22 °C
Osman AROLAT
Osman AROLAT AROLAT'tan osman.arolat@dunya.com

İKV, AB Konseyi’nden yaptırım beklemiyor...

İKV, 25 Eylül’de toplanacak AB Konseyi’nde Türkiye’ye bir yaptırım beklemiyor. Başkan Ayhan Zeytinoğlu, bu süreçte "Türkiye’nin tutumu, ilişkileri maceraya sokmamak için bahane kullanılmasını engellemek olmalıdır” değerlendirmesini yapıyor.

İktisadi Kalkınma Vakfı Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, 25 Eylül AB Konsey toplantısında Türkiye’ye yaptırım konusunda bir karar beklemediklerini söylüyor. Zeytinoğlu, Türkiye’nin Doğu Akdeniz ve Ege’deki siyasetine karşılık Yunanistan ve GKRY’nin isteğiyle bazı üyelerin 25 Eylül’deki AB Konseyi toplantısında Türkiye’nin kınanmasını veya yaptırım uygulanmasını istendiğini belirtiyor. AB üyesi birçok ülkenin ise güvenlik ve göç konusundaki Türkiye’nin olumlu tutumu nedeniyle böyle bir yaptırım kararına karşı çıktıklarını kaydediyor ve ekliyor: AB içinde 2 ülke grubu arasında çekişme varken yaptırım kararı beklemiyorum...

İKV Başkanı, bir yaptırım halinde Türkiye’nin olası tavrını şöyle tasarımlıyor:

-Yaptırım kararı alınması halinde üyelik müzakerelerinin tamamen bitirilmesi ve / veya Gümrük Birliği müzakerelerinin askıya alınması söz konusu olabilir. Ancak, sert bir yaptırım AB’nin Türkiye politikası açısından fayda sağlamayacaktır.

Zeytinoğlu, Türkiye’nin tutumu için “İlişkileri maceraya sokmamak için bahane kullanılmasını engellemek olmalıdır” değerlendirmesini yapıyor. Türkiye’nin AB üyelik adaylığına bağlı olduğunu ancak bunun için “gerekli reform adımlarını atmaya kararlılığını göstermelidir!” diyor.

Zeytinoğlu, Türkiye’nin 72 kriterden 66’sını yerine getirdiğini, geri kalan 6 kriter için atacağı adımlarla AB’nin ezberini bozmaya kararlı olduğunun altını çiziyor. Zeytinoğlu, dış ticarette AB ile yüzde 52 pay sahibi, 4 milyonun üstünde vatandaşımızın çalışmakta veya yaşamakta olduğu Avrupa konusunda “ilişkilerin düzelme yoluna girmesi ülkemiz açısından olumlu gelişme getirecek” inancını taşıyor.

Zeytinoğlu “Türkiye AB süreci yolunda kararlılığını gösterecektir. Türkiye’nin refah ve demokrasi ekseninde kalkınma öyküsünü yeniden canlandıracaktır, AB perspektifi tek seçenek olmaya devam etmektedir” şeklindeki olumlu bir bakışla değerlendirmesini noktalıyor. Zaten Brüksel'den gelen son haberler de yaptırım talebinden tamamen vazgeçildiği yönünde...

GÜNÜN NOTU:

Statista Infographics Bulletin, dünya nüfusunun yüzde 13’ünü oluşturan gelişmiş zengin ülkelerin COVID-19 aşısının yüzde 50’sini satın aldığı açıklamasını yaptı.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap