İz Bırakan Öğretmenler pandemide 7 bin kişiye ulaştı

Yasemin SALİH
Yasemin SALİH İYİLİK FABRİKASI yasemin.salih@dunya.com

Koronavirüs pandemisiyle birlikte en çok konuşulan sektörlerden biri sağlıksa, diğeri de eğitim oldu. Geniş kitlelerin geleceğini etkileyen eğitim sektöründe, Mart 2020’den bu yana hiçbir şey eskisi gibi değil. Okullar 12 Mart’ta uzaktan eğitime geçti ve eğitim yılını böyle tamamladı. Yeni eğitim-öğrenim döneminde de hibrit bir modelle yola devam kararı alındı. Eğitim bir yandan kocaman bir soru işareti olarak dururken bir yandan da faaliyetlerinin büyük bölümünü okul harcamaları oluşturan kırtasiye sektörü, bu krizi yönetmeye çalışıyor.

Sektörün 12 Mart’tan bu yana neler yaşadığını Adel Kalemcilik Genel Müdürü Evrim Hizalar ile bu alanda yaşananları konuştuk. 2020’nin kırtasiye sektörü için iyi başladığını ancak pandemiyle birlikte ciddi bir daralma yaşandığını belirten Hizaler, “Yaz sona erip okulların açılma tarihi yaklaşınca sektör bir miktar hareketlendi. Şu anda piyasa temkinli gidiyor ama geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 25-30’larda gerileme var” diyor.

‘Herkesin farklı ihtiyaçları var’

Bir yandan koronavirüsün getirdiği piyasa şartlarını yönetmeye çalışırken bir yandan da pandemideki birliktelik ruhunu şirketin işleyişine adapte etmiş Adel Kalemcilik. Sosyal sorumluluk projelerini uzun süre önce iş yapış biçiminin bir parçası haline getirdiklerini anlatan Evrim Hizaler, “önce güvenlik” felsefesiyle yılda ortalama 3 bin ürün güvenliği ve 25 ürün kalitesi testi yaptıklarının altını çiziyor. Kırtasiye sektöründe TSE’den COVID-19 Güvenli Üretim Belgesi alan ilk şirket olduklarını vurguluyor Hizaler. Diyor ki, “Bulunduğumuz sektörü sahipleniyoruz. Özellikle pandemi döneminde öğretmen, öğrenci ve velilerin farklı ihtiyaçlarına odaklandık. Yaratıcı ve keyifli içerikler oluşturarak çocuklar ve ebeveynlere destek olmayı hedefledik.” İşte bu hedef Adel Kalemcilik’in “İz Bırakan Öğretmenler Platformu” projesini ön plana çıkarmış. Platformu online formatta herkesin ulaşabileceği bir yapıyla faaliyete geçirdiklerini anlatıyor Evrim Hizaler. Öğretmenlerin eğitim modellerine yeni bir bakış açısı kazandırmayı amaçlayan plafformun zaman içinde yine onlardan gelen fi kirlerle şekillendiğini söylüyor. 3-10 yaş grubuna hitap eden platformda doğayla ilgili aktivitelerden eğlenceli oyunlara kadar birçok içerik bulunuyor. Evrim Hizaler, “Platformumuz hem öğretmenler hem de ebeveynlerden büyük ilgi gördü. Bir yılda aktif kullanıcı sayımız hızla artarak 7 bine yaklaştı. Bunun 5 bin 600’ünü öğretmenler oluşturuyor” diyor.

‘İyilik Ağacı Ormanı” kurdular

Adel’in 2015’ten bu yana sosyal sorumluluk alanındaki tüm çalışmalarını topladığı “İyilik Ağacı” yaklaşımı da İz Bırakan Öğretmenler Platformu’nda yer bulmuş. Evrim Hizaler, platforma katılan çocuklara yönelik “Neden Evde Kal” konulu bir resim yarışması düzenlediklerini ve her gelen resim için bir fidan diktiklerini anlatıyor. Diyor ki, “Bu resimlerle Ankara’da 30 bin fi dan diktik. Şimdi bunu okula dönüşte tekrarlıyoruz. Yapılan her alışveriş için bu kez Mersin’e bir ağaç dikilecek. Bu şekilde farklı bölgelerde ‘İyilik Ağacı Ormanı’ oluşturacağız.”

Yazara Ait Diğer Yazılar Tüm Yazılar