17 °C
Osman AROLAT
Osman AROLAT AROLAT'tan osman.arolat@dunya.com

Kamu ve iş dünyasının örnek yöneticisi

Hulki Alisbah, 51 yıllık yöneticilik döneminde şirket yapısını değiştiren bir isim olarak öne çıktı. Vehbi Koç’a en kritik konularda rehberlik yaptı. Türkiye’nin ilk holdingi olan Koç’un şirket kuruluş projesini hazırladı. Sivil toplum çalışmalarında da hep ön saflarda yer aldı.

Hulki Alisbah, 1903 yılında Sivas’ta doğdu. 1922 yılında 19 yaşında Mekteb-i Mülkiye’yi (SBF) bitirdi. Edirne Mal Müdürlüğüne atandı. 1925’te sınav kazanarak Sayıştay denetçi yardımcısı oldu. 1932-40 yılları arasında çalıştığı Ziraat Bankası’nda Genel Müdürlüğe kadar yükseldi. 1941 yılında TMO Genel Müdürü, 1942-47 yılları arasında Sümerbank, 1948-49’da İller Bankası Genel Müdürlüğü görevinde bulundu. Bakanı Tahsin Bekir Balta ile anlaşmazlığa düşünce, 27 yıl sürdürdüğü kamu görevinden ayrıldı. Celal Bayar’ın “siyasete girme’’ teklifini geri çevirdi. Nuri Has, Akbank Genel Müdürlüğü’nü önerdi. Eşi Adana’ya gitmek istemeyince reddetti.

1947’de Vehbi Koç’un iş teklifini kabul etti, kısa bir süre sonra 1949 yılında Koç Ticaret Genel Müdürü oldu. Fazıl Öniş, Bernar Nahum, Ziya Bengü gibi isimlerle birlikte Koç Grubu’nun “beyin takımı” içinde yer aldı. 1958’de Koç Grubu İstanbul’a taşınınca İstanbul’a geldi. 20 Kasım 1963’te faaliyete geçen Türkiye’nin ilk holdingi olarak Koç Holding’in şirket kuruluş projesini hazırladı. Bu kuruluş sonrası Koç Holding’in genel koordinatörlüğünü üstlendi. 1973 yılında emekli olana kadar Koç Holding’teki çalışmasını sürdürür. 1985yılındavefatına kadar Koç şirketlerinin yönetim kurulu üyeliklerinde bulunur.

Vehbi Koç Vakfı Ansiklopedisinde Vehbi Koç, Alisbah’ı “İşinde dikkatli, etrafını düzenlemeyi bilen, çalışkan ve verimli, örnek idarecidir. Engin tecrübesiyle bana ve kurumumuza katkı yapmıştır” diye anıyor. Bu sözlerin ötesinde Vehbi Bey’e en kritik konularda rehberlik yaptığı da bilinir.

Alisbah, sivil toplum çalışmalarında da öncü oldu. Mülkiyeliler Birliği’nin kuruluşunda yer alıp başkanlığını yürüttü. Karaköy Rotary Kulüp kuruculuğu ve başkanlığını yürüttü. Holdingte çalışırken Koç Vakfı ve Türk Eğitim Vakfı’nın kuruluşlarında görev aldı.

Hulki Alisbah, toplam 51 yıllık yöneticilik döneminde şirket yapısı değiştiren bir kimlik olarak dikkat çekti, kanımca bu yönüyle günümüz profesyonellerine de önemli bir ders veriyor.

GÜNÜN NOTU:

ABD'de COVID-19'dan ölenler 200 bini buldu, bu bir dünya rekoru... Başkan Trump "Yakında çekip gidecek' derken, Scientic American dergisi 100 yıllık geleneğini bozdu, "Trump gitmeli" diye çıkış yaptı. Açık toplum işliyor...

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap