Kavala’nın yaşadığı korku filminde son aşama

Osman AROLAT
Osman AROLAT AROLAT'tan osman.arolat@dunya.com

AİHM’in 10 Aralık 2019’da verdiği Kavala'nın salıverilmesi kararı aradan iki duruşma geçmesine rağmen uygulanmadı. Bugün savcı esas hakkında mütalaasını okuyacak. Tutukluluk hükümlülüğe dönerse AİHM kararı hükümsüz olacak ve Türkiye AİHM'den bir kez daha ceza alabilecek.

Adaşım Osman Kavala 2013 yılı Mayıs’ında gerçekleşen Gezi Olayı’yla 1 Kasım 2017’de tutuklandı. Yaklaşık 2 yıl, 3 aydır tutuklu. Bugün savcının mütalaasını okuyacak. Avukatıyla konuştum. ”Osman Kavala davası bir korku filmi ya da korku romanı denebilecek bir durum” dedi.

Hükümeti devirmeye, iş göremez hale getirme iddiasıyla ağırlaştırılmış müebbet ve 3 bin 158 yıla kadar hapisle cezalandırılmasının isteneceği son duruşma sonrası haberlerde yer almıştı.

Tutukluluğundan sonra Kavala hakkında, hükümeti devirme gibi çok ağır sava rağmen uzun süre iddianame hazırlanmadı. Sonra Gezi Davası iddianamesi yazıldı, Kavala bu iddianameye eklendi.

Kavala’nın avukatları 2018 Haziran’ında AİHM mahkemesine başvuru yaptılar. AİHM, 10 Aralık 2019’da AİHM’nin Türk yargıcı Saadet Yüksel’in muhalefet şerhine karşı, 6 oyla Kavala’nın derhal serbest bırakılmasına karar verdi. AB sözcüsü de bu kararın hemen vakit geçirilmeden uygulanmasını istedi.

Buna rağmen bu karardan sonra yapılan iki duruşmada Kavala, 30. Ağır Ceza Mahkeme’since salınmadı. Bugünkü duruşmada savcı mütalaasını okuyacak. Mahkeme karar verip tutukluluğu hükümlülüğe çevirirse AİHM’sinin kararı da hükümsüz olacak.

Ondan sonraki gelişme daha önce benzeri AİHM kararlarını uygulamayan Rusya, Sırbistan ve Azerbaycan gibi ülkelerin durumu gibi olacak.

Kavala davası, avukatının söylediğine göre somut delil içermiyor. Ama bir inatlaşma söz konusu. Oysa Kavala ceza alırsa bu kez AİHM’den Türkiye’ye bir ceza verilmesi söz konusu olacak.

Bu nedenle ben de Osman Kavala davasını Kafkayen bir korku filmi olarak görüyor ve öyle değerlendiriyorum.

İnşallah yanılırım!

AİHM’nin Kavala kararı uygulanır ve Kavala salıverilir.

Türkiye’nin hayrına olan da budur...

Bugünün Sözü:
Demokrasi adaletin sağlıklı işlediği toplumlarda geçerlidir. Kin ve korku, adaletin sağlığını zedeler.

Yazara Ait Diğer Yazılar Tüm Yazılar
Vergi cennetlerinin sonu 14 Haziran 2021