İki kutup

Gültekin KARA
Gültekin KARA OTOSTOP gultekin.kara@dunya.com

Geçtiğimiz hafta yazdığım yazıya yönelik oldukça farklı noktalardan farklı tepkiler aldım. Hemen özetlemek gerekirse, Türkiye iki kutuplu bir hal almış durumda.

Bir taraf ekonominin iyiye gittiğine dair ümitli ve iyimser konuşurken, diğeri çok yakında geçmişte yaşanan sıkıntıların yeniden su yüzüne çıkacağını savunuyor. Kimin haklı olduğunu bize zaman gösterecek ancak, ben burada konuyu otomotiv açısından yeniden ele almak istiyorum. Öncelikle bu noktadan sonra artık dizel mi alayım benzinli mi sorusunun sonuna geldik ona seviniyorum. Zira, iki üç günde bir diyeceğim, iki üç günde iki üç kez gelen zamlardan sonra dizel ve benzin arasında çok bir fiyat farkı kalmadı. O yüzden Türkiye’de bir tabu yıkılacağını ve dizel satışlarının düşeceğini düşünüyorum.

Hatta kurlardan dolayı akaryakıttaki fiyat artışlarının devam edeceğini de eklemeliyim. Dolayısıyla ana girdi olan akaryakıttaki artışların, tüm ürünlere yansıyarak enflasyonu bir iki puan da artıracağını söylemek gerekiyor.

Enflasyon artınca ne olacak, tabii ki hepimiz fakirleşeceğiz. Lakin, enflasyon artışının en önemli etkilerinden bir tanesini faizlerde göreceğiz. Zira, paranın fiyatı olarak adlandırabileceğimiz faiz, fiyatlar genel seviyesi olan enflasyon artışından mutlaka etkilenecektir. Zaten, ortalama faiz seviyesinin enflasyona eşik ya da maksimum 2 puan üstünde olması çok kabul edilebilir bir durum. Dolayısıyla bizim ana sorunumuz faiz değil, enflasyondur. Peki kur artarken, enflasyon çıkarken, faizler de belirli bir seviyenin üstündeyken nasıl bir piyasa bizi bekleyecek.

Öncelikle yüzde 70 ithal araç satılan bir piyasada kurlardaki artışın etiketlere yansıtılmaması mümkün değil. Zira, eldekini satmak sıkıntı olmasa da ikame edecek ürünün maliyetinin artışı firmaların önündeki en önemli sıkıntı. Ya zam yapacaklar ya da satmama yolunu seçecekler.

Bir anlamda satış tarafı satmak isterken finans tarafı zarar yazmamak adına çekimser kalacak.

Tüm bunlar bir araya geldiğinde tüketici açısından satın alım kararının oldukça zor olacağı da bir gerçek.

Sonuç olarak siz hangi kutuptasınız bilmiyorum ama ben çok iyimser olamıyorum.

Yazara Ait Diğer Yazılar Tüm Yazılar
Hep bana… 18 Mart 2019
Baskınla olmaz 21 Ocak 2019
Rotası olmayan gemi 07 Ocak 2019
Umuda yolculuk 31 Aralık 2018
Otomobile soğan muamelesi 10 Aralık 2018
Feragat edilmiş 19 Kasım 2018
Nereye koşuyoruz… 12 Kasım 2018
Rica ederim yapmayın 05 Kasım 2018
Kurcalama arabayı 22 Ekim 2018
Çelik bile erir 08 Ekim 2018