6 °C
Osman AROLAT
Osman AROLAT AROLAT'tan osman.arolat@dunya.com

İki kentten yatırım haberleri

Konya ve Denizli Sanayi Odası başkanlarıyla kentlerindeki yatırımlar konusunu ele aldım. Memiş Kütükçü de, Müjdat Keçeci de 2020 için umut verici yatırım bilgilerinden söz ettiler.

Konya ve Denizli Sanayi Oda başkanlarına kentlerindeki yeni yatırımları sordum. Memiş Kütükçü’den de Müjdat Keçeci’den de olumlu haberler aldım. Bu bilgileri sizlerle paylaşmak isterim.

Memiş Kütükçü’nün “Kentinizde yeni yatırım var mı?” soruma verdiği yanıt şöyle: “Yüzde 51’i Aselsan, yüzde 49’u 24 Konyalı sanayici ortaklığıyla Aselsan Konya Silah Sistemleri A.Ş oluşturuldu. 200 bin metrekare alanda fabrikalarını kuruyorlar. 1.5 milyon metrekarelik Endüstri Bölgesi ilan edilen alanda yatırım yapılacak. Şu anda bölgede yatırım için başka firmalarla da görüşmeler sürüyor. Ayrıca, 5. OSB bölgesini Eylül 2018’de tahsislere açtık. 102 firmanın toplam 5 milyon m2’lik talebi var. OSB olarak 200 milyon lira yatırım yaptığımız alana bu firmalardan 700 milyon yatırım bekliyoruz.”

Denizli Sanayi Odası Başkanı Müjdat Keçeci’nin kentlerine yatırım konusunda verdiği bilgiler de şöyle: “Denizli’de yatırım yok dersem yalan olur. Denizli’de pek yok, ama 2.5 milyon metrekarelik Çardak Özdemir Sabancı Organize’de var. Bölgedeki 270 bin metrekarelik alan 2015’te metrekaresi 3 dolardan satışa çıktı, birçoğu satıldı. 2017’de Vakıf T.A.O. ile sanayi odamız arasında imzalanan protokol ile 977 bin 264 metrekarelik bölüm metrekaresi 5 dolardan satışa çıktı. En küçüğü 25 bin metrekarelik 92 parselin 85’inin tahsisi yapıldı. 15 km asfalt yol, 15 km içme suyu hattı, 13.5 km kanalizasyon, 27 km yeraltı elektrik gerilim hattı tamamlandı. Tüm parseller için bölgenin altyapısı yatırıma hazır durumda. Bölgede İkiler Otomotiv araç filtresi, Türkeli Ray asansör rayı üretimine başladılar. Firmanın ilave yatırımı haddehane tesisinin 2020’de faaliyete geçmesi de öngörülüyor. Aynı şekilde bu yıl Sanel Asansör de nisan ayında üretime geçmeyi planlıyor. Persan Kalem ve Kağıt Sanayi, şubat ayında okul gereçleri üretimini başlatacak. AGT Ağaç Sanayi de bu yıl yonga levha üretim tesisinde üretime geçecek. Bölgede tamamlanan yatırımlarla Çardak OSB’nin 2021 yılı içinde Denizli istihdamına katkısı 5 bin kişi, ihracatına katkısı ise 300 milyon dolar olacak.”

İki önemli sanayi kenti Konya ve Denizli Sanayi Odası başkanları, Memiş Kütükçü ve Müjdat Keçeci’nin kentlerine yatırımlar konusunda verdiği umut verici bilgiler böyle.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap