerik yönetimi bu zorlu süreçte destinasyona yardımcı olacaktır.

Bu dönüşümün özenle yönetilmesi kaçınılmaz olacaktır. Aksi halde şehrin çevrimiçi – online itibarının zarar görmesi mümkündür. Bu süreci yönetecek ekibin liyakata göre seçilmesi, iyi eğitilmesi gerekecektir. Bir dijital platform ile dünya pazarına çıktığınız an hata yapma şansınız ve/ veya yaptığınız hataları sonra düzeltme şansınız olmayabilir. Bu kadar büyük rekabetin sürdüğü bir pazarda kimsenin ısrarla sizi hatalarınızı düzelteceğiniz umuduyla izlemeye devam edeceğini umut etmeyin; görmeye değer başka yerler de var.

Dünya Bankası gibi önemli kuruluşlar içerik yönetiminin önemini anlamış ve şehirleri bu alanda teşvik etmek üzere destek paketleri hazırlamıştır. Bankanın içerik yönetimi ile ilgili olarak önemle vurguladığı başlıklar şunlardır:

Ziyaretçi Veri Tabanı: İçerik yönetimi ziyaretçilere ait verilerin derlenmesine ve analizine imkan verecektir. Çoğu şehrimiz bir yılda kaç kişi tarafından ziyaret edildiğini, bu ziyaretlerin turistik amaçlı mı yoksa başka nedenle mi yapıldığını bilememektedir. Verilerin mukayesesi ile ziyaretçilere ait derinliğine içgörü elde edilebilecek böylece destinasyon yönetimi ziyaret nedenleri hakkında detaylı bilgiye erişecek ve bunlara göre strateji geliştirebilecektir.

Ziyaretçi İzleme: Ziyaretçi sayısı ve hareketlerini gerçek zamanlı izleme şansı verecektir. Doğabilecek fırsatlar ya da sorunlar önceden kestirilebilecek ve ona göre tedbirler alınabilecektir.

Yatırımın Geri Dönüşü: Ziyaretçi cezbetmek için yapılan yatırımların “öncesi – şimdiki durum – sonrası” olmak üzere geri dönüşü izlenebilecektir. Bu durum yatırımların amaca uygun olarak yönetilmesi fırsatı verecektir.

Haftanın Şehri: TEL AVİV, İSRAİL

450 bin nüfuslu Tel Aviv ülkenin finans ve teknoloji merkezidir. 52 kilometrekarelik bu şehirde binden fazla yeni girişim (startup) filizlenmektedir. “Akıllı Turizm İnisiyatifi” başlığı altında yürütülen girişim özellikle turizm endüstrisinin teknolojik gelişmesi üzerine odaklanmıştır. Otel odasının yeniden satışını sağlayan Roomer, araba kiralama uygulaması Gett ve müze gezilerini daha ilginç kılan Artbit burada geliştirilmiştir.


Yenilikçi fikirlerin hayata geçirildiği “Silicon Wadi” yeni girişimler için önemli kolaylık ve fırsatlar sağlamaktadır. Kaliforniya’daki Silikon Vadisi'nden sonra ikinci önemli “wadi” olarak kabul gören bölge Ortadoğu’nun en önemli teknoloji geliştirme bölgesi olarak kabul görmektedir.

Yazara Ait Diğer Yazılar Tüm Yazılar
Ezber bozmak 13 Ocak 2021
Rekabet artacak 06 Ocak 2021
Bir yıl oldu… 30 Aralık 2020
Hoş geldiniz! 23 Aralık 2020
Müzik ve şehirler 16 Aralık 2020
İdeal şehirler 09 Aralık 2020
Kaplıcalar, şifalı sular 02 Aralık 2020