19 °C
Osman AROLAT
Osman AROLAT AROLAT'tan osman.arolat@dunya.com

İktisatçıların koronaya bakışı ne?

İktisatçılar, korona ile mücadelede global düzenlemeler ve kurumlararası işbirliği öneriyorlar. Eşgüdümlü ve bağımsız yönetim ile saydamlığa vurgu yapıyorlar.

İktisatçılar, korona virüsü ile ilgili değerlendirmelerini ortaya koyuyor, öneriler sunuyorlar. Nobel ödüllü Prof. Joseph Stiglitz, sınır tanımayan virüse karşı ancak global düzeyde kamusal işbirliği içinde mücadele edilebileceğini belirtiyor. Başkan Trump’ın devleti çözümün değil, sorunun kaynağı olarak gördüğünü ifade ediyor. Stiglitz, ABD’nin test kapasitesinin G.Kore'den daha az olduğunu, “Sigortalı olmayanların test hakkı yok” diyerek eleştiriyor. Nobel ödüllü ekonomist, ABD’deki 33 milyon aç nüfusun salgından daha fazla etkileneceğini söylüyor.

Profesör B. Eichengreen ‘Coronanomics 101’ başlıklı makalesinde “Mücadelenin kamu sağlığı kurumlarına bağlı olduğunu düşünmek gerekir. Eşgüdümlü ve bağımsız yönetim ve açıklamalarda saydamlık önemlidir” diyerek, ne G 7 önlemlerinin, ne de Fed’in faiz indirimlerinin fayda sağlamayacağını dile getiriyor. Eichengreen, “Arz zincirini çalıştırmak anlam taşımıyor. Zira olması gereken üretime öncelik tanınmasıdır. Hastalığa sınırlama çalışması yapılmalı ve fonlar yaratılmalı'' önerisinde bulunuyor.

IMF eski başkan yrd. Prof.Anne Krouger, merkez bankaları gibi bağımsız ve özerk olan kamu kurumlarının önemine vurgu yapıyor. Olaya Avrupa cephesinden bakan Prof. Yanis Varoufakis (Yunanistan eski maliye bakanı), ABD’nin değerlendirmelerinin ‘su tabancası’ kadar etkisi olacağına inanıyor. Salgının ekonomik resesyona yol açma özelliğinin büyük olduğunu belirtiyor. AB'nin daha etkin olması gerektiğini vurguluyor. “Aksi durum bu kurumların çöküşü olur, Trump ve Putin gibi Avrupa karşıtlarına yarar” diyor. Bütün bunlar, 1970’lerde “İnsan kanının bedeli olmaz. İnsan sağlığında bir kamusal sosyal politika olmalıdır” diyen Prof. Richard Titmuss (1907-1973) adlı İngiliz bilim adamına bir kez daha haklılık kazandırıyor. Ve onun ülkesi İngiltere'de hükümetin ülkenin tüm virüsü tüm topluma yaymak istemesi, piyasacılığının vardığı noktayı anlatması çok düşündürücü.

Bugünün notu:
Denizli Sanayi Odası Başkanı Müjdat Keçeci, iptal edilen yurt dışı siparişler için Eximbank’ın önlem almasını beklediğini açıklıyor.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap