“İşimin hilesi dürüstlüktür” diyen işadamı

Osman AROLAT
Osman AROLAT AROLAT'tan osman.arolat@dunya.com

“İşimin hilesi dürüstlüktür” sözüyle tanınan Sani Konukoğlu, yaşamı boyunca sürekli yatırım yapmayı sürdürdü, ihtiyaç sahibi ailelere gıda ve eğitim yardımından hiç vazgeçmedi. “Yerinde kal ve büyü” sözü Sanko’yu hep Gaziantep’te tuttu. Onu saygıyla anıyorum…

Gaziantep’in önemli girişimci iş insanı Sani Konukoğlu, 1929 yılında doğdu. İlkokulu bitirdikten sonra okumadı, dokumacı yanında işe başladı, hayata erken atıldı.

1947 yılında Bursa’da 24 gözlü bir yerli bobin makinesi yaptırarak bu makineyi Gaziantep’e getirdi. 1951’de Halep’ten Sovyet yapımı bir apre makinesini alıp, bir mağaraya kurdu. İki yıl sonra Bursa’da ekose gömleklik dokuyan Avrupa’daki tezgahlara benzeyen modeli yaptırdı. Bununla el tezgâhından motorlu tezgaha dönüşümün öncüsü oldu. 1955’te Bursa’da havlu tezgahı ile üzerine jakar makinesini Gaziantep’te tornacılara yaptırıp, havlu imalatına başladı. 1962’de Şehitkamil semtinde bir mağarada hidrofil pamuk tesisi kurdu. 1968 yılında 1500 iğlik tezgahta pamuk ipliği üretimini gerçekleştirdi.

1966’da Hilâl şirketini kurup, 25 bin iğlik tesisin kuruluşunu başlattı. 1974’te Hilâl Kolektif şirketi, ad ve soyadından esinlenerek Sanko Tekstil oldu. Bu isimle yatırımları sürekli olarak artarak sürdü.

1987’de Gaziantep Sanayi Odası kuruluşunda yer aldı, GSO’nun ilk yönetim kurulu başkanı oldu. 1988’de Sankospor’u kurdu. Sağlık alanında Gaziantep’te sıkıntılar yaşanınca 1993 yılında Sani Konukoğlu Tıp Merkezi’ni oluşturdu. Hastanenin başhekimi daha sonra bu kentin iki dönem belediye başkanı olan Dr. Asım Güzel’di.

1994 yılında 55 yaşında vefatından sonra çocukları Sanko’yu büyüterek yola devam ettiler. 1996 yılında grup şirketleri Sanko Holding çatısı altında toplandı. 16 şirketi ve 14 bin çalışanı olan Sanko’nun 12 şirketi sürekli İSO 500 Büyük Şirket listesinde yer aldı. 1997 yılında Cumhurbaşkanı Demirel, Sani Konukoğlu’nun Üstün Hizmet Madalyası’nı oğlu Abdülkadir Konukoğlu’na takdim etti.

“İşimin hilesi dürüstlüktür” sözüyle tanınan, yaşamı boyunca sürekli yatırım yapmayı zorluklar içinde sürdürmüş bir iş insanı. Diğer anlamlı ve yol gösterici sözü “yerinde kal ve büyü” oldu. Bu sözü Sanko’yu hep Gaziantep’te tuttu.

Onu saygıyla anıyorum…

GÜNÜN NOTU:
Bugün Nobel Barış Ödülü açıklanacak. En önemli 2 aday, İsveçli iklim eylemcisi Greta Thunberg ve ABD Başkanı Trump. Bakalım, sağduyu nasıl şekillenecek?

Yazara Ait Diğer Yazılar Tüm Yazılar