İkramiyenin büyüklüğü de çekilişin sıklığı da artacak

KERİM ÜLKER
KERİM ÜLKER Perde Arkası kerim.ulker@dunya.com

İtalyan Sisal ve Demirören ortaklığındaki Sisal Şans, gelecek planlarını DÜNYA'yla paylaştı. Şirket, ödül miktarını ve oyun sıklığını artıracağı yeni dönemde 60 milyon Euro'luk bütçeyle yatırımlarını insan kaynağı ve teknolojide yoğunlaştıracak.

Türkiye’ye son yıllarda gelen en önemli yabancı yatırımlardan birine de İtalyan devi Sisal SPA ve Demirören Grubu ortaklığındaki Sisal Şans imza attı. Yüzde 49’unu İtalyan Sisal, yüzde 51’inin ise Demirören’e ait olduğu Şans Dijital adlı şirketin yönettiği ortaklığın gelecek planları dikkat çekici. Türkiye’nin henüz 1.5 milyar Euro’luk bir pazar olduğunu ifade eden İtalyan Sisal SPA’nın Şans Oyunları Grup Başkanı Marco Caccavale, bu rakamın 60 milyonluk nüfusa sahip İtalya’da 20 milyar Euro olduğunu ifade ediyor. Türkiye’nin yarısı kadar nüfusa sahip Fas’ta 1 milyar Euro’luk bir pazar olduğunu anlatan Caccavale, ödül miktarını ve oyun sıklığını artıracaklarını ifade ediyor. Sisal CEO’su Selim Ergün ise yatırımların insan kaynağı ve teknolojide yoğunlaşacağını, ilk adım olarak 60 milyon Euro’luk bir bütçe ayrıldığını belirtiyor. Son dönemde gündemden düşmeyen Milli Piyango ve şans oyunlarının geleceğini ve yeni yapılanma süreçlerini İtalyan Sisal SPA’nın Şans Oyunları Grup Başkanı Marco Caccavale ve Sisal CEO’su Selim Ergün’e sorduk.

- İhale süreci ve hedefleriniz konusunda kısaca bilgi verebilir misiniz?

Caccavale: Sisal Şans olarak şans oyunlarını düzenlemesine ilişkin iş ve hizmetleri yerine getirmek üzere 10 yıl süreyle yetki aldık. Bu süre içinde Milli Piyango marka ismini ve oyunların lisansını almış olduk. Geri kalan her şeyi sıfırdan kurarak, marka logosuna dek bir dizi modernizasyon çalışmamız oldu. En büyük yeniliklerin başında ikramiye dağıtım oranı gelecek. İkramiye dağıtım oranını 13 puan artırdık ve yüzde 59’a çıkarıyoruz. İkinci aşamada oyuncularımızla buluşturacağımız yeni oyunlarımızın da direkt ciroya etki etmesini bekliyoruz. Üçüncü aşamada ise dağıtım ağımızı genişletmek var. Hem gezici hem de sabit bayilerimizin sayısını artıracak ve dağıtım ağımızı genişleteceğiz.

Büyüme stratejimizin son ayağında ise teknolojik yatırımlarımıza hız kesmeden dijital kanalı büyütme stratejimiz yer alıyor. Bu anlamda dijital ve perakende kanalını el ele büyütmeyi planlıyoruz.

- Ne kadarlık bir yatırım yapıldı, yapılacak?

Caccavale: Teknoloji altyapımıza, insan kaynakları, satış kanalları ve pazarlamaya 50 milyon Euro gibi ciddi bir yatırım gerçekleştirdik. Teknik altyapımızı son teknolojiyi kullanarak oluşturduk. Satış noktalarımızdaki tüm oyun terminalleri, veri merkezi, iletişim ağı ve çekiliş makinelerimizi yaptığımız bu yatırımla yeniledik. Satış noktalarımızdaki yeni oyun terminallerimiz, oyuncu ekranlarımız, görsel düzenlemelerimizden oluşan yatırımlarımızın yanında, yoğun bir pazarlama iletişimimiz de olacak.

- Büyüme planı projeksiyonu nedir? 10 yıllık planlarınızda neler yapmak var?

Caccavale: Amacımız, hem fiziki satış noktalarını hem de online kanalını birlikte büyütmek. Büyüme projeksiyonumuzun üçüncü ayağında; artan oyun çeşitliliği bulunuyor. Yeni lansmanını yapacağımız oyunlarla oyun çeşitliliğini artıracağız. Online kanalımızda özel olarak devreye alacağımız oyunlarımız da olacak.

