"İnternetin Kraliçesi" 2019 Trend Raporu'nu yayınladı

Şerafettin ÖZSOY
Şerafettin ÖZSOY Dijital Dünya ve Girişimcilik serafettinozsoy@gmail.com

“İnternet’in Kraliçesi” lakaplı Mary Meeker her yıl hazırladığı İnternet Trendleri Raporu’nun 2019 yılı versiyonunu yakın zaman önce yayınladı. Meeker raporda internet trendleri hakkında son gelişmeleri değerlendiriyor ve internet ekosistemi için vizyon geliştirici yaklaşımlarda bulunuyor. 2019 yılı raporunda bazı konuları öne çıkararak ekosistem paydaşları için yol gösterici saptamalar yapıyor.

Raporda öne çıkan başlıklardan bazıları şunlar:

Dünya tarihinde internet kullanıcılarının sayısı ilk defa dünya nüfusunun %50’sinin üzerine çıktı. Bununla birlikte Çin açık ara en fazla internet kullanıcısına sahip ülke.

Piyasa değeri en büyük firmalar listesinde ilk 10 firmanın 7’si teknoloji firması. Ayrıca ilk 4 firmanın tamamı teknoloji firması ve ABD kökenli (1.Microsoft, 2.Amazon, 3.Apple, 4.Alphabet (Google)).

İnternet reklam harcamaları 2018 yılında toplamda %22 arttı ve pazarın en önemli oyuncuları olan Google, Facebook, Amazon ve Twitter gibi dijital devler pazardaki hakimiyetlerini artırmaya devam ediyorlar.

ABD özelinde yapılan analizde, mobil cihazlarda geçirilen süre, ilk defa TV’de geçirilen zamanının önüne geçmiş durumda.

Metinlere kıyasla imaj kullanımı her geçen gün daha da artıyor. Özellikle Instagram’ın yükselişinin altında bu trendin olduğunu söylemek mümkün. Bununla birlikte Twitter ilk zamanlarında sadece metin yazabileceğimiz bir sosyal ağ iken, kullanıcı taleplerini karşılayabilmek amacıyla tweet’lere fotoğraf, animasyon ve video eklemeye de izin vermek zorunda kaldı. 2019 yılına geldiğimizde Canva, Snapchat, Pinterest gibi fotoğraf ve video oluşturma, düzenleme  ve paylaşma amacıyla sayısız uygulama ve sosyal ağ çoktan hayatımızın içinde yer alıyor.

Dijital dünyadaki gelir modellerinde freemium (sınırlı özelliklerin bedava kullandırılması) ve Premium (tüm özelliklerin ücretli olarak kullandırılması) modellerinin karma bir şekilde kullanılmasının başarılı olmak için oldukça önemli olduğu görünüyor. Çünkü günümüz dijital dünyasında kullanıcılar deneyimlemeden dijital bir ürünü kullanmak istemiyorlar. İşte tam da bu noktada bedava kullanma, deneme sürümleri müşteriyi çekmenin en etkili yolu oluyor. Raporda Dropbox, Slack, Spotify ve Canva gibi bu karma gelir modeliyle çalışan girişimler örnek gösteriliyor. Ve bu uygulamaların en önemli ortak özelliği de ücretsiz kullanıcı sayılarının ücretli kullanıcılardan daha fazla olduğu gerçeği.

Son yıllarda yapılan araştırmalarda, işsiz kalma endişesinde bir azalma dikkati çekiyor. Bunun nedeni de uzaktan çalışma, esnek çalışma gibi alternatif iş imkanlarının ortaya çıkması. Raporda özellikle Uber, Airbnb, Etsy, Doordash gibi sayıları her geçen gün artan dijital platformların istihdamın yapısını değiştirmede ne kadar etkili olduklarını gösteriyor. Bununla birlikte uzaktan çalışma için Slack, Google Sheets ve Airtable gibi dijital ortamda birlikte çalışmayı kolaylaştıran uygulamalar da uzaktan çalışma kültürünü oldukça güçlendiriyor.

Online eğitimde yükseliş eğilimi devam ediyor. Hem online program sunan kuruluş sayısı hem de kullanıcı sayısı hızla artıyor. Çünkü örgün eğitimin masraflarını karşılamak öğrenciler için her geçen gün daha fazla zorlaşıyor. Online eğitimi sadece üniversiteler gibi resmi kurumlar değil Udemy, Coursera, Chegg, Quizlet gibi özel girişimler de sunuyor ve Meeker, bu alanın yükselen grafiğinin devam edeceğini öngörüyor.

Yazara Ait Diğer Yazılar Tüm Yazılar