21 °C
KERİM ÜLKER
KERİM ÜLKER Perde Arkası kerim.ulker@dunya.com

Japon devi Mitsuba Teklas’ın tamamını satın aldı

Japon şirketlerin Türkiye’ye yönelik yatırım ilgisi sürüyor. Türk şirketleri ile ortaklık yapan, sıfırdan yatırıma imza atan Japon şirket sayısı hızla artıyor. Denso, Marubeni, Nikkei, Toyo, Taheda, Ajinomoto, Honda, Kansai, GS Yuasa, Nippon Paint, Orix, Yusen, Hitachi, Nissin, Hoshizaki, Toyota, Mitsui, HIS Company, Dyco, Mitsubushi, Daio, Toray, DIC Corp ile başlayan liste oldukça uzun. Bu listede yer alan şirketlerden biri olan Mitsuba, Japonya’nın en önemli otomotiv yan sanayi şirketlerinden biri. İkinci Dünya Savaşı’nın sonunda kurulan sanayi devlerinin başında gelen Japon şirket, Türkiye’deki varlığını güçlendirmek adına önemli bir adım attı. 2016’da Türkiye’nin önemli otomotiv yan sanayi şirketlerinden Teklas Kauçuk Sanayi’den araç silecek sisteminin yüzde 80’ini satın alan Japon devi, şirketin adını da Mitsuba Teklas Turkey Otomotiv A.Ş. olarak değiştirmişti. İşte o şirkette kalan yüzde 20’lik hisseleri de Teklas Kauçuk’tan almak için görüşen Mitsuba Corporation, şirketin de yüzde 100’üne hakim olarak tek sahibi konumuna gelmek istiyor.

20 bin çalşıanı var

1946 yılında Gunma eyaletinde kurulan Mitsuba, kapı aynalarından elektrikli cam sistemlerine, yakıt pompalarından basınç regülatörlerine otomotiv yan sanayisinin hemen hemen her alanında üretim yapıyor. Hisseleri Tokyo Borsası’nda işlem gören Mitsuba, dünyaya yayılmış 47 farklı şirketten oluşuyor. 1951’de korna, 1956’da da silecek motorları üretimine başlayan Mitsuba, 2007 yılında da Jidosha Denki Kogyo Co. Adlı şirket ile birleşerek hızlı bir büyüme gerçekleştirdi. Japonya’daki Tokai Üniversitesi ile güneş arabası Tokai Challenger projesini geliştiren şirketin 20 binden fazla çalışanı bulunuyor. Şirketin son açıklanan rakamlara göre cirosu ise 3 milyar doların üzerinde.

Teklas'ın da satışı gündemdeydi

Gebze merkezli, 1970’li yıllarda kurulan Teklas ise Türk otomotiv yan sanayiinin en dikkat çeken şirketlerinden. Meksika’dan Bulgaristan’da dünyanın değişik coğrafyalarında tesisleri bulunan Teklas’ın 4 bin 800 çalışanı bulunuyor. BMW, Daimler, FCA, General Motors, Toyota ve Volkswagen gibi otomotiv üreticilerine klima, fren ve elektrikli araçlarda kullanılan ısıtma ve soğutma parçaları üreten şirketin hatırlanacağı üzere 2015 yılında satışı gündemdeydi. Otomotiv yan sanayiinde faaliyet gösteren Teklas Kauçuk Sanayi’nin satışı iki yabancı yatırımcının ilgi gösterdiği basında yer almıştı. Bu şirketlerin ise ABD merkezli Cooper Standard Automotive Inc ile yatırım şirketleri Oaktree Capital Esas Holding olduğu iddia edilmişti. Satış sürecinin sonlandırıldığı görüşmelerde konuşulan fiyatın ise 600 milyon Euro civarında olduğu ifade edilmişti.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap