İSO 500’den dikkat çeken veriler...

Osman AROLAT
Osman AROLAT AROLAT'tan osman.arolat@dunya.com

500 büyük içinde 117 yabancı sermayeli kuruluş, yabancı sermayenin ekonomideki yerini koruduğunu gösteriyor. Kâr eden kuruluş sayısı yükselirken Ar-Ge yapan firma sayısı azalıyor. Orta yüksek ve yüksek teknoloji üretiminde çıta yükseliyor.

İstanbul Sanayi Odası’nın “Türkiye’nin 500 Sanayi Kuruluşu 2019" çalışması yayınlandı. İSO Başkanı Erdal Bahçıvan’ın değerlendirmelerine göre iyi gelişme, “Orta ve yüksek teknolojinin sanayideki payının 23.5’a yükselmesi.” Kötü gelişme “Toplam borçların 201 9’da bir önceki yıla göre 1.4 puan artarak yüzde 68.4'e ulaşması.”

DÜNYA’da geniş açıklamasını okuduğunuz “500 Büyük Sanayi Kuruluşu’’nda kişisel gözlemlerim şöyle:

- 500 büyükte 117 yabancı sermayeli kuruluş, yabancı sermayenin ekonomideki yerini koruduğunu anlatıyor.

- Kâr eden kuruluş sayısının yükselmesi anlamlı. Ancak faiz, amortisman ve vergi öncesi kâr eden kuruluş sayısının gerilemesini göz ardı etmemeliyiz.

- Ar-Ge yapan firma sayısı azalıyor. Buna karşılık Ar-Ge harcamalarının 2019 yılında yüzde 150 artış göstermesi, kuruluş bazında harcamanın arttığını anlatıyor, bu da önemli. Bunun doğal sonucu olarak orta yüksek teknolojili sanayinin payı yüzde 23.5’a, yüksek teknolojili sanayinin payı da yüzde 6.9’a yükselmiş. Orta yüksek ve yüksek teknolojinin yüzde 30.4 düzeyi, çıtanın yükseldiğini gösteriyor.

- İSO 500’ün istihdamı az da olsa geçen yıl yüzde 1 oranında artmış. Çalışanlara ödenen maaş ve ücretler de enflasyon üstünde yükseliş gösteriyor.

- TL'deki değer kaybı, enflasyondaki düşüş ve faizdeki gerileme ile finansman giderleri gerilemiş durumda.

-  Üretimden satışlarda ilk dört sıradaki kuruluş bir önceki yıl ile benzeşiyor, değişiklik yok. İlk 5 Tüpraş, Ford, Toyota, Oyak Renault olarak sıralanıyor.

-  İSO 500 firmaları Türkiye’nin toplam ihracatının yarısına yakın bölümünü gerçekleştirmeye devam ediyor. İlk 500’de yer alan kuruluşların % 92’si ihracat yapıyor.

Şimdi sıra İSO‘nun İkinci 500 Büyük sıralamasında. Ancak bu verilerin tümünün pandemi öncesi konjonktürü yansıttığını hiç unutmamak gerekiyor.

BUGÜNÜN NOTU:
İstanbul Sanayi Odası‘nın 52 yıldır kesintisiz sürdürdüğü ‘’En Büyük 500’’ çalışmasında emeği geçenleri DÜNYA adına kutluyorum.

Yazara Ait Diğer Yazılar Tüm Yazılar