Kayalar, Bancroft’a sattığı yüzde 35 hisseyi geri alıyor

KERİM ÜLKER
KERİM ÜLKER Perde Arkası kerim.ulker@dunya.com

Londra merkezli Bancroft Private Equity, Orta Avrupa’nın en önemli özel sermaye fonlarından biri. Slovakya’dan Macaristan’a birçok ülkede yatırımı bulunan Bancroft, 350 milyon Euro’luk bir fonu yönetiyor. E -ticaretten madenciliğe birçok alanda yatırım yapan Bancforft’un en dikkat çeken yatırımları ise Türkiye’de. Türk şirketi Standart Profil’e yatırım yapan, ardından Eko Finans Faktoring’e ortak olan Bancroft, Graniser ve Tatilsepeti’nin de hissedarı. En önemli yatırımlarından birini ise Kayalar Kimya’ya yapmıştı.

2000 yılında Kayalar Kimya’nın azınlık ortağı olan Bancroft, 10 yılın ardından bu varlığından çıkma kararı aldı. Bancroft, Kayalar Kimya’da sahibi olduğu yüzde 35’lik hisseyi satmak için şirketin ana ortağı Kayalar ailesi ile görüşmeye başladı. Anlaşma sağlanırsa, Kayalar Kimya’nın tamamı yeniden ailenin olacak. Türkiye’de ahşap koruma ve boya sektörünün en önemli oyuncularından biri olan Kayalar Kimya, 1976 yılında üretime başladı. İspanya’daki tesis de dahil toplam 59 bin metrekarelik alanda üretim yapan şirket, 60 bin tonluk üretim kapasitesi ile Avrupa’nın en büyük mobilya boya ve vernik üreticilerinden biri olarak biliniyor. Türkiye’de yüzde 23'lük pazar payı olan şirket, 500 farklı ürün ve 3 bin farklı çeşit üretim kapasitesine sahip. 60’tan fazla ülkeye ihracat gerçekleştiren şirket, 35 kişinin çalıştığı Ar-Ge merkeziyle de sektörün ilk firması olarak biliniyor. 300’e yakın çalışanı olan şirketin cirosu ise 2018 rakamlarına göre 360 milyon TL.

Koreli Noroo ile ortak boya üretiyor

Dünya genelinde 9 fabrikası bulunan Alman Meffert AG ile 2005 yılında ortaklık anlaşması yaparak Düfa boyalarını Türkiye’de üretmeye başlayan, 2009 yılında da bu ortaklığın tüm haklarını satın alarak Kayalar-Meffert AG şirketinin tek sahibi olan şirket, Güney Kore’nin en büyük firmalarından biri olan Noroo Paint ile 2012 yılında ortaklık yaptı. Her iki şirket, bu ortaklıkla Genç Noroo markası altında endüstriyel boya üretimine başladı. Cezayir, Türkmenistan ve Azerbaycan’da da pazar lideri olarak bilinen şirketin ayrıca İtalya’da deposu, Polonya’da ve Rusya’da da ofisleri var. Şirketin İspanya’daki tesisinde ise mobilya boya ve vernikte Gralsa adı altında üretim yapıyor.

Yazara Ait Diğer Yazılar Tüm Yazılar