İstanbul Müzik Festivali bu akşam başlıyor

Faruk ŞÜYÜN
Faruk ŞÜYÜN ODAK kitap@dunya.com

Neredeyse yarım asır oluyor. İstanbul Müzik Festivallerini heyecanla beklediğimiz 48 yıldan söz ediyorum… Mutlaka dinlemek istediğimiz, izleyememenin kahra dönüşeceği konserlerle geçen sıcak yaz geceleri…

Bu sene pandemi; önce her defasında özlemle beklediğimiz festivalin tarihini değiştirmek zorunda bıraktı; sonra konserlerin dijital platformlarda yapılması zorunluluğunu getirdi. Evet, 48. İstanbul Müzik Festivali bu akşamdan başlayarak 5 Ekim’e kadar müzik tutkunlarıyla ekranlarda buluşacak.

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından bu sene “Beethoven’ın Aydınlık Dünyası” teması etrafında şekillendirilen festival, İKSV YouTube kanalından ve online.iksv.org adresinden yayınlanacak.

Festivallerin açılış konserlerinde de mutlaka bulunmak isterdik. Atatürk Kültür Merkezi, Aya İrini, daha sonraları da Lütfi Kırdar müzik dolu günlerin başlangıç noktalarıydı…

Bu seneki açılış konseri bu akşam izlenebilecek… İstanbul Müzik Festivali’nin Açılış Konseri Orkestrası olan Tekfen Filarmoni, şef Aziz Shokhakimov yönetiminde genç keman sanatçısı Emre Engin’e eşlik etti…

Etti diyorum, COVID-19 önlemleri alınarak sınırlı sayıda katılımcıyla gerçekleşen konserin kaydı Boğaziçi Üniversitesi Güney Kampus Meydanı’nda gerçekleştirildi. Yüksek Katkıda Bulunan Gösteri Sponsoru Tekfen Vakfı tarafından desteklenen konserde Beethoven, Mozart, Prokofiev ve Bartók’tan eserler yorumlandı.

Bu konser, saat 20.00’de online.iksv.org adresinde ve İKSV YouTube kanalında ücretsiz olarak erişime açılarak tüm Türkiye’den ve dünyadan ücretsiz izlenebilecek. Açılış Konseri öncesinde, İKSV Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Eczacıbaşı’nın açış konuşması ile festivalin sunduğu ödüllere dair gösterimler gerçekleştirilecek.

Tekfen Filarmoni’nin festival programında bir konseri daha var:

26 Eylül’de yayınlanacak olan bu konserde orkestra, İtalyan keman virtüözü Anna Tifu’ya eşlik etti. Tifu’nun keman repertuvarının temel taşlarından Chausson’un Poème’ini seslendirdiği konser, Tekfen Filarmoni ve Anna Tifu’nun Şubat 2020’de gerçekleşen Türkiye turnesinin İstanbul ayağı olarak, Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı’nda dinleyicisiz kaydedildi. Şef Aziz Shokhakimov yönetimindeki Tekfen Filarmoni ayrıca Beethoven’dan aldığı ilhamla başlayıp 21 yılda bitirdiği 1. Senfonisi’ni yorumladı. online.iksv.org/müzik adresinde yayınlanacak olan konserin biletleri diğer etkinliklerde olduğu gibi sadece 20 TL. İzleyiciler ayrıca çevrimiçi izlenebilecek konserlerin tamamını 250 TL fiyatla kombine olarak da satın alabiliyorlar.

COVID-19 pandemisi nedeniyle konserlerin provası ve kayıtları yoğun önlemler altında gerçekleştirildi. Konser sırasında bulaş ihtimaline karşı olarak sahne üzerinde ve konser alanında 1,5 metrelik sosyal mesafe kuralına göre düzenleme yapılırken sahnedeki nefesli çalgılar için plexiglass korumalıklar kullanıldı ve seyirciler için maske takma zorunluluğu vardı.

Konserler bir ay boyunca erişime açık olacak. Festival açılış konseri 18 Ekim’e kadar, Orkestra’nın Anna Tifu’yu ağırladığı konser ise 26 Ekim’e kadar izlenebilecek.

Öte yandan festival kapsamında müzikseverlerin deneyimlerini zenginleştirmenin yanı sıra besteciler ve eserler hakkında daha fazla bilgi sahibi olmalarını sağlamak amacıyla düzenlenen “Konsere Doğru Konuşmaları” festival izleyicilerini farklı disiplinlerdeki konuşmacılarla buluşturmaya devam edecek. Konuşmalar, Açık Radyo program yapımcısı Zerhan Gökpınar, müzik yazarı ve İstanbul Müzik Festivali Danışma Kurulu Üyesi Aydın Büke, gazeteci Melis Alphan ve SosyalBen Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Ece Çiftçi, sanat tarihçi ve yazar Gül İrepoğlu gibi isimlerin katılımıyla yapılacak. İrepoğlu, 21 Eylül’de Manet’nin “Genç Flütçü” tablosunu Evcil&Kocabeyler konseri öncesinde anlatacak…

Konsere Doğru Konuşmaları programı bu yıl da edebiyat eleştirmeni Asuman Kafaoğlu-Büke danışmanlığında oluşturuldu. Konuşma programına muzik.iksv.org adresinden ulaşılabiliyor.

Ben, programdaki etkinlikler için diğer festival tutkunları gibi ekran başında olacağım… Seneye salonlarda koltuklarımızdan izleyebileceğimiz etkinliklerde buluşmak umuduyla…

Yazara Ait Diğer Yazılar Tüm Yazılar
Edebiyat ajanı! 04 Haziran 2021
Fadiş 50 yaşında! 21 Mayıs 2021
Bir Hıdrellez sabahı 07 Mayıs 2021
Beklemek ve ummak… 09 Nisan 2021