Büyüme projeksiyonumuzun dördüncü ayağında ise artan ikramiye dağıtım oranlarımız bulunuyor. İkramiye dağıtım oranı olan yüzde 47,5’ten yüzde 59’a çıkıyor. Böylece oyuncular başta olmak üzere tüm paydaşlar daha çok kazanmış olacak. İkramiye dağıtım oranlarındaki artış ve buna paralel olarak oynanan oyun sayısı ve ciro artışına doğru orantılı olarak bayi ağımızı ve satış kanallarımızı daha da çok genişletmek ve daha çok oyuncuya ulaşmak var.

"50 MİLYON EURO'LUK İLK YATIRIMI YAPIYORUZ"

- Yol haritası nasıl olacak?

Caccavale: Sisal Şans olarak, İtalya’da 1946’dan beri şans oyunları alanında başarıyla faaliyet gösteren, 40 bin satış noktasına sahip; Fas dahil uluslararası şans oyunları operatörü olan Sisal’in uzmanlığı ve Türkiye’de ilk ve tek sabit ihtimalli spor tahmin oyunu İddaa ile yazılı, görsel, işitsel ve dijital medya sektörlerinde de yatırımı bulunan, Türkiye çapında 18 bini aşkın bayi sayısına sahip Demirören Holding’in bu alanlardaki tecrübesiyle çalışmalarımıza devam ediyoruz. Altyapımız, teknolojimiz, bayilerimiz ve markamıza yaptığımız 50 milyon Euro'luk büyük yatırım ile ciddi miktarda hasılat artışı hedefliyoruz. Marka kimliğini yenileyerek, satış kanallarını ve bayi sayımızı da artıracağız.

- Türkiye’den beklentiniz nedir?

Caccavale: Hayalleri gerçekleştirmek için şans dağıtan bir teknoloji şirketiyiz. 5 bin adet sabit, 2 bin seyyar bayiyle başlayarak yaygın bir ağla teşkilatımızı büyütmeyi planlıyoruz. Önümüzdeki dönemde yeni ürün, pazarlama aktiviteleri ve teknolojik altyapımızla Sisal ve Demirören’in şans oyunlarındaki tecrübesini arkamıza alarak büyüyeceğiz. Önümüzdeki dönemde yeni ürünlerle ve satış noktası yatırımlarımızla markayı canlandırmayı hedefleyeceğiz. Şans oyunları sektörü Avrupa ülkeleri büyüklük anlamında liste başında geliyor. Sektör, ortalama yüzde 20’ye varan oranlarda büyümeyi sürdürüyor. Sisal, ülkemizin büyüme potansiyeline inanan bir kurum. Bakın, 60 milyonluk bir nüfusa sahip olan İtalya'nın pazar büyüklüğü 20 milyar Euro. Fas’ın nüfusu ise 36 milyon kişidir ve pazar büyüklüğü 1 milyar Euro. Türkiye’nin nüfusu 83 milyon ve pazar büyüklüğü 1.5 milyar Euro. Yani Türkiye için oldukça büyük bir fırsat var.

- İkramiye dağıtım oranlarında değişim oldu mu?

Selim Ergün: En büyük yeniliklerinin başında ikramiye dağıtım oranı geliyor. Bu oran yüzde 47,5 iken bizler bu oranı yüzde 59’a çıkardık. Oyunlarımızda da bir dizi değişikliğe gittik. Sayısal Loto’da, bugüne kadar sayısal oyunlarda verilen en yüksek ikramiye olan 50 milyon TL’ydi. Şu anda 62 milyon TL’ye çıktı. Ortalama Büyük İkramiye’nin 258 milyon TL’ye ulaşmasını bekliyoruz. Süper Loto’da 25 milyon TL olan büyük ikramiyeyi 35 milyon TL’ye ulaştırma hedefindeyiz. Kazı Kazan’da 200 bin TL’den, 1 milyon 200 bin TL’ye ulaştırdık.

- Milli Piyango ile ilgili algılar olumsuz ve güven konusunda kamuoyunda bazı yargılar var? Siz bunlar için ne düşünüyorsunuz?

Selim Ergün: Sisal Şans olarak kullandığımız teknik altyapı dışarıdan herhangi bir müdahaleye imkan tanımıyor. Son teknolojiyi kullanarak oluşturduğumuz teknik altyapımız sayesinde çekiliş işlemlerinin tüm aşamaları noter ve Milli Piyango İdaresi tarafından denetlenmekte, çekilişler canlı olarak yayınlanmakta, tüm çekiliş süreçlerimiz “Dünya Piyango Birliği (World Lottery Association) standart ve kurallarına uygun şekilde organize ediliyor. Tüm çekilişlerimiz canlı olarak yayınlanmasının yanı sıra en büyük önceliğimiz olan şeffaflık ilkesi kapsamında çekilişler halka açık olarak gerçekleşiyor.

Yazara Ait Diğer Yazılar Tüm Yazılar