‘İşimi Yönetebiliyorum’ diyen rekabetçi KOBİ’ler için seferberlik!

Yasemin SALİH
Yasemin SALİH İYİLİK FABRİKASI yasemin.salih@dunya.com

Nisan ayından bu yana Anadolu’daki KOBİ’lerin hevesle bekledikleri, “Bizim şehre de gelsin” diyerek hatırlı kişileri araya koymaya çalıştıkları bir organizasyon var. Bakıldığında iki gün süren, kurumsallaşmadan dijital ekonomiye, finansal kaynaklara ulaşım yollarına kadar birçok konuda uzmanın bilgiler aktardığı bu etkinlikler, yaklaşık 10 aydır altı ilde salonları dolduruyor. Etkinliğin adı, İşimi Yönetebiliyorum.

Anadolu ekonomisinin yeni bilgiler peşinde koşan temsilcilerini böylesine heyecanlandıran “İşimi Yönetebiliyorum” projesinin altında Hedefler İçin İş Dünyası Platformu (B4G), Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu (TÜRKONFED), Visa ve Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı’nın (UNDP) imzası var. Tam bir güç birliği projesi olan “İşimi Yönetebiliyorum”a aynı zamanda, 30 banka ve e-para kuruluşu da destek veriyor.

Önceki gün, B4G Yönetim Kurulu Başkanı Ümit Boyner, TÜRKONFED Başkanı Orhan Turan, Visa Türkiye Genel Müdürü Merve Tezel ve UNDP Mukim Temsilcisi Claudio Tomasi’nin ev sahipliğinde programın geldiği nokta ve hedefleri hakkında bilgilendirme toplantısı düzenlendi.

Ümit Boyner, B4G’nin KOBİ’lerin kurumsallaşmaları ve doğal afetler gibi durumlarda hayatlarını devam ettirmeleri hedefiyle çalıştığını vurgulayarak başladı söze. Platformun ilk ve en etkin projesinin “İşimi Yönetebiliyorum” olduğunu söyleyen Boyner, “KOBİ’lerin büyüme ve uluslararası potansiyellerini artırmak için ihtiyaç duydukları bilgi ve becerileri kazanmalarına destek olmayı hedefliyoruz. Amacımız başarı hikayeleri yaratmak” diye konuştu. Boyner, proje kapsamında TÜSİAD üyeleri ile İşimi Yönetebiliyorum eğitim katılımcıları arasında “Yöneticiden Yöneticiye” mentorluk çalışması planlandığını da ifade etti.

Hedef 3 bin KOBİ’ye ulaşmak

Pilot olarak Adana’da başlayan “İşimi Yönetebiliyorum” eğitimlerinin, altı ilde 1.000 KOBİ’ye ulaştığını belirten Visa Türkiye Genel Müdürü Merve Tezel de hedeflerinin 3 yılda 3 bin KOBİ olduğunu söyledi. Tezel’in verdiği bilgiye göre projenin eğitim içeriği, araştırma sonuçlarından elde edilen bulgular doğrultusunda Boğaziçi Üniversitesi İnovasyon ve Rekabet Odaklı Kalkınma Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi öğretim üyeleri tarafından belirlendi. İki temel noktaya odaklanıldı; finansal disiplini sağlamak ve dijital dünyaya adapte olmak.

Kadın KOBİ’lerden ilgi büyük

Türkiye’de 3.5 milyon KOBİ olduğuna dikkati çeken TÜRKONFED Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Turan da projenin yeni başarı hikayeleri yaratacağına inandığını ifade etti. Projeye başlamadan önce İpsos ile KOBİ’lerin durumunu ortaya koyan bir anket düzenlediklerini anlatan Turan, Anadolu’daki şirketlerin bilgiye aç olduklarının altını çizdi. Turan,”Aslında 1.5 milyon KOBİ’nin ihracat potansiyeli var ama sadece 65 bini bunu yapıyor. Bu proje bir KOBİ seferberliği. Bu yıl yeni şehirlere gideceğiz. KOBİ’lerin kapasitelerini artıracağız” dedi.

Yazara Ait Diğer Yazılar Tüm Yazılar