21 °C
Serbest Kürsü
Serbest Kürsü

İlk izlenim…

SELÇUK ALTUN

Bu sene DÜNYA olarak ilkeli ve tarafsız habercilikte 40’ıncı yılımızı kutladık. 40’ın son 20 yılında çeşitli görev ve pozisyonlarda bu gazetenin içerisinde yer aldığım için kendimi şanslı gazetecilerden biri olarak gördüğümü söylemek isterim.

İlk kapısından içeri girdiğimde henüz okuldan yeni mezun olmuş, deyim yerindeyse sudan çıkmış balık gibiydim. Binlercesine olduğu gibi benim için de okuldan sonra okul oldu, gazeteciliği öğretti. Arada bir ayrılık olsa da, muhabirlikten başladığım DÜNYA’nın İstanbul’daki merkezinde en son dijital yayın koordinatörlüğüne kadar çeşitli görevler üstlendim.

DÜNYA’yı diğerlerinden ayrıştıran en belirgin özellik sadece bir ekonomi gazetesi olması değil, Anadolu iş dünyasının ve KOBİ’lerin sesi olması. Ben de bundan sonra gazetemin Adana-Hatay-Osmaniye Temsilcisi olarak “daha çok sahada” ter dökeceğim. 3 ilde bu sesin en güçlü şekilde yükselmesi için aracı olmaya çalışacağım. Şu andaki duygularımı tarif etmem gerekirse, o ilk kapısından girdiğim günkü heyecanımı yaşadığımı söyleyebilirim. Ayrıca, büyük bir sorumluluk hissi taşıdığımı da ifade etmek isterim.

Yaklaşık 3 haftadır bu bölgedeyim ve dönüp ajandama baktığımda, büyük kısmı Adana’da olmak üzere; sivil toplum örgütü temsilcilerinden oda borsa başkanlarına, şirket temsilcilerinden çiftçilere kadar geniş bir yelpazede 30’dan fazla yüz yüze görüşme gerçekleştirmişim.

Sanayici pandeminin yıkıcı etkisinden henüz tam olarak sıyrılmış değil. Lakin pek çok şirketten de kapasite artışı ve yeni fabrika kurmak için temel atmak, arazi satın almak gibi yatırıma yönelik hamleler de var. İkinci dalga endişeleri gölgesinde bu yatırımlar hem üretim hem de istihdam açısından moral veriyor.

Her ne kadar sanayi açısından oldukça gelişmiş bir coğrafya olsa da, hiç kuşkusuz Çukurova’nın en büyük gücü tarım ve bu açıdan birçok ürünün hasadının yapıldığı hareketli bir dönem yaşanıyor. Her ne kadar mayıs sonunda 40 dereceleri aşan sıcaklıklar yüzünden bazı ürünler zarar görse de genel itibariyle verimli bir sezon olduğu ifade ediliyor.

Diğer taraftan, bilindiği üzere koronavirüs salgını sonrasında gıdaya erişimin öne çıkması tüm dünyada tarıma ilgiyi artırdı. “Baston dikseniz ağaç olur” sözleriyle verimliliği anlatılan ovaya son zamanlarda ciddi tarımsal yatırımlar için gelenler de çoğaldı. Büyük çaplı arazi alan, sera kuran holdingler konuşuluyor. Bu yatırımları yazmak için takipteyiz.

Gıda ile özgürlük arasındaki bağa inanan birisi olarak, tarımsal üretimin ilgi görmesi beni çok mutlu etti. Ürettiğin kadar güçlü ve kendine yetebildiğin kadar özgürsün.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap