24 °C
Şefik ERGÖNÜL
Şefik ERGÖNÜL İHRACAT SOHBETLERİ sefik@utided.org

İhracatçı olmak isteyen genç

Bugün sohbetimiz ilginç bir şekilde 19 Mayıs gününe rastladı.

19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı tüm vatandaşlarımıza kutlu olsun…

Birçok alanda olduğu gibi dış ticaret mesleğinde de yetişmiş eleman eksikliği oldukça fazla.

Ancak diğer sektörlere kıyasla ihracat piyasasında yetişmiş eleman eksikliği biraz daha fazla görünüyor. Çünkü bu sektörde çalışacak elemanların niteliklerinin biraz daha fazla sayıda farklı unsurları içermesi gerekiyor.

Örnek verecek olursak özellikle yurt dışı pazarlara yönelik çalışma yapacak olanların yabancı dil bilgilerinin, işleri yönetecek seviyede bir yeterlilikte olması gerekiyor. İngiliz dili dünyanın en çok konuşulan dili olmasa da en çok kullanılan dili olmuş durumda. İngilizce bilmek, dış ticaret dünyasında artık neredeyse varsayım haline gelmiş bir durumda. Hatta işletmeler hedef pazarlarda daha etkili olabilmek için, ikinci bir dil olarak hedef pazarlarının dillerini de bilenleri işe alımlarda tercih ediyor.

Bu söylediklerim sizleri farklı bir düşünceye sevk etmesin. Yabancı dil bilmek bu işin olmazsa olmazlarından birisi amma her yabancı dil bilen de bu işi rahatlıkla yapabilir diye düşünmeyin. Öyle olsa idi bugün, dış ticaret piyasası, yabancı dil bölümlerinden mezun olanların çoğunlukla çalıştığı bir piyasa olurdu. Yarım asra yaklaşan dış ticaret hayatımda, bu bölümlerden mezun olup, dış ticaret piyasasında çalışan çok az insana rastladım.

Dış ticaret, işletme, iktisat, lojistik vb. dış ticaret sektöründe okuyan gençlerimize tavsiyem, eğer dış ticaret piyasasında çalışmayı düşünüyorlarsa, mutlaka ve mutlaka okul yıllarında yabancı dil altyapılarını oluştursunlar. Ayrıca dış ticaret yapan işletmelerde staj yapsınlar ve bu stajları sırasında da bir şeyler öğrenmeye çalışsınlar.

Bunca yıllık tecrübeme karşın, önüme gelen bazı sorunların bana “Hay Allah bu da nesi” dedirttiğini hatırlıyorum. İşin özü şu ki sektörde çalışmaya ne kadar erken başlarsanız ve ne kadar uygulama görürseniz, o kadar deneyim kazanırsınız ve karşılaştığınız olayların size kazandırdıkları ile ayaklarınızın üzerinde o kadar da sağlam durursunuz.

Mühendislik gibi başka disiplinlerde eğitim almış gençlerimizin de dış ticaret sektöründe şanslarının oldukça yüksek olabileceği çok açıktır. Çünkü üretici firmalar, üretime ve malzemelere yabancı olmayan elemanların dış ticareti kavradıklarında, firmalarına daha yararlı olacaklarını düşünerek ki bu düşüncelerin haklılığını ortaya koyan çok örnek vardır, bu tarz elemanları tercih edebilmektedir…

İnsan ilişkilerinde başarılı ve iyi iletişim kurma yeterlilikleri olan gençlerimiz özellikle ihracat pazarlamasında daha başarılı olacaklardır. Gençlerimizin akılda tutması gereken çok önemli bir konu da bu tür yeterliliklerin, katılacakları kurslarda alacakları eğitimlerle kazanılabileceğidir. Yabancı dil konuşma, Türkçe diksiyon, tiyatro vb. kurslarla sosyal ilişkilerde gerekli yeterliliklerin kazanılabilmesi çok yüksek bir olasılıktır.

Mustafa Kemal Atatürk, Milli Mücadelemizin en yoğun günlerinde Bakanlar Kurulu’muzun aldığı 4 numaralı karar ile “ İhracatın kayıtsız şartsız serbest olması ” konusunu kararlaştırmıştır.

HAYDİ GENÇLER, VATAN SİZDEN BU ALANDA GÖREV BEKLİYOR…

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap