İsviçreli Banque Syz Türkiye’de faaliyete geçti

KERİM ÜLKER
KERİM ÜLKER Perde Arkası kerim.ulker@dunya.com

Nisan ayında sizlere bankacılık ile ilgili önemli bir gelişmeyi yazmıştık. 8 Nisan’daki haberimizde 39 milyar doları yöneten Avrupa’nın önemli butik bankalarından İsviçreli Banque Syz’in Türkiye’ye geleceğini duyurmuştuk. İşte o haberin üzerinden 50 gün geçti ve İsviçreli banka, Türkiye’ye geldi. Bankanın Kurumsal İletişim Başkanı Melanie Svalander’den bu konuyla ilgili bir mail aldım. DÜNYA’nın haberini okuduklarını dile getiren Svalander, haber takibi nedeniyle onay sürecini de yine bizlerle paylaşmak istedi. Svalander’den gelen mailde Banqeu Syz’in Özel Bankacılık Başkanı Nicholas Syz’in görüşlerine yer verildi. Nicholas Syz, Türkiye'de bir temsilcilik açarak kilit bir pazarda büyüyeceklerini dile getiriyor. Türkiye’nin Doğu ve Batı arasında önemli bir köprü görevi gördüğünü, bunu da kendi işlerine yansıtacaklarını anlatan Nicholas Syz, bunu sadece bölgedeki müşterilerine daha yakın olma fırsatı olarak değil, aynı zamanda Türkiye'deki pazar koşullarını ve yatırım potansiyellerini daha iyi anlamak için bir fırsat olarak gördüklerini belirtti.

Bankanın başında İdil Parman var

Nicholas Syz, “İsviçre, Türkiye'nin en önemli yatırımcıları arasında yer alıyor. Bu ilişkiyi daha da geliştirme fırsatı olduğunu hissettik” dedi. Bankanın Türkiye ofisini ise İdil Parman yönetecek. Banque Syz’in Türkiye Başkanı olan İdil Parman, 2015 yılından beri İsviçreli finans devi ile çalışıyor. Parman daha önce de 14 yıl boyunca bir başka bankacılık devi UBS’te çalışmıştı.

39 milyar doları yönetiyor

1996 yılında Eric Syz, Alfredo Piacentini ve Paolo Luban tarafından kurulan İsviçreli Syz, bir bankacılık grubu. Servet yönetimine yönelik iki iş kolu bulunan Banque Syz, Syz Wealth Management adlı birim ile özel bankacılık, Syz Asset Management ile de kurumsal yönetim gerçekleştiriyor. Merkezi Cenevre’de bulunan bankanın ortaklarından Alfredo Piacentini ve Paolo Luban, hisselerini 2014 yılında diğer ortakları Eric Syz’e satıp bankadan çekildi. Eric Syz, halihazırda hisselerin tek sahibi.

Asya’dan Amerika’ya farklı ülkelerde 18 bölge ofisi bulunuyor. Bu ofisler arasında Milano, Madrid, Londra, Lüksemburg, Edinburgh, Brüksel, Paris, Dubai, Münih, Nassau, Miami ve Johannesburg öne çıkıyor. Şu anda grubun yönettiği varlıkların toplamı ise 2017 yılı Aralık ayına göre 37.2 milyar dolar; bugün itibarıyla da yaklaşık 39 milyar dolar. 600’den fazla çalışanı bulunan Banque Syz, 2014’te, dünyanın en büyük bankalarının yıllık sıralamasında (Top 1000 World Banks 2014) sağlamlık açısından en iyi İsviçre bankası seçildi. The Banker tarafından Global Private Banking Awards’ta “En İyi Özel Butik Bankacılık” unvanını alan Banque Syz, bu tarihten itibaren satın almalarla büyüdü. Banque Albertini’yi satın alan Banque Syz, 2015’te Royal Bank of Canada’nın (Kanada Kraliyet Bankası) İsviçre şubesini bünyesine kattı. Banque Syz, İsviçre Bankacılar Birliği, İsviçre Ticaret ve Yatırım Bankaları Birliği, İsviçre Varlık Yöneticileri Derneği gibi kurumlara üye.

Yazara Ait Diğer Yazılar Tüm Yazılar
Garajda doğan dev: Amazon 05 Haziran 2021