19 °C
Osman AROLAT
Osman AROLAT AROLAT'tan osman.arolat@dunya.com

İtalya’daki bilançonun analizi

İtalya'daki korona ölümlerinde yaş kategorileri ve hastalıklar örnek bir ders niteliği taşıyor.Ayrıntılı incelenmesinde yarar var.

İtalya'dan Korona virüsünden 15 Mart itibarıyla 1809 kişi hayatını kaybetti. Ölümlerde yaş ortalaması 79.4 idi. İtalya’daki bilanço hangi yaş grubunun ve hastaların daha dikkatli olması gerektiğini ortaya koyuyor.

Yurt dışında yaşayan oğlum, yaşımı (78) ve hastalığımı (diyabet) düşünerek “bilgilenmem” için bir ‘’not’’ gönderdi, aslı ‘’Superore di Sanita’’da yer alıyor. Bu bilgileri okurlarıma aktarmak isterim:

Ölenlerin yaşlara göre dağılımında 30- 39 yaş grubunda hayatını kaybeden sadece 1 kadın ve 1 erkek var. 40-49 yaş grubunda 2 erkek, 2 kadın yer almakta. 50-59 grubunda oranlar yükseliyor ve 19 erkek 6 kadın vak’ası vefatla sonuçlanmış. 60-69 grubunda 62 erkek, 18 kadın yer almakta. 70-79 grubunda 286 erkek, 76 kadın ve 80- 89 grubunda 306 erkek, 139 kadın bulunuyor. 90 yaş üstünde 50 erkek, 48 kadın var. Sonuç olarak ifade edebiliriz ki ölümlerin çan eğrisi 60 yaştan sonra yükseliyor. 80- 89 yaş grubunda ‘’tepe’’ noktaya ulaşıyor. 0-39 yaş grubunda hastalığa yakalananlar arasında hayatını kaybeden yok. 39-40 yaş arasında oran ise sadece yüzde 0.1.

Hastalıklara göre ölümlerde tansiyon hastası olanlar ilk sırada. Kalp rahatsızlığı olanların yüzde 37.2 ikinci sırada yer alıyor. Atrium kasılması olan kalp hastaları ise yüzde 26.5 ile üçüncü sırada. Hastalığa yakalananların yüzde 83’ü nefes darlığı, yüzde 45’i ise öksürükten şikayetçi idi. Ölümle sonuçlanan vak’aların %98’inin nefes almakta güçlük çektiği saptandı.

Çin'in yaygınlık kazanan uygulaması, kesin yalıtım (tecrit) şeklinde işleyen bir karantina şekli. Buna karşılık İtalya, İspanya ve Fransa'da uygulama ‘’gönüllü karantina”. Özünü ‘’Dışarı çıkabilirsin ama sonucun ölüm olabileceğini unutma’’ yönergesi oluşturuyor. İktisadi deyimiyle bu uygulamaya ‘’liberteryen paternalizm’’ deniliyor. Kavram, kamunun vatandaş özgürlüğünü vatandaşın iyiliği için kısıtlaması anlamında kullanılıyor.

Her şey ‘’geç hareket’’ tümcesinde düğümlü. 1000’in üzerindeki ölüm olayıyla İtalya’dan çıkarılacak dersler olmalıdır.

Günün sözü:
Dr. Uğur Şahin’in BioNTech’i (Almanya) başta olmak üzere ABD, İsrail, Fransa ve Belçika’da korona’ya karşı hızlanan aşı çalışmaları umudumuzu oluşturuyor.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap