İyimserlik oyunu sürüyor

Atılım MURAT
Atılım MURAT AYKIRI FİNANS amurat@etu.edu.tr

ABD’nin 15 Aralık’ta Çin’e uygulayacağı gümrük tarifelerini ertelemesi ve İngiltere’deki seçim sonucu, finans piyasalarına yeni yıl hediyesi oldu. Dünyanın en önemli borsa endeksi S&P 500, Avrupa endeksi Stoxx 600, İngiltere endeksi FTSE 250 rekor kırdı. 2020’de piyasaları bekleyen potansiyel riskleri kimse umursamıyor. Parti yeni başladı. Müzik çalıyor. Ayı (düşüş) piyasası bekleyenlerin sessizliği, yaşanan rallinin yeni ayaklarının olabileceğine işaret ediyor.

ABD ile Çin arasındaki anlaşmanın birinci aşamasının detayları bilinmiyor. İki olasılık var. İlki; dostlar alışverişte görsün diye bir anlaşma imzalanacak. Bu, nihai sözleşme olmayacak. Yeni gelişmeler yaşanabilecek. İkincisi; 21 Ocak’ta başlayacak Davos zirvesinde imzalar atılacak. Zaten Davos’un bu seneki ana başlığı, birleştirici ve sürdürülebilir dünyanın paydaşları. Anlaşma için sahne de uygun olur. Piyasalar anlaşmanın birinci safhasını kutluyor. Tabii bu iş aylar önce bitebilirdi. İkinci faz görüşmeler çok daha zorlu geçebilir. Trump ilk bölümde sürekli tehdit silahına sarıldı. Bıçak kemiğe dayanınca geri adım attı. 15 Aralık tarifelerinin ertelenmesi, Çin’den ziyade baskının Trump’ın üzerinde olduğunu gösteriyor. Başkanlık seçimine bir yıldan az bir süre kalmışken, Trump görüşmelerin ikinci aşamasında tansiyonu yükseltmek istemeyebilir. Piyasalar üzerinde de bir risk faktörü olmayabilir. Bu tahmin, Çin’in anlaşmanın ilk aşamasını imzalama konusunda sorun çıkarmayacağı varsayımına dayanıyor.

İngiltere seçiminin sonucunu gördükten sonra İngiliz hisselerinin hızlı bir yükselişe gireceğini düşündüm. FTSE 250 endeksi perşembe kapanışından sonra yüzde 5.4 yükseldi. Seçim belirsizliği ortadan kalktı. Piyasalar, Brexit kaosunun da kısa sürede biteceğini fiyatlıyor. Pozisyonlara baktığımızda, İngiliz finansal varlıklarının portföylerdeki ağırlığının düşük olduğu görülüyor. Bu varlıkların, İngiltere’deki ekonomik iklim dolayısıyla pek sevilmediğini ekleyeyim. Kısa vadede sevgi yeniden başlar mı, tartışılır. Ancak fon yöneticileri, İngiliz varlıklarının portföylerdeki ağırlıklarının düşük olmasından rahatsız olup, en azından dengeli bir pozisyona geçmek isteyebilirler. Özetle, Brexit görünümü netleşene kadar iyimserlik oyunu devam edebilir.

Dünya piyasalarındaki hava olumlu. Emtia fiyatları yükseliyor. Küresel risk alma iştahının önemli barometreleri olan emtia paraları güçlü gözüküyor. Türk Lirasının (TL) ve dolayısıyla TL cinsi varlıkların bu para birimleriyle ilişkisi genelde güçlüdür. Gelişen ülke paralarının hızla yükseldiği son günlerde kendi meselelerimizle uğraşıyoruz. ABD ile ilişkilerin yönetimi, Libya’daki gelişmeler belirleyici olacak.

Yazara Ait Diğer Yazılar Tüm Yazılar
Morale ihtiyacımız var 28 Nisan 2021
Altın ve gümüş 07 Nisan 2021
Dolar kuru serbest 31 Mart 2021
Yeni dönem 24 Mart 2021