23 °C
Osman AROLAT
Osman AROLAT AROLAT'tan osman.arolat@dunya.com

İki yeni partinin TL için önerileri...

DEVA Partisi ile Gelecek Partisi ekonomi kurmayları, döviz fiyatlarını frenlemek için bağımsız Merkez Bankası ve güven tesisini öncelikli konular arasında değerlendiriyorlar. TBMM’de grubu bulunan muhalefet partilerinin de çözüm önerileri sunmasını diliyorum.

DEVA Partisi ile Gelecek Partisi, dövizin hızlı tırmanışını frenlemek için yapılması gerekenleri açıklarken öncelikle güven ortamının sağlanmasını öneriyorlar.

Gelecek Partisi Hazine ve Maliye Politikaları Komitesi Başkanı Serkan Özcan'ı aradım. Özcan şu noktalar üzerinde durdu:

1- Para politikası yeniden düzenlenerek sıkılaştırılmalıdır. MB'nin bankalar üzerinden yaptığı 95 milyar dolarlık döviz satışı izah edilerek güven kazanılmalıdır.

2- Kamu bankalarının net döviz açığı 11 milyar dolara yükseldi. Yüzde 20 sınır aşılarak açık % 30'lara vardı. Bunun nedeni açıklıkla ortaya konmalıdır.

3- Dolaylı yoldan 150 baz puanlık örtülü faiz artışı yapmak yerine, faizi doğrudan açıklayarak yapılan hatadan dönülmesinin yolu bulunulmalıdır. Ali Babacan'ın genel başkanlığını yaptığı DEVA Partisi'nin geçen Cuma yaptığı ancak basında pek öne çıkarılmayan ancak BBC'de yayınlanan çıkışında, TL’nin değer kaybının salt ekonomi politikalarıyla ilgili olmadığının altı çiziliyor. Sıkışmanın Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminde, hukukun üstünlüğü ilkesinin yok edilmesiyle ilintili görüyor. Kişisel ve günübirlik yaklaşımların sistemde güveni azalttığını kaydediyor. DEVA Partisi “yaşanan sorunun temel nedeni kötü yönetim” diye nitelediği gidişe karşı “topyekün bir siyasi revizyon” öneriyor.

DEVA Partisi'nin “yoksulluğu yaygınlaştıran'' döviz fiyatının frenlenmesi için 10 adım öneriyor. Bunlar içinde öne çıkanları aktarmak istiyorum:

1- Yeni bir orta vadeli program hazırlanmalı. 2- Merkez Bankası bağımsız olmalı. Enflasyon hedeflemesine yeniden geçilmeli. 3- Kamu bankalarıyla verimsiz ve ranta dayalı sektörlerin finansmanı sonlandırılmalıdır. Şahıs ve parti bazlı popülist politikalar durdurulmalıdır.

DEVA Partisi ile Gelecek Partisi'nin ekonomi konusunda ciddi ve yeni değerlendirmelerini TBMM'de grubu bulunan muhalefet partilerinin de göstermesini diliyorum.

BUGÜNÜN NOTU
Kredi derecelendirme kuruluşu S&P, Türkiye'nin döviz rezervlerinin yılbaşından bu yana çok azaldığını, MB'nin artık döviz satamayacağı değerlendirmesini yaptı.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap