Kadın sanayici olmaz mı dediniz?

Yasemin SALİH
Yasemin SALİH İYİLİK FABRİKASI yasemin.salih@dunya.com

Bugünlerde sanayi odaları ve organize sanayi bölgelerinde bir kitap elden ele dolaşıyor. Tezmaksan Akademi tarafından çıkarılan ve Yalçın Paslı’nın kaleme aldığı kitabın başlığı: Kadın Sanayici Olmaz mı Dediniz? Paslı, kitabı yazmaya karar verdiğinde, Tezmaksan Makine’nin patronu olan Aydoğdu ailesine danışmış. Şirketin ikinci kuşak patronları Hakan ve Fatma Aydoğdu kardeşlerin projenin başından sonuna kadar destek verdiğini söyleyen Paslı’nın kitabındaki kadınların ortak noktası zoru yaşamayı tercih etmek. Kimi babasının, kimi eşinin kaybından sonra devraldıkları şirketleri büyüterek sanayici olmuş… Kimileri ise daha okul yıllarından başlayan kadının toplum içindeki klişe rolünü yıkma mücadelesinin verdiği rüzgarla kendini milyonluk ihracatlara imza atan iş insanı pozisyonunda bulmuş… Kitabın geliri Tezmaksan Akademi’de CNC eğitimi gören gençlere destek vermek üzere kullanılıyor.

Tezmaksan’ın yönetim koltuğunda oturan Aydoğan ailesi, geçtiğimiz günlerde kitapta hikayeleri anlatılan kadın sanayicileri bir araya getirdi.

● İşte onların ilham veren hikayeleri…

Yeni nesil barbekü ihraç ediyoruz

AYNUR AYHAN-AYHAN METAL PRES DÖKÜM SANAYİ

Fatsalı bir baba, Selanik göçmeni bir annenin çocuğu olarak İstanbul’da doğdum. Sanayinin tozunu, küçük yaşlarda babamın makine imalathanesinde yuttum. Sonra makine mühendisi oldum. 30 yıldır sanayinin içindeyim. Babamın ölümünden sonra döküm sektöründe iki kız kardeş faaliyet gösteriyoruz. Alüminyum basınçlı döküm işindeyiz. Yeni nesil barbeküler yapıyor, tüm dünyaya ihraç ediyoruz.

Telef ihraç eden ilk Türk firmasıyız

SULTAN TEPE-TEPAR TEKSTİL SANAYİ

Niğdeli, 6’sı kız yedi çocuklu bir ailedenim. Köyden şehre okumaya gönderilen ilk kızlardanız ablamla. ODTÜ Elektrik Mühendisliği mezunuyum. İş hayatına da eşimle birlikte tamamen tesadüf eseri kırpıntı ihraç ederek girdik. Türkiye’den telef ihraç eden ilk firmayız. Şu anda Hadımköy’deki fabrikamızda Türkiye’de üretilmeyen iplikler üretiyoruz.

Yasımı da acımı da fabrikada yaşadım

EMEL USLU-METİS KALIP

Aslında edebiyat öğretmeniyim, bir dönem hemşirelik de yaptım. Edebiyata, şiire aşık biriyken beş buçuk yıl önce eşimi kaybettim. Sanayideki hayatım da bundan sonra başladı. Hem yasımı, hem acımı fabrikada yaşadım. 2015’te müşterilere yakın olmak için fabrikayı Manisa’ya taşıdık. Şimdi kalıpçılığı seviyorum. Plastik enjeksiyon kalıbı, makine ve aparat dizaynı yapıyoruz, armatür sektörünün tedarikçisiyiz.

Siyasetçi yerine sanayici oldum

ŞEYMA AYHAN-MESA MAKİNE

Konya’da doğup büyüdüm. Kamu yönetimi mezunuyum. Mesa Makine, babamın kurduğu 40 yıllık bir şirket. Oto yedek parçaları üretiyoruz. Benimle ilgili ailenin hedefi şirketten çok siyasete girmemdi. Ailede ikinci kuşak olarak önce ben şirkete girdim. Şirketimiz benimle birlikte ihracat yapmaya başladı.

Kayseri’den CERN’e iş yapıyoruz

ZUHAL GÖZÜKÜÇÜK-GÖZÜKÜÇÜK MAKİNE

Aslında ziraat mühendisiyim ve Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’ndan emekli oldum. Emekli olunca modacılığa girmeyi hayal ederken eşimi kaybettim. Fabrika üç ay kapalı kaldı ama sonra kayınpederim benden işlerin başına geçmemi istedi. Otomotiv, savunma ve takım tezgahları alanlarında yan sanayi ürünleri üretiyoruz. 2016’da CERN’e iş yapmaya başladık.

Zorluklar beni güçlendirdi

AYNUR ERMAN-ERSAN MADENİ EŞYA

Yatak sektöründe Kayseri’de serbest bölgede üretim yapıyoruz. Şirketi babam kurdu. Meslek lisesinin ardından büro yönetimi okudum ancak babayla çalışmak kolay olmadı. 2008 krizinde babamın talebiyle şirketi devraldım. Zorlandım ama bu beni güçlendirdi. Sadece yataklar için metaller üreten bir şirketken, zamanla sünger ve özel ürünler de üretmeye başladık.

Boşandıktan sonra sanayici oldum

FİLİZ AKKAŞ-MAPSİS METAL HAVACILIK SAVUNMA SANAYİ

Sivas’ın Zara ilçesinde, altı çocuklu bir ailenin en küçüğü olarak dünyaya geldim. KOSGEB girişimci eğitimleri sonrasında 2010’da şirketimi Kocaeli’de kurdum. Önce talaşlı imalata dayalı ürünler yaptık. Daha sonra savunma sanayisine yönelik üretim talebi geldi. 2013’te gerekli sertifikalarımızı alarak üretime başladık. TAİ, ROKETSAN, AIRBUS, CERN gibi kuruluşlara üretim yapıyoruz.

TÜBİTAK kökenli elektronik tasarım yapıyor

PİRAYE ÖLÇER-PAVO TASARIM-ÜRETİM-ELEKTRONİK

Kayseriliyim, İTÜ Elektrik Mühendisliği’ni bitirdim. İş hayatına TÜBİTAK’ta başladım, 11 yıl sonra Teknoloji Holding bünyesinde bir şirkete girdim. Daha sonra şirketi bir ortakla devraldım. Teknopark İstanbul yerleşkesinde tasarım ekibimiz, Orhanlı bölgesinde de üretim tesisimiz var. Elektronik tasarım firmasıyız. Savunma sanayisine hizmet veriyoruz. İHA’lara ürün veriyoruz. Siber güvenlik ürünleri yapıyoruz.

Sıfır atıkla plastik türevi malzeme üretiyor

ŞAFAK ÇİVİCİ-SEFES MOBİLYA

Almanya doğumluyum, 28 yaşında Kayseri’ye döndüm. Kayseri’de F16 projesinde yer alan bir Amerikan şirketinde çalıştım. 2001’de şirket ofisini kapatıp gidince işsiz kaldım. Bir Alman firması sandalye ürettirmek istediğini söyleyince bir teklif gönderdim. “Çin’den bile ucuz” dediler ve işin döşeme kısmını bana verdiler. Zamanla metal karyola da üretmeye başladık. Kayseri Mobilyacılar Sitesi’nde kendi tesisimizde 44 kişiyle üretim yapıyoruz.

Yazara Ait Diğer Yazılar Tüm Yazılar